Przepisy: Zmiany na liście substancji zakazanych FEI 2017

Data publikacji: 2016-11-07
FEI Clean main

 

Międzynarodowa Federacja Jeździecka zaproponowała wprowadzenie zmian na liście substancji zakazanych - FEI Equine Prohibited Substance List (EPSL). Dotyczą one 17 substancji - 8 z nich pojawiło się na EPSL po raz pierwszy, inne zmieniły status. Wśród zaproponowanych "nowości" znalazły się: AICAR i GW1516 - mające właściwości anaboliczne, adaryna i ostaryna - o silnych właściwościach androgennych, kobalt - pierwiastek, który zwiększa ilość produkowanych erytrocytów, meldonium - zwiększające wydolność poprzez m.in. lepsze ukrwienie mięśni, norepinefryna - używana m.in. w wypadku zatrzymania akcji serca oraz przy lokalnych znieczuleniach, tymozyna - peptyd o właściwościach anabolicznych i przeciwzapalnych. 

Nie uległ zmianie podział substancji zamieszczonych na liście EPSL, dalej są one podzielone na dwie grupy:

  • banned substance - substancje, których podawanie koniom sportowym jest zakazane, ponieważ ich wykorzystywanie może prowadzić do nadużyć. Ich stosowanie nie jest dopuszczone także w okresie pomiędzy startami.
  • controlled medicine - popularne substancje, które są podawane koniom w trakcie leczenia. Nie mogą być obecne w organizmie konia w trakcie zawodów, gdyż mogą wpływać na jego wyniki i/lub narażać jego dobrostan

 

Dokumenty do pobrania: 

 

W trosce o dobrostan koni i uczciwą rywalizację FEI prowadzi obecnie dwa programy antydopingowe - jeden stworzony specjalnie dla koni, drugi - dla jeźdźców. Zasady funkcjonowania obydwu przybliża pokrótce poniższy film:

 

 

 

źródło: FEI, grafika: equista.pl