Cavaliada Poznań 2023: Olimpijczycy i medaliści różnych mistrzostw w stolicy Wielkopolski

Data publikacji: 2023-11-30
Andre Thieme (GER) & Conacco, fot Dava Palej Timeless Photography
Andre Thieme (GER) & Conacco Tegorocznej Cavaliadzie w Poznaniu, czyli
drugiemu etapowi Cavaliady Tour 2023/24, nadano rangę 4 gwiazdek (to powrót po 4 latach), co oczywiście przełożyło się na bardzo dużą liczbę zgłoszeń zawodników – dość powiedzieć, że chętnych do udziału w wydarzeniu było tak wielu, że pełna lista przekroczyła możliwości programowe! Nie bez znaczenia jest również pula nagród, która wyniesie ponad 1 mln złotych, ale też doskonałe przygotowanie Międzynarodowych Targów Poznańskich do organizacji tak dużej imprezy. Program zmagań będzie rozłożony na cztery dni (7-10 grudnia), a przed kibicami zaprezentują się skoczkowie, WKKW-iści, powożący i dresażyści. Kto tak konkretnie? Cavaliada w Poznaniu na oficjalnym plakacie
SKOKI PRZEZ PRZESZKODY 

Zmagania w skokach stanowią najbardziej rozbudowaną część programu Cavaliady. W randze CSI4*-W odbędzie się 12 konkursów – w tym ten najważniejszy, czyli Grand Prix – z udziałem skoczków z 20 państw, ale emocji nie zabraknie również podczas przeprowadzania rywalizacji na poziomie CSI1*, w ramach cyklu Cavaliada Open Tour oraz w przypadku konkursów przeznaczonych dla młodych koni. Na poziomie międzynarodowym wystartuje niemal 500 par, a wśród uczestników nie zabraknie olimpijczyków czy medalistów mistrzostw świata oraz Europy. Oto garść przykładów!Felix Hassman (GER) & Cayenne WZ (Claudio 8 x Ramirado) w Poznaniu 
Felix Hassman (GER) 

Zdobywca srebra podczas Mistrzostw Świata Młodych Koni (2017), który ogółem ma na koncie ponad sto wygranych w konkursach zaliczanych do światowego rankingu FEI. Niemiecki skoczek najwyraźniej upodobał sobie polskie zawody, ponieważ bardzo chętnie bierze udział w kolejnych odsłonach Cavaliady – warto przypomnieć, że Hassman odniósł zwycięstwo w konkursie Grand Prix, będącym elementem programu Cavaliada Winter Tour (2021) – ale nie tylko, ponieważ jego talent można też było podziwiać w trakcie poznańskiej rywalizacji 4Foulee CSI4*.

Andre Thieme (GER) 

Nie tylko mistrz Europy w skokach przez przeszkody (2021) czy zdobywca 3. miejsca w drużynowym Pucharze Narodów w Sopocie (2023), ale także współtwórca licytacji World Sport Horse Auction, która zadebiutowała w marcu tego roku. Andre Thieme to zdecydowanie jeden z najbardziej rozpoznawalnych niemieckich skoczków!Marvin Jüngel (GER) & Balou’s Erbin (Be Bravo x Consul) na Cavaliadzie Winter Tour
Marvin Jüngel (GER)

Zawodnik był gwiazdą Cavaliady Summer (2023), otrzymując to miano po spektakularnym zwycięstwie w konkursie PKO Bank Polski Grand Prix, który rozegrano w bardzo nietypowej scenerii, tzn. na przepięknej plaży w Świnoujściu. Nieco ponad miesiąc wcześniej Jüngel wygrał Derby w Hamburgu, uznawane za jeden z najbardziej wymagających konkursów w skokach na całym świecie.

Douglas Lindelöw (SWE)

Kilkanaście lat temu zdobył złoto i srebro młodzieżowych Mistrzostw Europy w Jardy (2010), by później wesprzeć swoją drużynę w wywalczeniu wicemistrzostwa Europy w kat. Seniorów (2017).

Ömer Karaevli (TUR) 

Brązowy medalista Mistrzostw Bałkanów w Stambule (2009), a później także uczestnik Światowych Igrzysk Jeździeckich w Lexington (2010) czy Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro (2016). Tylko w ostatnich tygodniach wygrał np. 3-gwiazdkowe konkursy w Olivie (2023) czy Opglabbeeku (2023), ponadto zajął 2. miejsce w 5-gwiazdkowym starciu Speed and Handiness w Stuttgarcie (2023). Angelos Touloupis (GRE) & Lord Mexx (Larimar 7 x Coriano)
Angelos Touloupis (GRE)

Grecki zawodnik wygrał pierwszą odsłonę cavaliadowego konkursu Grand Prix (2023) tego sezonu, a już niebawem pojawi się w Poznaniu, by spróbować jeszcze bardziej umocnić swoją pozycję lidera rankingu Cavaliada Tour. Angelos Touloupis to także mistrz krajów bałkańskich (2021) i uczestnik Mistrzostw Świata Młodych Koni w Lanaken (2021, 2022, 2023), który na co dzień prowadzi austriacki ośrodek Little Creek Farm. 

Andreas Schou (DEN) 

Brązowy medalista Mistrzostw Świata Młodych Koni w Lanaken (2010), zwycięzca 5-gwiazdkowego konkursu Longines Grand Prix w Sopocie (2022), jak również uczestnik prestiżowego starcia Super Grand Prix (2023), do którego awansowało zaledwie 14 najlepszych skoczków tegorocznego sezonu zawodów Longines Global Champions Tour.

Tomasz Miśkiewicz (POL) 

Aktualny mistrz Polski (2023) i lider rankingu Polskiego Związku Jeździeckiego. Zawodnik ma na koncie uczestnictwo w Mistrzostwach Świata Młodych Koni w Lanaken (2014), a jeśli chodzi o jego nowsze osiągnięcia, na pewno warto przypomnieć przyczynienie się tego skoczka do zajęcia przez Polskę 5. miejsca w wielkim finale Longines EEF Series (2023) – Biało-Czerwoni pokonali wówczas silne ekipy np. Holendrów czy Szwedów.Kristaps Neretnieks (LAT) & Palladium KJV (Lancer III x Cornet Obolensky)
Kristaps Neretnieks (LAT)

Łotysz ma za sobą udział w np. Igrzyskach Olimpijskich w Tokio (2020), Mistrzostwach Świata w Herningu (2022) oraz Światowych Igrzyskach Jeździeckich w Caen (2014), a tylko w tym roku odnotował aż 9 zwycięstw w konkursach zaliczanych do światowego rankingu FEI. Zawodnik jest już stałym gościem kolejnych Cavaliad, dlatego nie powinno dziwić, że Neretnieks ma za sobą udział w pierwszej odsłonie zmagań tego sezonu – skoczek zajął tam 4. miejsce w Grand Prix (2023), zatem był o włos od znalezienia się na podium. 

Jarosław Skrzyczyński (POL)

Jeden z najbardziej utytułowanych polskich zawodników! Ośmiokrotny zwycięzca Cavaliady Tour, w tym także  poprzedniego sezonu, co oznacza, że Jarosław Skrzyczyński będzie teraz starał się obronić ten zaszczytny tytuł.Jakub Wiraszka & Monario (Romario x Tabac Blond)
WKKW

Choć cavaliadowe zmagania w WKKW są przeprowadzane w nieco okrojonej wersji – warunki halowe nie pozwalają na organizację wszystkich wymaganych prób – ich rosnąca popularność sprawiła, że organizator zdecydował się każdorazowo rozgrywać nie jedno, a dwa konkursy w ramach TRAF Eventing Tour. W obu tych warszawskich rywalizacjach zwycięstwa odniósł Jakub Wiraszka, który tym samym zebrał najwięcej punktów rankingowych – lider zestawienia TRAF Eventing Tour oczywiście pojawi się także w Poznaniu, ale na miejscu nie zabraknie także pozostałej trójki rankingu, czyli kolejno Julii Gillmaier i Darii Kobiernik. Na starcie staną także Joanna Pawlakkrólowa poprzedniej odsłony tego cyklu (2023), Paweł Warszawski i Mateusz Kiempa – medaliści tegorocznych Mistrzostw Polski w WKKW (2023), jak również: Aurelia Drywa, Filip Dziuba, Mariusz Kleniuk, Jolanta Tarczyńska, Alicja Tropiło i Marcel WażyńskiWeronika Kwiatek (POL) & Paulared oraz Eldorado
POWOŻENIE

Warszawskie otwarcie nowego sezonu zmagań w powożeniu, czyli Orlen Driving Tour, zdominowali Bartłomiej i Weronika Kwiatkowie, którzy wygrali po jednym konkursie, dzięki czemu współdzielą pozycję lidera rankingu. Rodzeństwo potwierdziło swój udział w drugim etapie Orlen Driving Tour, ale na torze nie zabraknie równie silnych i zdeterminowanych konkurentów! W Poznaniu zaprezentują się także: Sandro Koalick (GER) – drużynowy wicemistrz świata w powożeniu, Tadeusz Andrys (POL) – uczestnik Mistrzostw Europy w Budapeszcie (2021), Aleksander Fularczyk (POL)złoty medalista poprzedniej edycji cavaliadowych zmagań z udziałem zaprzęgów (2023), Torsten Koalick (GER) – dwukrotny uczestnik Mistrzostw Świata (2019, 2021), Stanisław Janik (POL) – zawodnik startujący we wcześniejszych odsłonach Halowego Pucharu Polski w powożeniu.Sandra Sysojeva (LTU) & Found Boy (Foundation 2 x Fuerstenball OLD)
UJEŻDŻENIE 

Dwa pierwsze konkursy w ramach Cavaliady Dressage Tour wygrała niesamowita Sandra Sysojeva (LTU), wręcz bezkonkurencyjna zwyciężczyni tego cyklu w sezonie 2022/23, która oczywiście weźmie też udział w poznańskich rywalizacjach. Swoje umiejętności na czworoboku zaprezentują także: Doreen Lange (GER), Agnieszka Gutkowska (POL), Ilona Janas (POL), Katarzyna Konarska (POL), Karolina Mazurek (POL), Teresa Tomaszewska (POL) oraz Marcin Woldański (POL).
Przydatne linki:

NASZA ZAKŁADKA CAVALIADA 2023/24

Strona internetowa Cavaliady 

BILETY

WYNIKI NA ŻYWO

Program Cavaliada Poznań 2023

Cavaliada na Facebooku 

Instagram Cavaliady 

Cavaliada na TikToku 

Transmisja na żywotekst i opracowanie: equista.pl, fot. Dava Palej Timeless Photography, mat. prasowe