In memoriam: Gaskonia

Data publikacji: 2018-01-21
Gaskonia (Probat - Gizela/Palas) hod./wł. SK Michałów fot. Oliwia Chmielewska

 

Jak poinformowała SK Michałów dziś, w wieku 31 lat, na wiecznie zielone pastwiska pogalopowała Gaskonia (Probat - Gizela/Palas). 

Gaskonia przyszła na świat w styczniu 1987 roku. Jej ojcem był sprowadzony ze Szwecji, ale mający polskie korzenie Probat (Pohaniec - Borexia/Exelsjor), a matką Gizela (Palas - Gilza/Espartero). Oboje rodzice Gaskonii bardzo pozytywnie sprawdzili się w polskiej hodowli. Probat pozostawił m.in. wykorzystane w polskiej hodowli ogiery Fawor czy Pamir oraz doskonałe matki, w tym m.in. kl. Dalida, matkę doskonale biegającego og. Druid. Matka Gaskonii, Gizela była jedną z najlepszych matek w historii SK Michałów. Wykorzystana w hodowli pozostawiła m.in. doskonałe klacze w tym kl. Garonna (Fanatyk), matkę og. Ganges (Monogramm) oraz kl. Georgia, matkę Czempionki Świata 2005 - kl. Galilea (Laheeb). 

Sama Gaskonia, niezwykle urodziwa, sucha, typowa, z charakterystyczną gęstą, hreczką w wieku 19 lat sięgnęła po tytuł Narodowej Czempionki Polski. W tym samym czasie i na dokładnie tym samym pokazie jej synowie - Gaspar (Emigrant) i Grafik (Eukaliptus) wywalczyli tytuły Czempiona i Wiceczempiona Polski Ogierów Starszych.

Gaskonia niestety nie pozostawiła następczyni w macierzystej stadninie.

Do końca zachwycała żywotnością i zdrowiem - jeszcze podczas sierpniowych "dni otwartych" w SK Michałów z zainteresowaniem witała w swoim boksie kolejnych odwiedzających. 

 

 

Tekst: Equista.pl, fot. Oliwia Chmielewska/Equista.pl

 

 

Konie - zobacz rodowody

Gaskonia

Inspiracje

Facebook

Instagram