Żywienie koni, w tym oczywiście koni sportowych mimo dużej powszechności pozornie prostych zasad może przysparzać nie lada problemów. Dzięki coraz to nowym i dokładniejszym badaniom oraz pracy żywieniowców dobranie diety dostosowanej do wieku, przemiany materii, temperamentu oraz oczywiście konkurencji w jakiej trenowany jest konkretny koń staje się dużo prostsze.
Nie wiesz jakimi zasadami musisz się kierować dobierając dietę swojemu kopytnemu? Masz konia w treningu nakierowanym na konkretną konkurencje jeździecką i chcesz wiedzieć, czy karmiony jest odpowiednio?
Dla wszystkich osób zainteresowanych tematami żywieniowymi firma Optifeed przygotowała materiały video, które mogą odpowiedzieć na większość pytań. W pierwszej części cyklu (FILM) przybliżony został proces produkcji pasz dla koni, druga w całości poświęcona jest żywieniu konia skokowego (FILM), trzecia żywieniu koni startujących w WKKW (FILM). Najnowszy materiał został nagrany w największym i jednym z najsłynniejszych ośrodków ujeżdżeniowych w Polsce - w K.S Centurion Dressage Center. To właśnie tam żywieniowec Optifeed - Paulina Szybieniecka oraz zawodniczka i trenerka Dominika Kraśko-Białek opowiadają o diecie konia dressażowego. Zapraszamy do obejrzenia materiału:
W ujeżdżeniu liczy się każdy ruch i każdy szczegół. Od konia dresażowego wymagamy odpowiedniej prezencji, zdolności do pełnej koncentracji i pięknej kondycji. Pamietajmy, że konie są różne i odpowiednią dietą jesteśmy w stanie regulować reakcje związane z cechami osobniczymi, np. odpowiedź organizmu na dostawy energii, przybieranie na masie czy kondycję skóry. Na pewno część z Was miała do czynienia z koniem, który 'widzi więcej' niż byśmy chcieli lub, którego rozpiera energia. W konkurencji ujeżdżenia niezmiernie istotne jest zapanowanie nad koniem i postawienie go 'na pomocach'. Odpowiednim żywieniem jesteśmy w stanie bardzo pomóc sobie i naszemu wierzchowcowi, nawet do tego stopnia, że w ogóle przestanie być nerwowy i nadmiernie pobudliwy. Dobrze dobrana dieta pomaga również koniom z mniejszym impulsem i mniejszą chęcią do ruchu naprzód.
'Myślę, że nie ma żywienia, które byłoby uniwersalne, które można by było dopasować do każdego konia. Konie mają różne charaktery, różnie też przyswajają nasze żywienie (...) Nie ma rzeczy, które istnieją bez siebie i się nawzajem nie łączą. Czyli trening, kowal, weterynarz, odpowiednia dieta i odpowiednie żywienie, które musi być dobrane do danego konia, do jego charakteru, do predyspozycji, do tego jak przyswaja pasze.' - podkreśla doświadczona trenerka i zawodniczka Dominika Kraśko-Białek.
Aby odpowiednio dobrać dawkę pokarmową musimy bardzo uważnie przyjrzeć się takim elementom jak: typ metaboliczny, wydajność procesów trawiennych, masa ciała, możliwości wysiłkowe w zestawieniu z poziomem obciążeń treningu, temperament, status zdrowotny oraz warunki środowiskowe (utrzymania) i klimatyczne oraz wpływ czynnika stresu na konia. Pamiętajmy, że zawsze możemy porównać kondycję ciała zwierzęcia wg BCS (Body Condition Scoring), ten prosty sposób da nam podstawowy pogląd na stan podopiecznego.
Pamiętajmy! Podstawą żywienia każdego konia w treningu sportowym niezależnie od konkurencji jest pasza objętościowa. To właśnie ona powinna spełniać zapotrzebowanie energetyczne aż w 50%, a jej zadawana dzienna ilość nie powinna być mniejsza niż ok. 1,5 % masy ciała konia. Tylko dobrej jakości siano czy sianokiszonka spełniają swoje zadanie, w przypadku paszy objętościowej słabej jakości jej ilość spełniająca normy żywieniowe może wzrosnąć 2 czy nawet 3 krotnie.
Na rynku jest wiele pasz treściwych, pamiętajmy aby zawsze dobierać je odpowiednio do naszego zwierzęcia. Wysokiej jakości gotowe pasze treściwe są odpowiednio zbilansowane, dlatego podając je jesteśmy pewni właściwego zaopatrzenia konia we wszystkie składniki pokarmowe. Najkorzystniej stosować je w modelach pełnoporcjowych, czyli jako wyłączne pożywienie podawane do żłobu. Jeśli chcemy zostawić owies w podstawie diety, wydajniej uzupełnimy go paszą typu Balancer - o najwyższej i skoncentrowanej zawartości składników odżywczych.
Autorką artykułu jest
mgr. inż. Paulina Szybieniecka, absolwentka
Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Główny doradca ds żywienia koni w jednej z największych i najczęściej wybieranych firm doradctwa żywieniowego OptiFeed