In memoriam: Orkisz

Data publikacji: 2017-09-11
Orkisz fot. Oliwia Chmielewska

 

 W wieku 27 lat na wiecznie zielone łąki pogalopował Orkisz - znakomity koń sportowy i reproduktor. Sylwetkę tego zasłużonego wierzchowca przybliżamy poniżej. 

 

Rodowód

Orkisz urodził się w maju 1990 roku w Stadninie Koni Posadowo (obecnie już nieistniejącej). Jego ojcem był hanowerski Dido (Direx - Libertas/Brack), a matką wielkopolska Orawa (Kadyks xx - Orneta/Hulajpol). Dido bardzo dobrze sprawdził się w polskiej hodowli dając 6 uznanych ogierów w tym m.in. doskonałego ogiera Czad (od Czastoria/Saturn, hod. SK Nowielice) czy Eskudo (od Etiuda/Kadyks xx, hod. SK Posadowo). Również rodzina żeńska Orkisza wydała na świat świetne konie sportowe, na czele z Otello - doskonale znanego fanom konkurencji ujeżdżenia. 

 

Kariera sportowa

Orkisz od początku przejawiał duży talent skokowy. Już jako 7-latek wywalczył, pod Zbigniewem Woźniczką, medal MPS. Pełnię swoich możliwości zaprezentował pod innym jeźdźcem - Grzegorzem Kubiakiem. Para ta nie tylko zdobywała medale na imprezach krajowych (HMP, HPP, MPS), ale z powodzeniem rywalizowała na międzynarodowych arenach, reprezentując Polskę m.in. w ME Hickstead w 1999 roku czy w Finale Pucharu Świata w Goteborgu 2001. Do najlepszych wyników Orkisza należy zaliczyć z pewnością 4. miejsce w Grand Prix CSIO Poznań 2001 oraz 3. miejsce w Grand Prix CSI Sopot 2002.

W 2005 bardzo wysokie, 6. miejsce w Mistrzostwach Europy Juniorów w Schaffhausen wywalczył na Orkiszu syn Grzegorza Kubiaka - Dawid. Później z powodzeniem startowała na nim jeszcze inne młoda zawodniczka - Katarzyna Kowalik. 

Jak wspominają jego jeźdźcy Orkisz był zawsze koniem szalenie walecznym, a w pokonywaniu najtrudniejszych parkurów nie przeszkadzały mu nawet problemy z widzeniem w prawym oku. 

 

Kariera hodowlana

Jako młody ogier Orkisz został poddany próbie dzielności w zakładzie treningowym. Ukończył ją z wynikiem bardzo dobrym i uzyskał licencję hodowlaną. Choć krył m.in. w macierzystej SK Posadowo oraz w SK Nowa Wioska należy stwierdzić, że był użyty w dosyć niewielkim zakresie (choćby w porównaniu do Czada). W Nowej Wiosce dał m.in. startującą z powodzeniem w konkursach skokowych Dracenę (od Drama/Tabun) oraz II Wicemistrza Polski Młodych Koni 2001, licencjonowanego og. Komplement (od Kolekcja/Jankes xx). W Posadowie pozostawił m.in. bardzo urodziwego, zbonitowanego na 85 punktów (!) ogiera Rumianek (od Rumia/Ajax) oraz jego pełnego brata - ogiera Rulon. Tego ostatniego odnajdziemy m.in. w rodowodzie ogiera Kuanto W (Samba Hit I - Kondina/Rulon), na którym Jan Gawecki w 2016 roku wywalczył brązowy medal MPMJ

Do dziś wpisano do ksiąg zaledwie kilkadziesiąt sztuk potomstwa Orkisza, z czego 9 ogierów uzyskało licencję hodowlaną, a 15 klaczy wpis do ksiegi głównej. 

 

 

 

fot. Oliwia Chmielewska/Equista.pl (archiwum)

 

 

Konie - zobacz rodowody

Dido

Orkisz

Inspiracje

Facebook

Instagram