Zalecenie wzmożonych kontroli weterynaryjnych w całej Polsce!

Data publikacji: 2019-06-28
Zalecenie wzmożonych kontroli weterynaryjnych w całej PolscePolski Związek Jeździecki opublikował opinię lekarsko-weterynaryjną, z której wynika, że konieczne jest przeprowadzanie wzmożonych kontroli weterynaryjnych przed wszystkimi zawodami w całej Polsce – powodem jest pojawienie się choroby zakaźnej wśród koni ze stajni na terenie poznańskiego Hipodromu Wola


Opinię przygotowali dr Maciej Przewoźny oraz lek. wet. Olga Banaszak z Equi Vet Serwis, a sam dokument wystawiono ze względu na zauważenie niepokojących objawów u wielu koni, które przebywały na terenie Hipodromu Wola (chodziło o m.in. apatię, gorączkę, obrzęk różnych części ciała czy wysypkę skórną). Materiał do badań pobrano 23 oraz 24 czerwca, a próbki wysłano do laboratorium w Niemczech – analiza wykazała, że zwierzęta cierpią na wirusowe zapalenie tętnic. W Polsce nie ma dostępu do szczepionki (w grę wchodzi jedynie leczenie objawowe), dodatkowo wirus może łatwo się rozprzestrzenić. W związku z tym wydano następujące zalecenia: 


W związku z powyższym zaleca się całkowity zakaz wyjazdu koni z terenu stajni, gdzie zostały zanotowane przypadki zachorowania oraz nieprzyjmowanie nowych nowych osobników do pensjonatu przez okres najbliższego miesiąca. 


Zalecamy wzmożoną kontrolę weterynaryjną przed przyjęciem koni na teren zawodów jeździeckich, odbywających się w najbliższym czasie na terenie całej Polski


Pełna treść opinii jest dostępna TUTAJ (PDF)


Zaistniałej sytuacji nie wolno bagatelizować, szczególnie że przed nami mnóstwo wakacyjnych imprez jeździeckich. Bardzo ważna jest odpowiednia reakcja i przygotowanie się, a dobrym przykładem mogą być organizatorzy zawodów Silesia Equestrian. Na ich facebookowym profilu pojawiło się następujące oświadczenie:


UWAGA! Do Polski dotarły ogniska zapalne wirusa Arteritis. Chcielibyśmy uspokoić wszystkich zawodników Silesia Equestrian – dołożymy wszelkich starań, aby zawody przeprowadzić bezpiecznie, a standardy bioasekuracji będą na najwyższym poziomie.


Jesteśmy pewni, że nasz ośrodek jest w tej chwili obszarem „czystym”, nasze sportowe konie w ostatnim czasie nie wyjeżdżały na zawody, nie dopuszczaliśmy też do przyjazdów koni z zewnątrz. Na zawodników czekają zdezynfekowane boksy, przygotowane są dodatkowe stajnie na ewentualną kwarantannę koni przyjezdnych, wzmożone zostaną kontrole weterynaryjne na wjeździe oraz podczas zawodów. Oczywiście konie ze stajni ze stwierdzonymi zachorowaniami nie zostały przyjęte na zawody.


Mamy do Was ogromną prośbę – bądźcie z nami szczerzy. Jesteście odpowiedzialni za powodzenie tych zawodów – jeżeli w Waszej stajni znajdują się chore lub potencjalnie zainfekowane konie (gorączka, pokrzywka, zapalenie spojówek, obrzęki kończyn, puzdra itp.), dajcie nam znać, nie rozprowadzajcie choroby dalej!


Przed przyjazdem zbadajcie swoim koniom temperaturę – potem będziemy ją również bezwzględnie badać na wjeździe. Pamiętajcie też o paszportach, nawet dla niestartujących koni – konie przed wejściem do stajni będą identyfikowane.


Wiemy, że sytuacja jest wyjątkowa, ale nie ma powodów do paniki. Jeżeli wszyscy będziemy zachowywać się odpowiedzialnie, 5. edycja Silesia Equestrian na pewno będzie wspaniałym jeździeckim świętem. W miejscach, gdzie stwierdzono występowanie wirusa jest on już w reemisji, monitorujemy bieżącą sytuację w kraju i w miarę możliwości za granicą i życzymy Wam udanych zawodów!
tekst i opracowanie: equista.pl, źródło: PZJ i Silesia Equestrian/Facebook, fot. Dava Palej