Cavaliada Kraków 2024: Jakub Wiraszka i Corrnero wygrywają cały TRAF Eventing Tour

Data publikacji: 2024-02-23
Jakub Wiraszka & Corrnero, fot Dava Palej Timeless Photography
Jakub Wiraszka & Corrnero (Carry Son x Aviano) – zdobywcy złota TRAF Eventing TourTRAF Eventing Tour
(Halowy Puchar Polski w WKKW) to cavaliadowy cykl przeznaczony dla zawodników WKKW i ich wspaniałych koni, który w sezonie 2023/24
odbył się w nowej formule, polegającej na każdorazowym przeprowadzeniu nie jednego, ale aż dwóch konkursów. Publiczność bardzo ciepło przyjęła tę zmianę, czego dowodem była bardzo dobra frekwencja na trybunach w Warszawie, Poznaniu, Sopocie i wreszcie w Krakowie, w którym właśnie odbył się tak wyczekiwany finał cyklu. Jak wyglądał przebieg ostatnich zmagań w ramach TRAF Eventing Tour 2023/24 i jak prezentuje się ostateczny ranking?Podium TRAF Eventing Tour 2023/24. Od lewej: Daria Kobiernik, Jakub Wiraszka i Joanna Pawlak
KONKURS NR 7 

W warunkach halowych nie ma możliwości przeprowadzenia wszystkich wymaganych prób, dlatego podczas każdej odsłony Cavaliady zawodnicy rywalizują wyłącznie w konkursach o charakterze crossu. Do czwartkowego (22 lutego) starcia zakwalifikowano 10 par, a na kilkanaście minut przed rozpoczęciem rywalizacji na arenie pojawił się Szymon Tarant, który zapoznał publiczność z przygotowaną trasą, wskazując tu na najbardziej podstępne elementy. Jako pierwsi z torem zmierzyli się Marcel Ważyński & 9-letnia klacz Banderola-P (Corleone Z – Boule de Neige/Cantanis), którym ostatecznie naliczono 2 sek. karne. Mateusz Kiempa & 7-letni wałach Oki Doki G (Olympic Star – Roxy/Stalypso) byli bezbłędni, ale niestety przekroczyli normę czasu, Jolanta Tarczyńska & 12-letni wałach Checkpoint (Check In – Enny/Escudo II) zostali wyeliminowani ze względu na trzykrotne wyłamanie konia, natomiast Alicja Tropiło & 12-letnia klacz Cerousina (Cerousi – Maxima/Mighty Magic) ukończyły trasę z 2 sek. karnymi na koncie.Najlepszy duet finału! Daria Kobiernik & Ideal Girl (Contendor x Cison) podczas ceremonii dekoracji 
Filip Dziuba
& 12-letnia klacz Safari tak niefortunnie najechali na jeden z elementów trasy, że jeździec wypadł z siodła, uderzając w przeszkodę – co prawda sędziowie musieli podjąć decyzję o eliminacji pary, jednak najważniejsze było to, że na szczęście duet w żaden sposób nie ucierpiał. Aurelia Drywa & 11-letni wałach Iwan (Pacific – Probe/Prince Thatch) pojechali tak dobrze, że w tym momencie konkursu wysunęli się na prowadzenie, Paweł Warszawski & 12-letnia klacz Fuerta (Izaurus – Ferara/Contender Son) zaprezentowali przejazd na czysto, co następnie powtórzyły dwa kolejne duety, czyli Joanna Pawlak & 15-letnia klacz Fantastic Frieda (For Edition – Pirola/Pinkus) oraz Julia Gillmaier & 11-letni wałach Ding Dong (Diarado – Roxy/Stalypso). Rundę zakończyli Jakub Wiraszka & 17-letni wałach Corrnero (Carry Son – Camea/Aviano), którzy zebrali 12 sek. karnych.Runda honorowa w wykonaniu Darii Kobiernik & Ideal Girl (Contendor x Cison)
Po skróceniu trasy można było przystąpić do przeprowadzenia II nawrotu, a na pierwszy ogień ponownie poszli
Marcel Ważyński & 9-letnia klacz Banderola-P (Corleone Z – Boule de Neige/Cantanis), którzy tym razem byli bezbłędni, za co otrzymali brawa od publiczności. Mateusz Kiempa & 7-letni wałach Oki Doki G (Olympic Star – Roxy/Stalypso) pojechali na czysto i w bardzo dobrym czasie, Aurelia Drywa & 11-letni wałach Iwan (Pacific – Probe/Prince Thatch) również nie popełnili żadnego błędu na torze, a Joanna Pawlak & 15-letnia klacz Fantastic Frieda (For Edition – Pirola/Pinkus) ekspresowo wysunęły się na prowadzenie. Paweł Warszawski & 12-letnia klacz Fuerta (Izaurus – Ferara/Contender Son) zdołali przejąć pozycję lidera, a potem z torem zmierzyli się Julia Gillmaier & 11-letni wałach Ding Dong (Diarado – Roxy/Stalypso), którzy pojechali jako ostatni.Jakub Wiraszka & Corrnero (Carry Son x Aviano)
Konkurs dwunawrotowy – VII etap (konkurs o charakterze crossu), 22 lutego 
o nagrodę Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, pod patronatem Grupy MTP

1. Paweł Warszawski & Fuerta – 0/0; 39,11

2. Julia Gillmaier & Ding Dong – 0/0; 39,16

3. Joanna Pawlak & Fantastic Frieda – 0/0; 40,15

4. Mateusz Kiempa & Oki Doki G – 1/0; 43,91

5. Aurelia Drywa & Iwan – 1/0; 45,01

6. Marcel Ważyński & Banderola-P – 2/0; 46,67

7. Alicja Tropiło & Cerousina – 2

8. Jakub Wiraszka & Corrnero – 12 

Jolanta Tarczyńska & Checkpoint – ELIM 

Filip Dziuba & Safari – ELIM

Lista startowa ​​ 

Wyniki Joanna Pawlak & Fantastic Frieda (For Edition x Pinkus)
FINAŁ 

Piątkowy (23 lutego) finał również rozpoczął się od zaprezentowania i omówienia trasy przez Szymona Taranta, za to lista startowa objęła tym razem 11 zawodników – do stawki dołączyła Daria Kobiernik, srebrna medalistka poprzedniej odsłony cyklu TRAF Eventing Tour. Dzisiejszy tor wymagał od uczestników postawienia na ryzyko i szybkość, o czym jako pierwsi przekonali się Marcel Ważyński & 9-letnia klacz Banderola-P (Corleone Z – Boule de Neige/Cantanis), którzy znaleźli się na mecie z 7 sek. karnymi na koncie. Jolanta Tarczyńska & 12-letni wałach Checkpoint (Check In – Enny/Escudo II) powtórzyli wynik swoich poprzedników, ale byli przy tym nieco wolniejsi, Alicja Tropiło & 12-letnia klacz Cerousina (Cerousi – Maxima/Mighty Magic) zaliczyły zrzutkę i przekroczyły normę czasu, lecz i tak zdołały wysunąć się na prowadzenie, natomiast Mateusz Kiempa & 7-letni wałach Oki Doki G (Olympic Star – Roxy/Stalypso) ukończyli I rundę z wynikiem 10 sek. karnych. Filip Dziuba & 12-letnia klacz Safari zebrali 14 sek. karnych, a Aurelia Drywa & 11-letni wałach Iwan (Pacific – Probe/Prince Thatch) dali dziś z siebie wszystko, prezentując perfekcyjny przejazd na czysto i w najlepszym czasie!Aurelia Drywa & Iwan (Pacific x Prince Thatch)
Paweł Warszawski & Fuerta (Izaurus x Contender Son)
Joanna Pawlak
& 11-letni wałach Armin de Monsieur (Moravia – Armila/Biskwit) jedynie odrobinę przekroczyli normę czasu, co i tak nie przeszkodziło im w zapewnieniu sobie awansu do II nawrotu, Paweł Warszawski & 12-letnia klacz Fuerta (Izaurus – Ferara/Contender Son) otrzymali wielkie brawa za uzyskanie najlepszego wyniku ze wszystkich dotychczasowych, a Daria Kobiernik & 15-letnia klacz Ideal Girl (Contendor – Iluzja/Cison) uniknęły błędów na przeszkodach, ale niestety były nieco zbyt wolne. Julia Gillmaier & 11-letni wałach Ding Dong (Diarado – Roxy/Stalypso) zebrali dziś 6 sek. karnych, natomiast Jakub Wiraszka & 17-letni wałach Corrnero (Carry Son – Camea/Aviano) zaliczyli jedną zrzutkę. Po tym przejeździe ogłoszono krótką przerwę, potrzebną na przygotowanie toru do przeprowadzenia II nawrotu konkursu. Alicja Tropiło & Cerousina (Cerousi x Mighty Magic)
Julia Gillmaier & Ding Dong (Diarado x Stalypso)
Po sygnale rozpoczęcia decydującej części starcia na arenę wyjechały Alicja Tropiło & 12-letnia klacz Cerousina (Cerousi – Maxima/Mighty Magic), które tym razem były bezbłędne, a tym samym wysoko podniosły poprzeczkę. Jakub Wiraszka & 17-letni wałach Corrnero (Carry Son – Camea/Aviano) również nie popełnili żadnego błędu, ale uzyskali lepszy czas, Joanna Pawlak & 11-letni wałach Armin de Monsieur (Moravia – Armila/Biskwit) pojechali tak dobrze, że w tym momencie konkursu znaleźli się na 2. miejscu, a Daria Kobiernik & 15-letnia klacz Ideal Girl (Contendor – Iluzja/Cison) szybko objęły prowadzenie, co publiczność nagrodziła brawami i okrzykami radości. Aurelia Drywa & 11-letni wałach Iwan (Pacific – Probe/Prince Thatch) zaprezentowali drugi przejazd na czysto, natomiast ostatnia para, czyli Paweł Warszawski & 12-letnia klacz Fuerta (Izaurus – Ferara/Contender Son), zebrała dziś 3 sek. karne.Marcel Ważyński & Banderola-P (Corleone Z x Cantanis)
Jolanta Tarczyńska & Checkpoint (Check In x Escudo II)
Konkurs dwunawrotowy – FINAŁ (konkurs o charakterze crossu), 23 lutego
o nagrodę firmy Raitech

1. Daria Kobiernik & & Ideal Girl – 1/0; 42,00

2. Jakub Wiraszka & Corrnero – 4/0; 43,40

3. Joanna Pawlak & Armin de Monsieur – 1/0; 44,17

4. Aurelia Drywa & Iwan – 0/0; 45,16

5. Paweł Warszawski & Fuerta – 0/3; 45,77

6. Alicja Tropiło & Cerousina – 5/0; 53,32

7. Julia Gillmaier & Ding Dong – 6

8. Marcel Ważyński & Banderola-P – 7 

9. Jolanta Tarczyńska & Checkpoint – 7 

10. Mateusz Kiempa & Oki Doki G – 10

11. Filip Dziuba & Safari – 14

Lista startowa 

Wyniki 

TRAF Eventing Tour 2023/24 – RANKINGMateusz Kiempa & Oki Doki G (Olympic Star x Stalypso)
Filip Dziuba & Safari
Finał rozegrany, co oznacza, że można po raz ostatni podliczyć zebraną punktację i nareszcie ogłosić ostateczny ranking! W uroczystej ceremonii dekoracji uczestniczyli Marcin Kamiński (prezes PZJ), Krzysztof Kierzek (prezes PKWK) i Filip Bittner (wiceprezes Zarządu Grupy MTP), którzy wręczyli nagrody oraz puchary, jak również złożyli gratulacje pierwszej trójce TRAF Eventing Tour 2023/24, czyli kolejno Jakubowi Wiraszce (83,5 pkt), Darii Kobiernik (75 pkt) i Joannie Pawlak (62,5 pkt). Na cześć zwycięzcy odegrano hymn Polski, potem zawodnik udzielił krótkiego wywiadu, a na końcu nie zabrakło obowiązkowego łyka szampana i widowiskowej rundy honorowej z udziałem pierwszej trójki rankingu. W przypadku WKKW już wszystko jest jasne, ale sama Cavaliada ma jeszcze wiele do zaoferowania! Za chwilę odbędą się pokazy (20:00) i wieczorny konkurs Speed & Music (21:15), w sobotę będzie można zobaczyć np. kolejne zmagania uczestników Cavaliady Future (8:00, 18:40), finałowe odsłony cykli Cavaliada Open Tour (9:45) i Cavaliada Dressage Tour (12:30), natomiast na niedzielę zaplanowano m.in. finał małej rundy (8:00), konkurs PKO Bank Polski Grand Prix (12:00), czyli gwóźdź programu krakowskiej Cavaliady, a później jeszcze finały cykli Cavaliada Future (15:00) i Orlen Driving Tour (17:40). Będzie się działo, dlatego zapraszamy do oglądania konkursów i wspierania swoich faworytów!

 

PRZYDATNE LINKI:

NASZA ZAKŁADKA CAVALIADA 2023/24

Strona internetowa Cavaliady 

WYNIKI NA ŻYWO LIVEJUMPING

Program Cavaliada Kraków 2024

Cavaliada na Facebooku 

Instagram Cavaliady 

Cavaliada na TikToku 

Transmisja na żywo

 

tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Dava Palej Timeless Photography