In memoriam: Giant's Causeway

Data publikacji: 2018-04-18
In memoriam: Giant's Causeway

 

W wieku 21 lat odszedł Giant's Causeway (Storm Cat – Mariah's Storm/Rahy), utalentowany koń wyścigowy i zasłużony reproduktor.

Giant's Causeway był kasztanowatym ogierem pełnej krwi angielskiej. Urodził się 14 lutego 1997 roku w Ashford Stud (stan Kentucky), a imię otrzymał na cześć Grobli Olbrzymiej (ang. Giant's Causeway), charakterystycznej formacji skalnej na wybrzeżu Irlandii Północnej. Choć wyhodowano go w USA, startował głównie w Europie.

Jego matką była Mariah’s Storm (Rahy – Immense/Roberto), która odnosiła sukcesy na wyścigach konnych. Zwyciężyła np. na Arlington-Washington Lassie Stakes czy Turfway Park Budweiser Breeders' Cup Stakes. Giant's Causeway był jej pierwszym źrebięciem. Ojciec – Storm Cat (Storm Bird – Terlingua/Secretariat) – był czołowym reproduktorem Ameryki Północnej w latach 1999 i 2000, uczestniczył też w wyścigach konnych i często wygrywał. Pradziadkiem od strony ojca był Secretariat (Bold Ruler – Somethinroyal/Princequillo), który wsławił się oszałamiającymi zwycięstwami do tego stopnia, że swego czasu cieszył się ogromną popularnością i uwielbieniem fanów (więcej pisaliśmy o tym TUTAJ).

 

Giant's Causeway & Michael Kinane – 2000 Juddmonte International Stakes

 

Giant's Causeway szybko opuścił USA, by udać się do najlepszego irlandzkiego trenera, Aidana O'Briena. Ogier bardzo wcześnie ujawnił swój talent. Już w wieku 2 lat był niepokonany w trzech wyścigach: w Naas, na Futurity Stakes i Prix de la Salamandre. Kolejny rok okazał się jeszcze bardziej obfitować w sukcesy. Giant's Causeway zwyciężył na kilku wyścigach (np. St. James's Palace Stakes, Sussex Stakes czy Juddmonte International Stakes), dzięki czemu zaczęto go nazywać „Żelaznym Koniem” (ang. Iron Horse).

 

Iron Horse & 53-letni George Duffield – 2000 Eclipse Stakes

 

W 2000 r. ogier został ogłoszony Europejskim Koniem Roku, trzykrotnie otrzymał również tytuł Championa Ogierów USA (2009, 2010, 2012). Doceniono go także jako reproduktora – trzy razy przyznano mu miano Czołowego Reproduktora Ameryki Północnej (2009, 2010, 2012), a jego liczne potomstwo zdecydowanie odziedziczyło po nim talent (np. First Samurai wygrał wyścig Fountain of Youth Stakes, Mike Fox zwyciężył na Queen's Plate).

Giant's Causeway odszedł 16 kwietnia po krótkiej chorobie.

 

 

 

 

 

tekst i opracowanie: equista.pl, fot. www.coolmore.com

 

 

 

 

 

Konie - zobacz rodowody

Giant's Causeway

Inspiracje

Facebook

Instagram