Srebrny medalista MPMK 2014 Farezzo B uznany w Anglo European Studbook!

Data publikacji: 2015-03-29
Farezzo B & Aleksandra Lusina
 Farezzo B & Aleksandra Lusina, MPMK-B Gajewniki, 2014

 

Konie polskiej hodowli oraz te wyhodowane zagranicą, ale mające polskich właścicieli coraz częściej odnoszą sukcesy. O kolejnym piszemy krótko poniżej.

W lutym 2015 roku przed komisją księgi stadnej AES (Anglo European Studbook) stanął ogier
Farezzo B (Arezzo VDL - Toberlina/Voltaire) wyhodowany w Holandii, a stanowiący własność Polki - Anny Piwońskiej. Jego prezentacja zakończyła się sukcesem i uzyskaniem tytułu licensed, co oznacza, że ogier ten będzie mógł pokryć rocznie 30 klaczy, a źrebięta będą miały prawo do wpisu w księdze AES. W rankingu WBFSH za rok 2014 najwyżej sklasyfikowanym koniem rasy AES jest klacz Molly Malone V (Kannan x Cavalier), na której sukcesy odnosi Bertram Allen. Para 

 

 

Ogier Farezzo B ma obecnie 5 lat, w 2014 roku z powodzeniem startował w Mistrzostwach Polski Młodych Koni w konkurencji skoków przez przeszkody i WKKW. W obu przypadkach wywalczył tytuł I Wicemistrza Polski.

 

Ojciec Farezzo - Arezzo VDL odnosi sukcesy w konkurencji skoków. Do lutego startowała na nim Jessica Kurten,
a obecnie dosiada go złoty medalista MŚ - Jur Vrieling

 

Warto przypomnieć, że na początku 2014 roku licencję księgi AES uzyskał wyhodowany w Polsce El Bonillo (Berlin Bej - Egzema/Przedświt XIII-4 x).

 

O krótką wypowiedź na temat Farezzo poprosiliśmy Annę Piwońską, właścicielkę ogiera Farezzo:

Equista: Przede wszystkim gratulujemy sukcesu i od razu prosimy o kilka słów na temat Farezzo B.
Anna Piwońska: Dziękuję. Ogier o którym mowa to holenderskiej hodowli 5 letni- Farezzo B. Jest on synem słynnego w Holandii Arezzo VDL (po Chin Chin z matki po Heartbreaker), na którym ogromne sukcesy w najwyższych konkursach odnosiła Jessica Kurten a obecnie Jur Vrieling. Matka Farezzo Toberlina po Voltaire z matki po Lucky Boy xx, wywodzi sie z rodziny klaczy Oberlina, z której to pochodzi wiele utytułowanych koni sportowych. Farezzo B ma bardzo dobry charakter, chętnie współpracuje z jeźdźcem - jest bardzo "jezdny".

Equista: Rodowód przedstawia się naprawdę znakomicie, proszę nam jeszcze opowiedzieć o pierwszym sezonie startów Farezzo B
Anna Piwońska: Farezzo B w roku 2014 pokazał się w Polsce aż w dwóch dyscyplinach w konkursach dla młodych koni, zdobywając w Gajewnikach (skoki przez przeszkody) 2 miejsce wśród koni 4 letnich hodowli zagranicznej oraz w Strzegomiu w dyscyplinie WKKW zajmując również miejsce 2 wśród koni 4 letnich w klasyfikacji ogólnej.

Equista: Czy ogier będzie dostępny w tym sezonie dla polskich hodowców?
Anna Piwońska: Tak, ogier na razie pozostaje w Polsce i będzie dostępny do krycia dla zainteresowanych hodowców, więcej szczegółów można uzyskać na stronie - www.oxer.pila.pl

Equista: Dziękujemy za rozmowę i jeszcze raz gratulujemy sukcesu!
Anna Piwońska: Dziękuję.

 

Warto przypomnieć, że na początku 2014 roku licencję księgi AES uzyskał wyhodowany w Polsce El Bonillo (Berlin Bej - Egzema/Przedświt XIII-4 x).

 

*Księga AES może przyznać ogierowi, ze względu na wiek, osiągnięcia sportowe i potomstwo, jedną z czterech licencji - Registered, Licensed, Approved i Approved Elite. I tak ogier z licencją na poziomie "registered" ma prawo kryć jedynie klacze swojego właściciela, maksymalnie 10 rocznie. Licensed - daje prawo do krycia do 30 klaczy rocznie, Approved i Approved Elite - brak ograniczeń w ilości krytych klaczy. Dwie ostatnie licencje są przyznawane jedynie ogierom sprawdzonym w sporcie i/lub hodowli. 

 

fot. Oliwia Chmielewska/equista.pl