Cavaliada Lublin 2020: Piotr Mazurek najlepszym powożącym!

Data publikacji: 2020-02-01
Piotr Mazurek (POL) & Peloponez, Blizard, Jaśmin oraz Inwencja, fot Dava Palej
Piotr Mazurek (POL) & Peloponez, Blizard, Jaśmin oraz Inwencja



Choć ta konkurencja wymaga skupienia zarówno od powożących, jaki i ich luzaków oraz koni, wśród publiczności panują zgoła odmienne emocje – widzowie zawsze chętnie dopingują występujących, a całość uzupełnia głośna muzyka, co przekłada się na niezwykłą atmosferę, jaka panuje podczas kolejnych odsłon cavaliadowego Halowego Pucharu Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi. Poznańskie otwarcie sezonu 2019/2020 zakończyło się wyłonieniem aż dwóch liderów rankingu ogólnego Driving Tour, czyli Adriana Kostrzewy (POL) i Piotra Mazurka (POL) – właśnie to było punktem wyjścia II etapu HPP, który odbył się w Lublinie na terenie Targów Lublin (ul. Dworcowa 11). Jak zakończyła się rywalizacja? Zapraszamy do zapoznania się z naszą relacją!


Adrian Kostrzewa (POL) & Favory Kloe, Pluto 237 Prado, Maestoso Matyi oraz Incitato Ijasz



Pierwszy konkurs II etapu HPP zorganizowano we czwartek (30 stycznia), a na starcie stanęło 5 zespołów. Tor przygotowany przez Sebastiana Bogacza okazał się trudny nawet dla bardzo doświadczonych powożących – w I nawrocie Krzysztof Maciak (POL), Wiesław Sadowski (POL) oraz Adrian Kostrzewa (POL) zebrali po 12 punktów, jednak ostatni z wymienionych zdołał dostać się do II rundy. Automatyczny awans zapewnili sobie bezbłędni Piotr Mazurek (POL) i Ireneusz Kozłowski (POL), choć potem niestety nie obyło się bez punktów karnych. W II rundzie najmniej zebrał ich Piotr Mazurek (POL), dlatego to on został zwycięzcą tego konkursu. 


Piotr Mazurek (POL) & Peloponez, Blizard, Jaśmin oraz Inwencja



Konkurs zręczności powożenia z elementami maratonowymi (II etap, konkurs nr 1), 30 stycznia 

1. Piotr Mazurek (POL) & Peloponez, Blizard, Jaśmin oraz Inwencja – 0/4; 147,48*

2. Adrian Kostrzewa (POL) & Favory Kloe, Pluto 237 Prado, Maestoso Matyi oraz Incitato Ijasz – 12/12; 157,07

3. Ireneusz Kozłowski (POL) & Pluto Miska, Walencja, Celt oraz Kabaret Jagodne – 0/12; 159,39

4. Wiesław Sadowski (POL) & Dark Ulkje, Nico Jacobus, YK Topspeed oraz YK Dark Henk – 12

5. Krzysztof Maciak (POL) & Adrian, Alwar, Ergon oraz Libretto – 12 

Wyniki szczegółowe  

*czas II nawrotu


Ireneusz Kozłowski (POL) & Pluto Miska, Walencja, Celt oraz Kabaret Jagodne



I NAWRÓT 

W sobotnim (1 lutego) konkursie udział wzięli ci sami zawodnicy, a tor ponownie przygotował Sebastian Bogacz (do pokonania było 11 przeszkód, awans do II nawrotu mogli otrzymać tylko 3 najlepsze zespoły). Jako pierwsi ruszyli Krzysztof Maciak (POL) & Adrian, Alwar, Ergon oraz Libretto – zawodnik jest z zawodu lekarzem weterynarii, ale chętnie bierze też udział w zmaganiach w powożeniu (jest np. brązowym medalistą Mistrzostw Polski). Teraz powrócił na Cavaliadę po pewnej przerwie, a jego przejazd okazał się bezbłędny. Kolejny zawodnik narzucił niezłe tempo – mowa o Wiesławie Sadowskim (POL), który wystartował wraz z wyhodowanymi przez siebie końmi Dark Ulkje, Nico Jacobus, YK Topspeed oraz YK Dark Henk. Ten srebrny medalista MP był lepszy od poprzednika, dzięki czemu wysunął się na prowadzenie. W trakcie przejazdu Ireneusza Kozłowskiego (POL) & koni Pluto Miska, Walencja, Celt oraz Kabaret Jagodne doszło do dość stresującej sytuacji, za którą sędziowie musieli doliczyć karne sekundy – jedna z luzaczek przypadkowo wypadła z zaprzęgu, ale na szczęście dzięki zwinności zdołała wrócić na swoje miejsce, dzięki czemu zespół mógł kontynuować jazdę. Adrian Kostrzewa (POL) & Favory Kloe, Pluto 237 Prado, Maestoso Matyi oraz Incitato Ijasz zdecydowali się na szybkie tempo, co niestety zakończyło się przewróceniem jednej z przeszkód i odnotowaniem aż 14 punktów karnych – mimo wszystko powożący wysunął się na prowadzenie, a to dzięki uzyskaniu rewelacyjnego czasu. Rundę zamknęli Piotr Mazurek (POL) & Peloponez, Blizard, Jaśmin oraz Inwencja – ich pełne skupienie było godne podziwu, całość była bardzo płynna i bezbłędna, więc to właśnie oni zostali liderami tej rundy. 


Wiesław Sadowski (POL) & Dark Ulkje, Nico Jacobus, YK Topspeed oraz YK Dark Henk



II NAWRÓT 

Startujący jako pierwszy Wiesław Sadowski (POL) postawił na ryzykowną jazdę, ale niestety sędziowie musieli doliczyć punkty karne. Adrian Kostrzewa (POL) też rozpoczął przejazd mocnym galopem, lecz potem niestety lekko zagubił się w trasie, co też skończyło się karą i straceniem szansy na 1. miejsce. Piotr Mazurek (POL) i jego zespół zaprezentowali świetną pracę i prawdziwe zaangażowanie – końcowa walka z czasem okazała się skuteczna, bo zaprowadziła ich na najwyższy stopień podium!


Krzysztof Maciak (POL) & Adrian, Alwar, Ergon oraz Libretto



Konkurs zręczności powożenia z elementami maratonowymi (II etap, konkurs nr 2) – sobota, 1 lutego

1. Piotr Mazurek (POL) & Peloponez, Blizard, Jaśmin oraz Inwencja – 0/0; 118,42*

2. Wiesław Sadowski (POL) & Dark Ulkje, Nico Jacobus, YK Topspeed oraz YK Dark Henk – 4/4; 118,56

3. Adrian Kostrzewa (POL) & Favory Kloe, Pluto 237 Prado, Maestoso Matyi oraz Incitato Ijasz – 14/12; 128,57

4. Ireneusz Kozłowski (POL) & Pluto Miska, Walencja, Celt oraz Kabaret Jagodne – 5

5. Krzysztof Maciak (POL) & Adrian, Alwar, Ergon oraz Libretto – 0

Wyniki szczegółowe

*czas II nawrotu 


Piotr Mazurek (POL) & Peloponez, Blizard, Jaśmin oraz Inwencja



W ten sposób poznaliśmy wyniki tego konkursu: 1. miejsce zajęli Piotr Mazurek (POL) & Peloponez, Blizard, Jaśmin oraz Inwencja, na 2. pozycji znaleźli się Wiesław Sadowski (POL) & Dark Ulkje, Nico Jacobus, YK Topspeed oraz YK Dark Henk, a na 3. miejscu uplasowali się Adrian Kostrzewa (POL) & Favory Kloe, Pluto 237 Prado, Maestoso Matyi oraz Incitato Ijasz. Zwycięzca tego spotkania (i zarazem lider rankingu Driving Tour!) wyprowadził wszystkie zespoły na ceremonię dekoracji, podczas której doszło do szczególnego uhonorowania Ireneusza Kozłowskiego, Adriana Kostrzewy oraz Sebastiana Bogacza (w Lublinie działał jako gospodarz toru, ale jest też zawodnikiem) – Marta Polaczek-Bigaj z PZJ wręczyła im specjalne odznaki FEI za udział w imprezach mistrzowskich. Gratulujemy! 




Gospodarzem III etapu Halowego Pucharu Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi będzie Kraków, a wszystko rozstrzygnie się w dniach od 20 do 23 lutego 2020 r. 




Przydatne linki:

Relacje z Cavaliady Tour 2019/2020 

PROGRAM Cavaliady Lublin 2020

Strona internetowa Cavaliady

Relacje z Cavaliady Tour 2018/2019 

Cavaliada na Facebooku 

Cavaliada na Twitterze 

Cavaliada na Instagramie




tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Dava Palej Timeless Photography