In memoriam: Vleut (Quick Star x Cantus)

Data publikacji: 2022-11-27
In memoriam: Vleut (Quick Star x Cantus), fot. www.gfeweb.comNa wiecznie zielone pastwiska pogalopował 20-letni Vleut (Quick Star – Nicce/Cantus), który przez kilka lat był podstawowym koniem w stawce Edwiny Tops-Alexander (AUS). Ogier odnotował 166 startów w zmaganiach na poziomie międzynarodowym, tworząc również duety z takimi jeźdźcami jak Maikel van der Vleuten (NED), Simone Coata (ITA) i Abdullah Alsharbatly (KSA). Oprócz kariery sportowej i hodowlanej był znany również z udziału w kampani reklamowej domu mody Gucci, uzyskując przydomek "Guccio Gucci". Przyczyną odejścia ogiera była kolkaOgier Vleut (Quick Star x Cantus)
Vleut
(KWPN, ciemnogniady, 165 cm, hod. H.C.C.M Ongering & W. Wolters) przyszedł na świat 29 czerwca 2002 r. w Holandii. Od początku był wręcz skazany na sukces w skokach – w końcu był synem ogiera Quick Star (Galoubet A – Stella/Nithard), ojca także np. ogiera Big Star (Quick Star – Jolanda/Nimmerdor)
, złotego medalisty olimpijskiego (2016). Vleut tworzył duety z wyżej wymienionymi zawodnikami, a jego bystrość i wyczucie na parkurze przekładało się na bardzo dobre wyniki. Wraz z Edwiną Tops-Alexander wziął udział w szeregu 5-gwiazdkowych zmaganiach w Oslo, Weronie, Paryżu czy Genewie, ponadto para odniosła zwycięstwo w  5-gwiazdkowym konkursie Equita’Masters z przeszkodami o wys. 160 cm (2011), jak również zajęła np. 2. miejsce w 4-gwiazdkowym Grand Prix w La Coruña (2012), 3. miejsce w Pucharze Świata w Doniecku (2012) czy 3. miejsce w 5-gwiazdkowym konkursie z przeszkodami o wys. 150 cm w Hongkongu (2013). Ostatni ze wspomnianych jeźdźców, Abdullah Alsharbatly, rywalizował z ogierem Vleut podczas zawodów Baltica Spring Tour (2015) w Ciekocinku, gdzie duet zajął 1. miejsce w dwufazowym konkursie z przeszkodami o wys. 145 cm. 

tekst i opracowanie: equista.pl, fot. www.gfeweb.com/materiały prasowe

Konie - zobacz rodowody

Vleut