Zapraszamy do kolejnego portretu niezwykłego konia. Tym razem bohaterem artykułu jest holsztyński ogier Casall (Caretino x Lavall I) doskonały skoczek i reproduktor.
Rodowód
W 1998 roku Wilfried Thomann Z Dreisdorf (Niemcy) postanowił pokryć pierworódkę, klacz Kira XVII (Lavall I - Maltia/Raimond) doskonałym ogierem Caretino (Caletto II - Isidor/Metellus). W efekcie 11 miesięcy później na świat przyszedł gniady ogierek, który od początku przykuwał uwagę swoją elegancką sylwetką i dobrze osadzoną szyją, a który obecnie jest gwiazdą światowych parkurów - Casall.
Trzeba przyznać, że jego rodowód robi wrażenie. Ojciec Casalla - Caretino był najlepszym synem ogiera Caletto II. W hodowli pozostawił ok. 60 uznanych ogierów i doskonałe konie sportowe takie jak Cristallo (od klaczy Cambrina/Cicero, jeździec: Richard Spooner), Cefalo (od klaczy Echse/Laurin, jeździec: Holger Wulschner) czy Caridor Z (od klaczy Adele III/Lantaan, jeździec: Jos Lansink).
Bardzo ciekawa jest również żeńska strona rodowodu ogiera Casall. Wywodzi się on z rodziny oznaczonej nr 890, która wydała na świat m.in. złotego medalistę Mistrzostw Świata, ogiera Eurocommerce Berlin (Cassini I - Estia/Caretino, jeździec Jos Lansink)! Matka ogiera Casall - Kira XVII w 2003 urodziła ogiera Clarence (Carano), który w trakcie Korungu uzyskał tytuł Reservsieger, natomiast jej półsiostra klacz Taura (Lord) jest matką uznanych w Holsztynie ogierów Cesano I i Cesano II (oba po Caretino).
Kariera Sportowa
Casall zadebiutował na parkurze jako 5-latek, w 2004 r. Rok później współpracę z nim rozpoczął Szwed, Rolf Goran Bengtsson - już w pierwszym sezonie startów para wygrała m.in. Regionalny Czempionat dla koni 6-letnich z notą 9,5 pkt! Od 2007 sportową karierę Casalla sponsorowała stadnina La Silla - stąd zmiana jego imienia sportowego na Casall La Silla.
Pierwsze duże sukcesy na arenie międzynarodowej przyszły w 2009 roku. Wtedy to Casall wygrał konkursy Grand Prix w Odense i Oslo. Rok później Casall zwyciężył w Grand Prix w Rotterdamie i Falsterbo, był też bezkonkurencyjny w konkursie PŚ w 's-Hertogenbosch. W 2011 wygrał dwa konkursy Grand Prix Global Champions Tour - w Hamburgu i Monte Carlo. Casall startował także na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, niestety został wycofany przed finałem z powodu kontuzji.
W międzyczasie, w 2013 roku zmienił się także sponsor oraz sufix w imieniu Casalla - obecnie występuje on pod oficjalnym imieniem Casall Ask. Końcówka Ask pochodzi od nazwy duńskij stadniny koni - Stutteri Ask. W 2013 roku Casall zdobył brązowy medal (drużyna) Mistrzostw Europy, a w klasyfikacji indywidualnej zajął wysokie, czwarte miejsce.
Ukoronowaniem jego dotychczasowej kariery sportowej był niewątpliwie 2014 rok. We wrześniu szwedzko-niemiecka para zajęła 4-te miejsce na Mistrzostwach Świata, a w listopadzie po zwycięstwie w Grand Prix Doha - 2. miejsce w końcowej klasyfikacji Longines Global Champions Tour.
Według rankingu prowadzonego przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI) para Casall Ask & Rolf Goran Bengtsson była najlepszą na świecie w 2014 roku!
Kariera hodowlana
Kariera hodowlana ogiera Casall rozpoczęła się w 2001r. podczas Korungu Związku Holsztyńskiego, w trakcie którego został on uznany. Rok później odbył on trening w ZT Adelheidsdorf, kończąc próbę dzielności na 2. miejscu z indeksem ogólnym 133,68, skokowym - 138,11 i ujeżdżeniowym - 115,45.
Casall od początku był równolegle wykorzystywany w sporcie i hodowli. Z pierwszych roczników jego potomstwa pochodzą m.in. Powerplay (od klaczy Perlmutt/Limbus, jeździec Eric Lamaze), Casallo Z (od klaczy Katinka III/Carthago, jeździec Piergorgio Bucci) czy uznany niedawno w Holsztynie Croesus (od klaczy Penelope/Coronado, jeździec ).
Do tej pory Casall dochował się ok. 50 uznanych synów! W 2013 roku Korung Holsztyński wygrał właśnie jeden z nich, elegancki Casaltino (od klaczy Palida/Carthago). W 2009 i 2011 jego synowie - Catch It i Cascadello I wywalczyli tytuł Reservsieger (Wicezwycięzca). Tego drugiego sprzedano w trakcie aukcji za 600 tys. euro.
Równie interesujące są córki ogiera Casall. Trzy z nich Vontessa, Akimba i Cascada I wygrywały Elite Stutenschau (Czempionat Klaczy Holsztyńskich). Ta ostatnia została zakupiona do Polski - w 2014 roku urodziła ogierka po Calido.
Dystrybucja nasienia ogiera Casall jest ograniczona. Prawo do krycia tym ogierem mają jedynie hodowcy zrzeszeni w Związku Holsztyńskim i posiadający klacze holsztyńskie. Cena nasienia w 2015 r.wynosi 2500 euro (1500 euro I raty i dopłata 1000 euro po urodzeniu się źrebięcia). Hodowcy innych ras mają dostęp do Casalla jedynie poprzez jego synów.