Cavaliada Horse Auction 2023: 14 rewelacyjnych młodych koni w katalogu

Data publikacji: 2023-11-28
Cavaliada Horse Auction 2023, fot mat prasoweOd 2021 r. każda poznańska odsłona Cavaliady Tour – bardzo lubianego przez publiczność i zawodników cyklu międzynarodowych zawodów w skokach przez przez przeszkody, ujeżdżeniu, WKKW i powożeniu – zawiera taki element programu, który występuje jedynie tutaj, w stolicy województwa wielkopolskiego. Mowa o Cavaliadzie Horse Auction (wyniki poprzednich edycji:
2021, 2022), podczas której licytujący mogą składać oferty kupna młodych koni sportowych, zazwyczaj pochodzących bezpośrednio od polskich hodowców. Do udziału w tegorocznej edycji licytacji zgłoszono ponad 70 koni, lecz wnikliwa selekcja (w składzie komisji znaleźli się: Aleksandra Lusina – dwukrotna mistrzyni Polski w skokach, Dawid Rakoczy – drużynowy mistrz Europy w kat. Juniorów w WKKW, Paweł Warszawski – zdobywca szeregu medali Mistrzostw Polski w WKKW) wyłoniła 14 najlepszych młodych wierzchowców. Cavaliada Horse Auction odbędzie się w piątek (8 grudnia) tuż po zakończeniu konkursu Speed & Music, a samo wydarzenie zostanie przeprowadzone w formule hybrydowej – licytowanie będzie możliwe zarówno na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, jak i za pośrednictwem platformy Equibid (należy pamiętać o wcześniejszej rejestracji!). Na koniec warto jeszcze dodać, że wszystkie oferowane konie przeszły badania weterynaryjne (wyniki do wglądu u organizatora). Jak prezentuje się katalog?
Cavaliada Horse Auction 2023 na plakacie
CAVALIADA HORSE AUCTION 2023 – KATALOGIgnum (Magnum van den Bisschop x Chacco-Fly)
1. wał. Ignum (Magnum van den Bisschop – Imola/Chacco-Fly)
ur. 11 kwietnia 2020 r., rasa: sp, rozmiar: MPrezentacja wał. Ignum (Magnum van den Bisschop x Chacco-Fly)
Syn ogiera Magnum van den Bisschop (Elvis Ter Putte – Aphrodite d'Arsouilles/Nabab de Reve), który wyróżnia się zarówno dobrymi możliwościami skokowymi – koń ma na koncie starty w konkursach do 145 cm, w czym towarzyszył mu Wojciech Dahlke – jak i pochodzeniem, ponieważ jego matka jest pełną siostrą Vigo d'Arsouilles (Nabab de Reve – Illico d'Arsouilles – Fleuri Du Manoir), m.in. złotego medalisty Światowych Igrzysk Jeździeckich (2010).Questadoria (Tambourine Red Wine x Quinto de B)
2. kl. Questadoria (Tambourine Red Wine – Quindaria Lazar/Quinto de B)
ur. 18 maja 2021 r., rasa: sp, rozmiar: SPróbka możliwości kl. Questadoria (Tambourine Red Wine x Quinto de B)
Pełna wdzięku wnuczka ogiera Toulon (Heartbreaker – Nikita/Jokinal de Bornival), który od lat zajmuje wysokie miejsca w rankingach WBFSH. W przypadku tej utalentowanej klaczy warto też zwrócić uwagę na to, że jej matka – Quindaria Lazar (Quinto de B – Carmen S/Cancoon) – jest półsiostrą Stakkato Lazar (Stakkato Gold – Carmen S DSP/Cancoo), z którą 
Tomasz Miśkiewicz wywalczył tegoroczne mistrzostwo Polski (2023)Gambit MT (Cicero Z van Paemel x Comilfo Plus Z) 
3. og. Gambit MT (Cicero Z van Paemel – Gothika/Comilfo Plus Z) 
ur. 12 lutego 2021 r., rasa: WLKP, rozmiar: MNagranie z ogierem Gambit MT (Cicero Z van Paemel x Comilfo Plus Z) w roli głównej 
O potencjale tego konia można przekonać się po nawet pobieżnym zerknięciu na osiągnięcia jego ojca, ogiera Cicero Z van Paemel (Carthago Z – Rendez Vous van Paemel/Randel Z). To nie tylko doskonały sportowiec – Cicero Z & Dirk Demeersman (BEL) wielokrotnie zajmowali wysokie pozycje w konkursach Grand Prix, docierając razem aż do starć z przeszkodami o wys. 160 cm – ale także sprawdzony reproduktor, którego ponad 50 synów i córek ma już za sobą starty na wcześniej wspomnianym poziomie. Matka Gambita, klacz Gothika (Comilfo Plus Z – Greace/Larron), jako 2-latka odniosła zwycięstwo w III Ogólnopolskim Czempionacie Koni Ras Szlachetnych (2019).Vestarino (Vestari x Casaltino)
4. og. Vestarino (Vestari – I-Casalltina/Casaltino)
ur. 23 kwietnia 2020 r., rasa: HOLST, rozmiar: MVestarino (Vestari x Casaltino)
W tym roku został uznany podczas
AES Stallion Grading (2023), co z pewnością stanowi dopiero zapowiedź możliwości tego ogiera. Bardzo silny i nowoczesny Vestarino wywodzi się ze znanej holsztyńskiej rodziny 104a, czyli jednego z symboli tej rasy koni, ponadto nie sposób też pominąć tego, że Vestari (Vigo d'Arsouilles – U-Cascada/Cassini I), ojciec prezentowanego konia, jest m.in. brązowym medalistą skokowych Mistrzostw Polski Młodych Koni w Strzegomiu (2019) czy finalistą Sportowego Czempionatu Polski Młodych Koni (2019). Calvina GR (Calvino Z x Chacco-Fly) 
5. kl. Calvina GR (Calvino Z – Harma/Chacco-Fly) 
ur. 4 kwietnia 2021 r., rasa: ZANG, rozmiar: MPrezentacja klaczy Calvina GR (Calvino Z x Chacco-Fly)
Calvina GR
odznacza się świetną techniką skoku, co zawdzięcza m.in. swojemu ojcu, ogierowi Calvino Z (Calvin Z – Easanettte/Ramiro Z) – choć sam uczestniczył w zmaganiach z przeszkodami o wys. do 140 cm, wielu jego potomków można podziwiać w konkursach na poziomie 160 cm. Przykładami mogą być ogiery Fernando-H (Calvino Z – Amara/No Limit), partner sportowy Jura Vrielinga (NED), czy Equine America Grandino H (Calvino Z – Calina/Numero Uno), do niedawna tworzący duet z Geirem Gulliksenem (NOR).Ready for Mumbai (Mumbai x Coriano’s Ass) 
6. og. Ready for Mumbai (Mumbai – Roxet P/Coriano’s Ass) 
ur. 27 kwietnia 2021 r., rasa: sp, rozmiar: SFilmik z udziałem ogiera Ready for Mumbai (Mumbai x Coriano’s Ass) 
Prawdziwy hit poznańskiej aukcji! Ready for Mumbai to syn ogiera Mumbai (Diamant de Semilly – Ischgl de Muze/Nabab de Reve), wraz z którym Christian Kukuk (GER) np. zajął 
1. miejsce w 5-gwiazdkowym Grand Prix LGCT w Rzymie (2022), przyczynił się do zwycięstwa Niemców w konkursie Longines FEI Jumping Nations Cup™ of Poland (2021) czy też miał swój udział w zdobyciu  drużynowego wicemistrzostwa Europy (2021)Quel Heart G&O (Harley VDL x Candillo)
7. og. Quel Heart G&O (Harley VDL – P-Hawaii/Candillo) 
ur. 12 czerwca 2021 r., rasa: HOLST, rozmiar: MSkoki w wykonaniu ogiera Quel Heart G&O (Harley VDL x Candillo) 
Od strony matki jest półbratem wywodzącego się z Polski ogiera Quel Homme de Hus (Quidam De Revel – P-Hawaii/Candillo 3), jednego z najpopularniejszych i najbardziej utytułowanych koni skokowych ostatnich lat, a dzięki swojemu ojcu, wyhodowanemu w Holandii ogierowi Harley VDL (Heartbreaker – Larthago/Carthago), ma wiele wspólnego z takimi uczestnikami konkursów z przeszkodami o wys. do 160 cm,  jak np. kl. Narcotique v/h Dingenshof (Harley VDL – Jidona van het Dingenshof/Chacco Blue), wał. Constable II (Harley VDL – Weihaiwej VBN/Lupicor) czy og. Hamrah van het Exelhof Z (Harley VDL – S-Racey vh Exelhof/Cassini I). Rita HG (Chacco’s Son II x Concert) 
8. kl. Rita HG (Chacco’s Son II – Rica/Concert) 
ur. 29 maja 2020 r., rasa: sp, rozmiar: SRita HG (Chacco’s Son II x Concert) na parkurze
Już zajeżdżona i elegancka wnuczka wybitnego ogiera Chacco Blue (Chambertin – Contara/Contender), ojca dziesiątek wspaniałych koni sportowych, w tym np. nieodżałowanego wałacha Crazy Quick (Chacco Blue – Doxanna/Quick Star), który tworzył niezapomniany duet z Jarosławem Skrzyczyńskim. Rita HG jest też półsiostrą ogiera Rio Grande (Colestus – Rica/Concert), zdobywcy 4. miejsca podczas skokowych Mistrzostw Polski Młodych Koni w Łącku (2023), ale gdyby jeszcze na chwilę wrócić do jej rodowodu, po jego głębszym zbadaniu okaże się, że Rita HG ma w sobie tak pożądaną domieszkę pełnej krwi angielskiej – mowa tu o obecności np. ogiera Wilder Kaiser (Kaiseradler – Wildrose/Chief). 


Pretty Little Lady M (Qatar Ter Saleghem x Etoulon VDL)
9. kl. Pretty Little Lady M (Qatar Ter Saleghem – Lucky Lady M/Etoulon VDL) 
ur. 13 kwietnia 2020 r., rasa: KWPN, rozmiar: SPrezentacja klaczy Pretty Little Lady M (Qatar Ter Saleghem x Etoulon VDL)
Jej technika skoku już jest określana jako nieprzeciętna, dzięki czemu gołym okiem widać, że Pretty Little Lady M posiada ogromne możliwości i potencjał. Od strony swojego ojca jest wnuczką ogiera Kannan (Voltaire – Cemeta/Nimmerdor)
, jednego z najwybitniejszych reproduktorów świata, którego potomstwo sprawdza się zarówno w skokach przez przeszkody, jak i WKKW. Co warte odnotowania, klacz Pretty Little Lady M pracuje pod siodłem.Eskobar (Cornet Obolensky x Diarado)
10. og. Eskobar (Cornet Obolensky – Elizabed/Diarado)
ur. 20 maja 2020 r., rasa: sp, rozmiar: MPróbka możliwości ogiera Eskobar (Cornet Obolensky x Diarado)
Ten niezwykle uzdolniony ogier posiada w swoim rodowodzie absolutne gwiazdy współczesnej hodowli koni skokowych – z jednej strony to Cornet Obolensky (Clinton – Rabanna van Costersveld/Heartbreaker), ojciec np. Clooneya (Cornet Obolensky – Fraulein Vom Moor/Ferragamo) Martina Fuchsa (SUI), a z drugiej Diarado (Diamant de Semilly – Roxette I/Corrado I), który podczas Körungu Związku Holsztyńskiego (2007) zdobył tytuł czempiona, tym samym pokonując naprawdę mocnych konkurentów.Hellboy A.S. Red Wine (VDL Liamant W x Hickstead)
11. og. Hellboy A.S. Red Wine (VDL Liamant W – Holiday Inn/Hickstead)
ur. 17 maja 2021 r., rasa: OS, rozmiar: MHellboy A.S. Red Wine (VDL Liamant W x Hickstead)
W przypadku Hellboy A.S. Red Wine natychmiastową uwagę zwraca jego dziadek ze strony matki, czyli Hickstead (Hamlet – Jomara/Ekstein), który niespodziewanie odszedł w trakcie pokonywania toru w Weronie (2011). Ten wspaniały koń & Eric Lamaze (CAN) tworzyli jeden z najpopularniejszych duetów tamtych lat, a ich największym sukcesem było wywalczenie złota w klasyfikacji indywidualnej i srebra w klasyfikacji drużynowej podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie (2008).Comme Peint MT (Comme Il Faut x Adagio de Talma) 
12. og. Comme Peint MT (Comme Il Faut – Heitje/Adagio de Talma) 
ur. 22 lutego 2021 r., rasa: HOLST, rozmiar: L Comme Peint MT (Comme Il Faut x Adagio de Talma) 
Znakiem rozpoznawczym tego ogiera jest połączenie urody z ogromnymi możliwościami skokowymi. Comme Peint MT to syn Comme Il Faut (Cornet Obolensky – Ratina Z/Ramiro Z), żyjącej legendy skoków przez przeszkody – wystarczy przypomnieć, że ogier & Marcus Ehning (GER) zdobyli np. wicemistrzostwo Europy w klasyfikacji drużynowej (2019) – a także hodowli, ponieważ Comme Il Faut od lat jest uwzględniany w czołówkach rankingów 
WBFSH. Wracając do Comme Peint MT, ten 2-letni ogier został zwycięzcą tegorocznego Regionalnego Czempionatu Koni Rasy Polski Koń Sportowy (2023).Sumatti (Asca Z x Widam)
13. og. Sumatti (Asca Z – Sumatra/Widam)
ur. 19 lutego 2020 r., rasa: sp, rozmiar: L Sumatti (Asca Z x Widam) na parkurze
Holsztyński Asca Z (Askari – Krokusbluete/Carthago), ojciec prezentowanego ogiera, sprawdził się zarówno w sporcie, jak i hodowli, w dodatku równolegle rozwijając obie te ścieżki swojej kariery. Asca Z startował z np. Christianem Ahlmannem (GER), a wśród jego osiągnięć na pewno warto wymienić zwycięstwo w Pucharze Narodów w Spruce Meadows. Dziś ogier zalicza się do grona najlepszych reproduktorów oferowanych przez belgijską stadninę Zangersheide. Sam Sumatti jest blisko spokrewniony z wałachem Senior (Rytm – Segowia/Genius), który jest dobrze znany wszystkim miłośnikom WKKW. Amadeus PS Z (All Star 5 x Larimar) 
14. og. Amadeus PS Z (All Star 5 – Libra/Larimar) 
ur. 18 czerwca 2021 r., rasa: ZANG, rozmiar: SPróbka możliwości ogiera Amadeus PS Z (All Star 5 x Larimar) 
Amadeus PS Z może pochwalić się naprawdę imponującym rodowodem! W żyłach tego ogiera płynie krew ogierów All Star 5 (Argentinus – April Love ZH/Alme) czy 
Argentinus (Argentan I – Dorle/Duden II) – pierwszy z wymienionych przyczynił się do wywalczenia drużynowego zwycięstwa Irlandii podczas Mistrzostw Europy w Göteborg (2017), natomiast drugi był królem rankingów WBFSH, które publikowano na początku XXI w. Proponowany ogier jest bardzo dynamiczny i prezentuje naprawdę obiecującą technikę skoku. 
Przydatne linki:

Strona internetowa Cavaliada Horse Auction  

REGULAMIN Cavaliada Horse Auction 

Equibid – możliwość licytowania online  

Strona wydarzenia na Facebooku
tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Cavaliada Horse Auction/mat. prasowe / Piotr Hass-Sandej & Oliwia Chmielewska