Finał LGCT Doha 2015: Luciana Diniz sięga po mistrzowski tytuł!

Data publikacji: 2015-11-15
Luciana Diniz & Fit For Fun fot. Stefano Grasso
 Luciana Diniz (POR) & Fit For Fun

 

Finałowe zawody jubileuszowego, dziesiątego sezonu Global Champions Tour rozgrywane były w dniach 12-14 listopada na terenie centrum jeździeckiego Al Shaqab w Doha (Katar.) Na starcie stawiła się cała światowa czołówka, w tym obrońca tytułu i lider rankingu LGCT Scott Brash (GBR), a także depczący mu po piętach Luciana Diniz (POR) i Rolf Goran Bengtsson (SWE)

We wszystkich zawodach z cyklu LGCT najważniejszy jest konkurs Grand Prix LGCT, rozgrywany na przeszkodach o wyskości 160 cm. Zwycięzcy tego konkursu otrzymują punkty rankingowe - tytuł mistrzowski całego sezonu trafia do jeźdźca, który uzbiera ich najwięcej. 

 

Grand Prix LGCT Doha 2015 

Na liście startowej finałowego Grand Prix znalazło się 45 zawodników. Tradycyjnie GP rozgrywano jako konkurs dwunawrotowy z rozgrywką. W drugim nawrocie wystąpiło 18 zawodników - 8 z nich pokonało I nawrót bez zrzutek.

O trudności parkuru świadczy fakt, że nieudane przejazdy mieli tacy doświadczeni zawodnicy jak - Ben Maher (GBR) - 12 pkt karnych, Henrik von Eckermann (SWE) - eliminacja, Gregory Wathelet (BEL) - rezygnacja czy Pius Schwizer (SUI) - 12 pkt karnych. Lider rankingu, Scott Brash (GBR) miał zrzutki w obu nawrotach.

Do rozgrwyki awansowało czworo zawodników Sheikh Ali Bin Khalid Al Thani (QAT), Rolf Goran Bengtsson (SWE), Meredith Michaels-Beerbaum (GER) oraz Luciana Diniz (POR). W takiej sytuacji, jeszcze przed zakończeniem konkursu, było wiadomo, że tytułu nie obroni Scott Brash, który przed finałem miał tylko 1 pkt przewagi nad Lucianą. 

 

Scott Brash (GBR) & Hello Sanctos

 

Rozgrywka była bardzo emocjonująca. Aż troje zawodników nie popełniło w niej błędów, a więc o zwycięstwie musiał zdecydować czas przejazdu. Najszybsza była Luciana Diniz, która dosiadając klaczy Fit For Fun, uzyskała czas 36,10 s. Z niespełna sekundę gorszym wynikiem - 36,55 s, zjechała z parkuru Meredith Michaels-Beerbaum na Fibonacci. Rolf Goran Bengtsson i Casall ASK ukończyli swój przejazd w czasie 37,01 s co pzowoliło na zajęcie trzeciego miejsca. Stawkę zamknął reprezentant gospodarzy Sheikh Ali Bin Khalid Al Thani, który startując na koniu First Devision miał dwie zrzutki. 

Konkursy LGCT to nie tylko prestiż, ale także wysokie premie finansowe. Zwyciężczyni konkursu - Luciana Diniz otrzymała premię finansową w wysokości 148 500 euro. Nagroda pieniężna dla Meredith wyniosła 90 000 euro, a dla Rolfa - 67 500 euro. 

 

Luciana Diniz & Fit For FunLuciana Diniz (POR) & Fit For Fun

 

Grand Prix LGCT Doha 2015 - wyniki do pobrania

  1. Luciana Diniz (POR) & Fit For Fun - 0/0/0, 36,10 s
  2. Meredith Michaels-Beerbaum (GER) & Fibonacci - 0/0/0/0, 36,55 s
  3. Rolf Goran Bengtsson (SWE) & Casall ASK - 0/0/0, 37,01 s
  4. Sheikh Ali Bin Khalid Al Thani (QAT) & First Devision - 0/0/8, 37,29 s

     ...

     8.  Scott Brash (GBR) & Hello Sanctos - 4/4, 62,69 s

 

Meredith Michaels-Beerbaum (GER) & Fibonacci 

 

Rolf Goran Bengtsson (SWE) & Casall ASK

 

Sheikh Ali Bin Khalid Al Thani (QAT) & First Devision 

 

 

Konferencja prasowa po konkursie Grand Prix 

 

Ranking LGCT 2015

Zawody w Doha były ostatnimi w sezonie 2015. Luciana Diniz zwyciężyła nie tylko w konkursie Grand Prix, ale sięgnęła po mistrzowski tytuł. Ten rok był dla reprezentantki Portugalii niezwykły. Zwyciężyła ona łącznie w trzech konkursach GP LGCT, w Madrycie, Wiedniu i Doha i poraz pierwszy w karierze także w końcowej klasyfikacji. Omawiając zwycięstwo Luciany trudno nie wspomnieć o premiach finansowych. Za zwycięstwo w całym cyklu zawodniczka otrzymała nie tylko pamiątkowe trofeum, ale również nagrodę pieniężną w wysokości 294 500 euro. Reprezentantka Portugalii zarobiła więc w Doha ponad 440 tys. czyli w przeliczeniu na złotówki ok. 1,8 mln zł!

 

 

Drugie miejsce i srebrny medal LGCT 2015 wywalczył Scott Brash, który w ostatnich dwóch sezonach był niepokonany. Tym razem Brytyjczyk pogrzebał szansę na zwycięstwo już w pierwszym nawrocie. W 2015r. Scott zwyciężał w konkursach LGCT GP dwukrotnie - w otwierającym sezon Miami Beach oraz w Cascais, Estoril. 

Na najniższym stopniu podium stanął reprezentant Szwecji - Rolf Goran Bengtsson, który w zakończonym sezonie odniósł jedno zwycięstwo - w Rzymie. Warto podkreślić, że Scott Brash i Rolf Goran-Bengtsson stanęli na podium LGCT również w 2014 roku. 

 

Ranking LGCT 2015 - do pobrania

  1. Luciana Diniz (POR) - 288 pkt
  2. Scott Brash (GBR) - 279 pkt
  3. Rolf Goran Bengtsson (SWE) - 277 pkt
  4. Simon Delestre (FRA) - 255 pkt
  5. Christian Ahlmann (QAT) - 234 pkt

 

Luciana Diniz Luciana Diniz (POR) & Fit For Fun

 

 

Scott Brash (POR) & Luciana Diniz

 

 

 

fot. Stefano Grasso/LGCT