W fabryce SARACEN Horse Feeds, czyli jak powstają najsłynniejsze pasze na świecie!

Data publikacji: 2016-07-06
Charlotte Dujardin & Valegro
Charlotte Dujardin & Valegro, fot. Oliwia Chmielewska/equista.pl 

 

Wraz z coraz większym dostępem do wiedzy, publikacji naukowych oraz rosnącą świadomością wszystkich miłośników koni, rośnie też zapotrzebowanie na żywienie koni na odpowiednim poziomie. Cieszy fakt, że coraz więcej osób korzysta z usług profesjonalnych żywieniowców i sięga po najlepsze produkty dla koni. Rozpoczynamy cykl filmów żywieniowych, który mamy nadzieję przybliży Wam zasady, którymi należy się kierować.

Poniżej przedstawiamy pierwszy, krótki materiał poświęcony wytwórni pasz Saracen, jednej z wiodących marek na rynku europejskim, która dzięki swojej skuteczności działania stała się przebojem również w Polsce. 

Jak powstają pasze stworzone dla takich końskich gwiazd jak Valegro czy Crazy Quick? Zobaczcie!

 
 
 
Historia firmy
 
Saracen to brytyjska, niezależna rodzinna firma posiadająca 170-cio letnie doświadczenie w produkcji pasz dla zwierząt. Wieloletnie tradycje wytwórcze w połączeniu z bardzo zażyłym podejściem Brytyjczyków do koni i starannością o najwyższą jakość produktu to atuty, które stanowią o wyjątkowości tej marki. 
W 1989 roku, wraz z rosnącym zainteresowaniem paszami wyłącznie dla koni, firma postanowiła wyspecjalizować się w ich produkcji. W ten sposób do nazwy dodano dwa człony i od tego momentu funkcjonuje jako Saracen Horse Feeds. Oczywiście od tego czasu, pod wpływem zmian zachodzących na rynku firma ewoluowała. Nie zapomniano jednak o kluczowych wartościach takich jak lojalność wobec klienta i szacunek, które pozostają elementem niezbędnym dla funkcjonowania nowoczesnej firmy żywieniowej, gotowej na odpowiedź na pojawiające się nowe potrzeby. 
 
 Od lewej: Mark Weaver - Exsport Manager Saracen, Paulina Szybieniecka oraz Łukasz Cytrycki z Optifeed
 

  

Jak powstają pasze Saracen?

 
Nowoczesna i dobrze zorganizowana wytwórnia to podstawa. Dzięki uprzejmości firmy, mogliśmy zajrzeć w każdy zakamarek hal produkcyjnych. Ich wielkość i rozwiązania technologiczne umożliwiają wyprodukowanie kilkudziesięciu ton pasz na dobę. Tutaj, w odróżnieniu od innych wytwórni pasz w Europie produkuje się tylko pasze dla koni. Każdy składnik pasz (surowiec paszowy) przed wjazdem na teren zakładu jest dokładnie analizowany pod względem parametrów jakościowych i wartości, a każda partia pasz jest dodatkowo sprawdzana na obecność niedozwolonych substancji dopingujących. Starannej kontroli poddawane są nie tylko surowce, ale również gotowe pasze. 
 
Linia produkcyjna w wytwórni pasz Saracen Horse Feeds
 
 
W Saracenie jednorodność produktu, czyli stała jakość i wartość pasz jest gwarantowana. To wyróżnia markę na tle innych firm, gdyż wiele z nich gwarantuje tylko skład przez co możemy natknąć się na produkty pod jedną nazwą, które nie zawsze wyglądają i działają tak samo.
Jakość Saracena gwarantują najbardziej wymagające certyfikaty kontroli w Wielkiej Brytanii:  UFAS (United Feed Assurance Scheme), BETA NOPS Code of Practice and FEMAS (Feed Materials Assurance Scheme).
 
Przygotowana mieszanka musli na taśmie produkcyjnej
 
 
Co jest rzadkością w skali światowej - wytwórnia dysponuje własną maszyną do mikronizowania zbóż oraz współpracuje z jednym z największych instytutów naukowo-badawczych Kentucky Equine Research. Dostęp do najnowszych wyników badań z zakresu żywienia koni i fizjologii wysiłku daje zespołowi technologów i doradców Saracena możliwość stałego udoskonalania mieszanek. W przygotowanym materiale pokazaliśmy, jak wielką starannością cechuje się firma. Wszystkie wyprodukowane pasze mają wydzielone swoje próbki reprezentatywne i zostają przechowywane w magazynie kontroli jakości, do czasu aż nie skończy się ich data ważności w obrocie sprzedażowym.
 
Spakowane i zabezpieczone worki z paszą układane na palete i przygotowywane do transportu
 
 
 
Ambasadorzy marki
 
O jakości pasz świadczą nie tylko badania, ale przede wszystkim efekty, które można dostrzec gołym okiem. Takim namacalnym dowodem ich wysokiej jakości są wyniki koni nimi karmionych. Valegro, Uthopia czy Crazy Quick - te imiona zna każdy miłośnik jeździectwa, to najlepsi z możliwych reprezentanci Saracen Horse Feeds.
Firma od wielu lat wspiera Brytyjską kadrę ujeżdżenia w tym konie Charlotte Dujardin i Carla Hestera, kadrę WKKW oraz najlepszych skoczków i trenerów koni wyścigowych. W Polsce marka ta również zyskała uznanie m.in. zawodników takich jak Jarosław Skrzyczyński czy największego profesjonalnego Ośrodka Ujeżdżeniowego Centurion oraz zawodników Kadry WKKW i najlepszego polskiego trenera koni wyścigowych Adama Wyrzyka. Współpraca z najbardziej wymagającymi profesjonalistami oraz pozytywne opinie innych użytkowników koni to najlepsza rekomendacja tego, że warto przyjrzeć się produktom które działają i sprawiają różnicę.
 
"Feed the difference" to hasło przewodnie Saracena. Pięć lat temu spodobało się zespołowi firmy OptiFeed, która dziś jest wyłącznym importerem produktów Saracen w Polsce. Śledźcie kolejne odcinki cyklu, aby poznać zasady prawidłowego żywienia koni.
 
 
Jarosław Skrzyczyński & Crazy Quick - nad formą Quicka czuwają specjaliści Saracen Horse Feeds & OptiFeed
 
 
 

 

 


 Autorką artykułu jest 
mgr. inż. Paulina Szybieniecka, absolwentka 
Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Główny doradca ds żywienia koni w jednej z największych i najczęściej wybieranych firm doradctwa żywieniowego i dystrybutora pasz Saracen -OptiFeed

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
fot. Oliwia Chmielewska/ equista.pl, materiały prasowe Optifeed