In memoriam: Cape Cross

Data publikacji: 2017-05-04
Cape Cross fot. Darley
Cape Cross (Green Desert - Park Appeal/Ahonoora) 

 

Pod koniec kwietnia, w wieku 23 lat, z powodu pogaraszającego się stanu zdrowia musiał zostać znakomity ogier pełnej krwi angielskiej - Cape Cross (Green Desert - Park Appeal/Ahonoora) hod. Darley Stud.

Cape Cross, jak przystało na konia pełnej krwi, swoją karierę rozpoczął na torze wyścigowym, gdzie radził sobie lepiej niż dobrze. Wygrał 5 z 19 wyścigów, w których wystartował w tym gonitwę G1 - Newbury's G1 Lockinge Stakes. Swoją prawdziwą wartość udowodnił jednak jako reproduktor. Karierę hodowlaną rozpoczął w 2000 roku w Kildangan Stud (Darley). Szybko okazało się, że jego potomkowie bardzo dobrze radzą sobie na torze. Spośród córek i synów Cape Crossa szczególnie warte wspomnienia są:

  • kl. Ouija Board (od Selection Board/Welsh Pageant) ur. 2001, znakomita klacz wyścigowa - biegała 22 razy, odnotowując 10 zwycięstw (m.in. w Oaks w Irlandii i Wielkiej Brytanii) i zarabiając ponad 6 mln $. Skierowana do stada urodziła m.in. zwycięzcę Epsom Derby, ogiera Australia (Galileo), który przez wielu jest typowany na następce swojego legendarnego ojca
  • og. Sea The Stars (od Urban Sea/Miswaki) ur. 2006, wygrał 8 z 9 gonitw, w których startował w tym m.in. Epsom Derby, 2000 Guineas i Łuku Triumfalnego. Od 2010 roku pełni rolę reproduktora w Gilltown Stud (Irlandia)
  • og. Golden Horn (od Fleche d'Or/Dubai Destination) ur. 2012, zwycięzca m.in. Epsom Derby i Łuku Triumfalnego. W 2016 roku Golden Horn zadebiutował w hodowli

Ponadto warto wspomnieć, że Cape Cross należy do elitarnego grona reproduktorów, których potomstwo więcej niż raz wygrało Epsom Derby (w historii hodowli taka "sztuka" udała się tylko 17 ogierom). W 2016 ogier został wycofany z hodowli po tym jak wystąpiły u niego problemy z płodnością. 

 

 

Omawiając sylwetkę tego znakomitego reproduktora warto wspomnieć, że w Polsce kryje jeden z synów Cape Cross'a - Cape Benedict od klaczy Anna Frid/Big Shuffle. 

 

 

fot. Darley 

 

 

Konie - zobacz rodowody

Cape Cross

Golden Horn

Ouija Board

Sea The Stars

Inspiracje

Facebook

Instagram