1. etap Halowego Pucharu Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi dobiegł końca! Podczas Cavaliady w Poznaniu powożący rywalizowali w dwóch konkursach – czwartkowym o nagrodę BMW Smorawiński i pod patronatem Prezesa PZJ oraz pod patronatem medialnym portalu Driving.pl, a następnie w sobotnim o o nagrodę Poznań Motor Show. Zmagania czwartkowe wygrał Bartłomiej Kwiatek (Mistrz Świata 2018 – więcej na ten temat TUTAJ), a dzisiejszy finał w Poznaniu Adrian Kostrzewa (złoty medalista HPP 2017 – więcej na ten temat TUTAJ).
Na starcie zobaczyliśmy 5 czwórek, a przypomnijmy, że łącznie zawodnicy wezmą udział w 7 konkursach kwalifikacyjnych, by następnie spotkać się na finale w Warszawie (9 marca 2019 r.). We czwartek swoje zwycięstwo świętował Bartłomiej Kwiatek, który tuż po ogłoszeniu wyników opowiedział nieco o dalszych planach: „Oczywiście planujemy przyjechać do Lublina, do Krakowa, a potem do Warszawy, natomiast muszę troszeczkę pozmieniać skład koni, ponieważ część koni, która szła tutaj w Poznaniu i pójdzie jeszcze w sobotę, będzie musiała odpoczywać”.
Konkurs zręczności powożenia z elementami maratonowymi (I etap, konkurs nr 1) – czwartek, 29 listopada
1. Bartłomiej Kwiatek & Frombork, Aromat, Bazyli oraz Passat – 0/4; 131,06*
2. Adrian Kostrzewa & Favory, Pluto237, Pegasus oraz PlutoX – 0/0; 132,30
3. Piotr Mazurek & Peloponez, Blizars, Jaśmina oraz Inwencja – 0/8; 146,77
*czas II nawrotu
Sobotnie zmagania pokazały kompletną nieprzewidywalność HPP w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi! Paweł Konarski (gospodarz toru) przygotował 11 przeszkód, w tym 1 nową, czyli speed box. Do budowy wykorzystuje się niskie płotki, które zwykle stosuje się w dyscyplinie ujeżdżenia, a sama nazwa jest jednak myląca, ponieważ wcale nie chodzi o szybkość. Aby bezbłędnie pokonać tę przeszkodę, należy zwolnić i być niezwykle precyzyjnym w prowadzeniu koni. Z torem jako pierwszy zmierzył się Ireneusz Kozłowski, który nie popełnił żadnego błędu. Dużym zaskoczeniem był występ Bartłomieja Kwiatka – zaprzęg z końmi Frombork, Aromat, Bazyli oraz Passat nie trafił w odpowiednią bramkę, a startu już nie udało się nadrobić, przez co Kwiatek nie zakwalifikował się do II nawrotu. W decydującej części konkursu udział wzięło 3 zawodników – 1. miejsce zajął Adrian Kostrzewa & konie Favory, Pluto237, Pegasus oraz PlutoX, na 2. miejscu uplasował się Ireneusz Kozłowski & konie Wezyr, Walencja, Elton oraz Kabaret, a 3. miejsce wywalczył Łukasz Hałupka & konie Roland, Aport, Legato oraz Hamlet.
Konkurs zręczności powożenia z elementami maratonowymi (I etap, konkurs nr 2) – sobota, 1 grudnia
1. Adrian Kostrzewa & Favory, Pluto237, Pegasus oraz PlutoX – 0/136,21 (3.83); 0/129,25
2. Ireneusz Kozłowski & Wezyr, Walencja, Elton oraz Kabaret J – 0/132,38; 0/131,72
3. Łukasz Hałupka & Roland, Aport, Legato oraz Hamlet – 4/141,41 (9.03); 0/148,28
4. Bartłomiej Kwiatek & Frombork, Aromat, Bazyli oraz Passat – 8/141,69 (9.31)
5. Piotr Mazurek & Peloponez, Blizars, Jaśmina oraz Inwencja – 12/148,20 (15.82)
Po ceremonii dekoracji odbyła się widowiskowa runda honorowa, w której najpierw zobaczyliśmy wszystkie zaprzęgi, następnie te z najlepszej trójki, a na końcu samego zwycięzcę. Publiczność była oczarowana i głośno dopingowała powożących i ich konie. Wszystkim zawodnikom, luzakom i koniom dziękujemy za dużą dawkę sportowych emocji, a zwycięzcom przekazujemy gratulacje!
Kolejna odsłona Halowego Pucharu Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi odbędzie się 31 stycznia 2019 r. podczas Cavaliady w Lublinie.
PRZYDATNE LINKI
Bądź na bieżąco!
Media społecznościowe