In memoriam: Zandor Z

Data publikacji: 2017-06-24
Zandor Z fot. Zangersheide
fot. Zangersheide 

 

W wieku 28 lat odszedł Zandor Z (Zeus x Polydor), zasłużony sportowiec i reproduktor. Sylwetkę tego wspaniałego konia przybliżamy poniżej. 

 

 

Rodowód

Zandor Z przyszedł na świat w Niemczech. Jego hodowca - Horst Lelieveld postanowił pokryć świetną sportowo córkę Polydora, klacz Padua, francuskim, w 3/4 angloarabskim ogierem Zeus (Arlequin x Matador). Wspominając Zeusa warto zauważyć, że podobnie jak użyty szeroko w Polsce Kwartet, był on synem angloarabskiego ogiera Arlequin (Massondo x Le Pot Aux Roses xx). Po kądzieli Zandor Z był wnukiem Polydora, ojca takich koni jak Pamina (Otto Becker, srebrny drużynowy medal WEG Sztokholm 1990) czy Krista matka og. Taloubet Z. Przypomnijmy, że Polydor, podobnie jak legendarny Pilot pochodziły po ogierze Pilatus. 

Efekt tego odważnego outcrossu okazał się być niezwykle udany tak z punktu widzenia sportu jeździeckiego jak i hodowli, o czym piszemy szerzej poniżej. 

 

 

 

 

 

Kariera sportowa

Zandor Z z powodzeniem startował w międzynarodowych konkursach skokowych, będąc jednym z najlepszych ogierów sportowych swojego pokolenia. W trakcie kariery dwukrotnie wygrał m.in. Grand Prix Bordeaux, plasował się również wysoko w konkursach PŚ - zwyciężył w Mechelen i był dwa razy drugi w Oslo. Do wspomnianych sukcesów doprowadził go Jos Lansink. 

 

Kariera hodowlana

Swój talent skokowy Zandor Z z powodzeniem przekazywał na potomstwo. Najlepszym tego dowodem jest kasztanowata, bardzo szlachetna Zekina Z (od Calina Z/Carthago), która jako młoda klacz wywalczyła złoty medal Mistrzostw Świata Młodych Koni, a obecnie z powodzeniem startuje w międzynarodowych konkursach pod Szwajcarką - Jane Richard Philips. 

Zandor Z ma nie tylko potomków sprawdzonych w sporcie, ale również uznanych synów. Jednym z ciekawszych wydaje się młody, siedmioletni Zirco Z (od Cireka Z/Caretano), stanowiący własność Zangersheide. 

Co ciekawe Stadnina Zangersheide, w której przez lata stacjonował Zandor, dysponuje nie tylko mrożonym nasieniem tego ogiera, ale jest również właścicielem jego klona - Zandor Alpha Z, urodzonego w 2012 roku. 

 

Jane Richard Philips & Zekina Z, fot. Stefano Grasso 

 

 

Zirco Z (Zandor Z x Caretano), fot. Zangersheide

 

 

 

 

 

 

Konie - zobacz rodowody

Zandor Z

Zekina Z

Inspiracje

Facebook

Instagram