In memoriam: Carlos DZ

Data publikacji: 2015-11-25
Carlos DZ fot. archiwum Folwark Wierzchaczewo

 

W ubiegłym tygodniu na wiecznie zielone pastwiska pogalopował holsztyński Carlos DZ, ogier niezwykle popularny wśród polskich hodowców. 

 

Rodowód

Carlos DZ urodził się w 1993 r. w Niemczech, jego hodowcą był Jens Rombelsheim. Ojcem Carlosa był słynny Cantus (Caletto I x Roman), który wykorzystany w hodowli pozostawił świetne potomstwo, m.in. uznane ogiery Canturo czy Calido I oraz konie sprawdzone w sporcie takie jak Calvaro V (Willi Melliger) czy Cascavelle (Rolf Goran Bengtsson). Niemniej zasłużona była matka Carlosa - Varica (Lavallo x Conte), która w swojej karierze hodowlanej dała jeszcze dwa inne licencjonowane ogiery - Comanche D i Chamberlain D (oba po Cash) oraz klacz wyróżnioną premią hodowlaną. 

Carlos wywodził się z bardzo zasłużonej holsztyńskiej rodziny żeńskiej oznaczonej numerem 776. Z tej samej pochodziły takie uznane ogiery jak Acorado I i II, Lordanos, Landos, czy Ramirado. 

Rodowód

 

 

Carlos DZ (Cantus x Lavallo)

 

Kariera sportowa

Ogier Carlos DZ był pozytywnie sprawdzony w sporcie. Z powodzeniem startował w międzynarodowych zawodach skokowych, a jego największym osiagnięciem było wywalczenie 2. miejsca podczas Światowego Czempionatu Ogierów w Amsterdamie w 2001r.

 

Kariera hodowlana

Ogier Carlos DZ zanim trafił do Polski krył w Niemczech, w renomowanej stacji ogierów Hengstation Volz. Był uznany m.in. w Związku Holsztyńskim i Reńskim. Wśród najlepszych potomków Carlosa warto wymienić og. Carlo Grande - II wicezwycięzcę Korungu Holsztyńskiego 2008. 

 

Carlo Grande - Korung Holsztyński 2008

 

W Niemczech Carlos DZ ma 3 uznanych synów i około 60 klaczy wyróżnionych premiami hodowlanymi. Jeden z jego synów - Carolo z powodzeniem startuje również w międzynarodowych konkursach skokowych. Najstarsze polskie potomstwo Carlosa DZ pochodzi z rocznika 2012. 

 

fot. z archiwum Folwark Wierzchaczewo

 

Inspiracje

Facebook

Instagram