Czy prawo zezwala na wizyty w stajni?

Data publikacji: 2020-03-26
Prawo: Wybrane umowy cywilnoprawne 
cz. III – umowa pensjonatowa


25 marca poznaliśmy nowe obostrzenia*, które wprowadzono z powodu stanu epidemii w Polsce. Wśród nich znalazły się kolejne ograniczenia związane z przemieszczaniem się, przez co wiele osób zaczęło zastanawiać się, czy aktualne przepisy zezwalają na wizyty w stajni lub u weterynarza. 


Minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosił, że obecnie można przemieszczać się tylko w ściśle określonych przypadkach (dojazd do pracy, wolontariat na rzecz walki z koronawirusem, niezbędne elementy życia codziennego – wizyta u lekarza, zakup leków, opieka nad osobami starszymi czy spacer z psem). Co z osobami, które mają pod swoją opieką konie? Czy można pojechać do stajni, zabrać zwierzę do weterynarza lub odwiedzić je w klinice weterynaryjnej? 


Wg nowego rozporządzenia – TAK, ponieważ wszystkie te czynności są traktowane jako niezbędne w życiu codziennym. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że nie wolno przemieszczać się w grupach powyżej 2 osób (limit nie dotyczy rodzin). 

Czy mogę dojeżdżać do stajni lub szpitala czy poradni weterynaryjnej w celu opieki nad zwierzętami?

Tak. Taki dojazd wchodzi do katalogu niezbędnych codziennych potrzeb i jest dozwolony.

*Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (PDF) 
tekst i opracowanie: equista.pl, fot. foter.com