Za niespełna dwa tygodnie, 24 października 2016 r., nowoczesny ośrodek jeździecki - Akademia Jeździecka Verso La Natura w Warniku (woj. zachodniopomorskie) będzie gospodarzem AES Stallion Grading - czyli oficjalnego uznawania ogierów księgi Anglo European Studbook.
Zgłoszone ogiery zostaną poddane ocenie komisji - te z nich które zyskają jej przychylność zdobędą licencję księgi AES i możliwość wykorzystania w hodowli. Jest to więc alternatywna droga, obok tej udostępnionej przez PZHK, do zdobycia licencji dla ogiera stacjonującego w Polsce, w dodatku nie wymagająca wyjazdu z koniem poza granice kraju.
Jak zgłosić ogiera na AES Stallion Grading - Warnik 2016?
Organizatorzy wciąż przyjmują zgłoszenia do udziału w uznawaniu. Sam proces jest prosty. Aby zgłosić ogiera do oceny przed komisją wystarczy zarejestrować go za pośrednictwem oficjalnej strony AES - TUTAJ. W razie problemów i pytań można skontaktować się z koordynatorami wydarzenia, pod numerami +48 516005225 (Joanna Rosicka-Tyszko) lub +48 608636696 (Natalia Czernik)
Podczas uznawania w Warniku ogiery będą uznawane w następujących grupach:
Każdy z przedstawionych ogierów przed oceną luzem/pod siodłem zostanie poddany ocenie "płytowej".
Koszty
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja SEDINA HS.
Księga AES - Anglo European Studbook to młoda, ale prężnie się rozwijająca europejska księga stadna, czerpiąca z doświadczeń holenderskich, niemieckich i brytyjskich, która szybko znalazła się w TOP 10 najlepszych ksiąg stadnych rankingu Światowej Federacji Koni Sportowych - WBFSH (na koniec sierpnia 2016 księga ta zajmuje 8. miejsce w rankingu ksiąg stadnych hodujących konie skokowe). Głównym celem twórców AES jest popularyzacja światowej klasy koni sportowych z najlepszych linii hodowlanych.
Selekcja
Selekcja opiera się przede wszystkim na podstawie wyników sportowych oraz rodowodu. Na dzień dzisiejszy ogier uznany przez AES może legitymować się jednym z czterech rodzajów licencji:
Ambasadorzy AES
Nic tak nie promuje hodowców i ksiąg stadnych jak wysokiej klasy konie sportowe z powodzeniem startujące w najtrudniejszych konkursach. Najlepsze i najbardziej rozpoznawalne obecnie wierzchowce zbierające punkty rankingowe dla Anglo European Studbook to:
Anglo European Studbook w Polsce
Anglo European Studbook została zarejestrowana w Wielkiej Brytanii, ale swoim zasięgiem obejmuje całą Unię Europejską, a od 2015 roku działa w Polsce jej oficjalne przedstawicielstwo - AES Polska.
Do tej pory licencję Anglo European Studbook uzyskały takie ogiery wyhodowane i/lub stacjonujące w Polsce jak: