FEI zachęca do przesyłania propozycji substancji zakazanych

Data publikacji: 2020-02-18
Prawo: Zmiany w zakresie postępowań dyscyplinarnych dotyczących stosowania dopingu w sporcie


Jakiś czas temu Międzynarodowa Federacja Jeździecka (FEI) opublikowała najnowszą listę substancji zakazanych (Equine Prohibited Substances List), a teraz zachęca do przesyłania własnych propozycji środków, które powinny znaleźć się w rozpisce. Dobro koni jest najważniejsze, dlatego swoje sugestie mogą zgłaszać wszystkie osoby związane z jeździectwem. 


W nowej liście oczywiście zachowano dotychczasowy podział substancji na zakazane (banned) oraz dozwolone do stosowania z rozwagą (controlled) – pierwsze z wymienionych nie mogą być stosowane ze względu na możliwe prowadzenie do nadużyć, drugie to substancje, które podaje się koniom w ramach leczenia, ale w trakcie zawodów powinny już nie być obecne w organizmie zwierzęcia. Ze względu na ciągły rozwój nauki konieczne jest dokonywanie corocznej weryfikacji listy, by całość była zgodna z aktualnym stanem wiedzy.


W tej chwili trwa przyjmowanie zgłoszeń dodatkowych propozycji, co zakończy się 31 marca br. Następnie Departament Weterynarii FEI zapozna się ze wszystkimi otrzymanymi dokumentami, potem zaprezentuje wybrane sugestie przedstawicielom narodowych federacji jeździeckich, a na końcu oficjalnie zatwierdzi zmiany. Przydatne linki: 

Equine Prohibited Substances List 

Formularz do zgłaszania własnych propozycji substancji


tekst i opracowanie: equista.pl, fot. foter.com