7 ogierów Gestüt Lewitz nosicielami WFFS

Data publikacji: 2019-01-25
Action Blue (Action Breaker – La Cucaracha/Chacco-Blue) fot. schockemoehle.com
Action Blue (Action Breaker – La Cucaracha/Chacco-Blue)

 

Gestüt Lewitz to jedna z największych i najsłynniejszych niemieckich stadnin oraz stacji ogierów. Od pewnego czasu podejrzewano, że podobnie jak w SO Celle (pisaliśmy o tym TUTAJ) oraz SO Blue Hors (więcej informacji TUTAJ) znajdują się tam również konie, u których stwierdzono obecność WFFS (Warmblood Fragile Foal Syndrome). Właściciel stadniny konsekwentnie milczał, jednak zmiana niemieckiego prawa doprowadziła do tego, że Paul Schockemöhle musiał upublicznić wyniki testów. Które z nich są nosicielami zmutowanego genu?

 

Fürsten Look (Fürstenball – Lady Diamond/Londonderry)

 

WFFS to śmiertelna choroba genetyczna. Samo nosicielstwo nie jest groźne, jednak zatajenie tej informacji może być tragiczne w skutkach – jeśli mutacja występuje u obojga rodziców, źrebak będzie miał 25% szans na ujawnienie się choroby, 50% szans na nosicielstwo bez żadnych objawów, 25% na bycie całkowicie zdrowym bez stwierdzonego nosicielstwa. Chore źrebięta są usypiane w pierwszych dniach życia, ponieważ współczesna weterynaria niestety nie jest tu w stanie pomóc.

 

Fürst Toto (Fürstenball – Thery/Totilas)

 

W zeszłym roku nie brakowało informacji na temat koni, u których stwierdzono nosicielstwo – dokładne dane ujawniły różne Stada Ogierów, np. SO Blue Hors (więcej TUTAJ) czy SO Celle (więcej TUTAJ). Do końca 2018 r. w Niemczech nie było obowiązku podawania wyników testów, dlatego wiele dużych stadnin korzystało z tego prawa, a powodem był oczywiście strach przed stratami finansowymi. Paul Schockemöhle również odmówił, co bardzo zirytowało tamtejszych hodowców. Od 1 stycznia 2019 r. niemieckie stadniny nie mogą już zatajać takich danych – podanie wyników testów jest obowiązkowe.

 

Top Gear (Totilas – Dosalla/Don Frederico)

 

W Gestüt Lewitz łącznie przebywają 52 konie, a u 7 z nich wykryto obecność zmutowanego genu. Informacja o 4 koniach pojawiła się na facebookowej grupie WBG – WFFS Awareness Group (dane ujawniła Judy Yancey). Oto lista:

 

  • Fürsten Look (Fürstenball – Lady Diamond/Londonderry) – ur. 2011, jego syn zdobył licencje na Korungu Związku Hanowerskiego 2018 (więcej TUTAJ)
  • Fürst Toto (Fürstenball – Thery/Totilas) – ur. 2015 r., wnuk słynnego Totilasa (Gribaldi – Lominka/Glendale) (o Totilasie pisaliśmy m.in. TUTAJ)
  • Top Gear (Totilas – Dosalla/Don Frederico) – ur. 2012 r., w 2016 r. uznany przez Zwiazek Hanowerski (więcej TUTAJ)
  • Bluetooth (Bon Coeur – Boccia/Bordeaux) – ur. 2016 r.

 

Balou du Rouet (Baloubet du Rouet – Georgia/Continue)

 

Pozytywny wynik nie był też niespodzianką w przypadku czołowego ogiera skokowego tej stajni, czyli Balou du Rouet (Baloubet du Rouet – Georgia/Continue). Sporo hodowców informowało o tym, że u potomków tego konia wykryto obecność WFFS. Pozostałe ogiery to Action Blue (Action Breaker – La Cucaracha/Chacco-Blue) i Chacgrano (Chacco-Blue – Gastona/Grannus).

 

Action Blue (Action Breaker – La Cucaracha/Chacco-Blue)

 

Informacje o wykryciu WFFS widnieją na stronie internetowej stadniny Gestüt Lewitz, jednak ograniczono się jedynie do stosownych adnotacji w katalogu koni (TUTAJ).  

 

Chacgrano (Chacco-Blue – Gastona/Grannus)

 

 

 

 

 

tekst i opracowanie: equista.pl, fot. www.gestuet-lewitz.de

 

 

 

Konie - zobacz rodowody

Action Blue

Balou du Rouet

Fürst Toto

Fürsten Look

Top Gear (Tailormade Top Gear)