Cavaliada Warszawa 2022: Dwukrotna wygrana zaprzęgu Aleksandra Fularczyka

Data publikacji: 2022-11-12
Aleksander Fularczyk (POL) & Edje, Ares, Neptun oraz Nuta, fot Dava Palej Timeless Photography
Aleksander Fularczyk (POL) & Edje, Ares, Neptun oraz Nuta



Pierwsze dwa konkursy przeprowadzone w ramach Halowego Pucharu Polski w powożeniu  zaprzęgami czterokonnymi (Cavaliada Driving Tour) zakończyły się wielkimi zwycięstwami Aleksandra Fularczyka (POL), który nikomu nie dał szans ani w czwartek, ani w sobotę! Co prawda starcia z udziałem powożących i ich niezwykle zwinnych koni zawsze wzbudzają ogromne zainteresowanie wśród publiczności Cavaliady, jednak w tym roku organizator sprawił, że ta odsłona zyskała miano wręcz historycznej – to zasługa Katarzyny Wieczorek (POL), pierwszej kobiety, która wzięła udział w cavaliadowej rywalizacji zaprzęgów. Zmagania powożących przeprowadzono w czwartek (10 listopada) i sobotę (12 listopada) na terenie Centralnego Ośrodka Sportu Torwar (ul. Łazienkowska 6a, 00-449 Warszawa), a wyniki tych konkursów można sprawdzić poniżej.



Sobotnia ceremonia dekoracji 




Na starcie pierwszego konkursu pojawiło się 5 zaprzęgów, lecz do decydującej części starcia zakwalifikowały się już tylko 3 zespoły. Najlepszy wynik uzyskali Aleksander Fularczyk (POL) & Edje, Ares, Neptun oraz Nuta, na 2. miejscu znaleźli się Krzysztof Szczepaniak (POL) & Maestoso Mano, Pluto XX-2, Pluto XX-21 oraz Pluto XX-3, a podium zamknęli Piotr Mazurek (POL) & Blizard, Peloponez, Jaśmin oraz Inwencja. Tak Aleksander Fularczyk – prawdziwe objawienie poprzedniego sezonu Cavaliady Tour – skomentował swoje zwycięstwo: „Obawiałem się, że nie dostanę się do drugiego nawrotu, ale udało się i tam już postawiłem wszystko na jedną kartę. Konie szły bardzo dobrze i udało się. (…) po całym sezonie konie i zawodnicy są przyzwyczajeni do startów na otwartym powietrzu i muszą się zaaklimatyzować i wrócić do trybu rywalizowania na hali”.



Aleksander Fularczyk (POL) & Edje, Ares, Neptun oraz Nuta w konkursie nr 1 




Konkurs powożenia z elementami maratonu (I etap, konkurs nr 1), 10 listopada

1. Aleksander Fularczyk (POL) & Edje, Ares, Neptun oraz Nuta – 8/4; 125,35

2. Krzysztof Szczepaniak (POL) & Maestoso Mano, Pluto XX-2, Pluto XX-21 oraz Pluto XX-3 – 12/4; 128,71

3. Piotr Mazurek (POL) & Blizard, Peloponez, Jaśmin oraz Inwencja – 0/8; 133,29

4. Tadeusz Andrys (POL) & Rewir, Portos, Atos oraz Artysta – 12

5. Katarzyna Wieczorek (POL) & Amarant, Weart-P, Pentagram oraz Borodino-G – 12 

Wyniki szczegółowe  



Aleksander Fularczyk (POL) & Edje, Ares, Neptun oraz Nuta




Sobotni konkurs rozpoczął się od wyjaśnienia zasad i omówienia trasy przez Bartłomieja Kwiatka (POL),
srebrnego medalisty poprzedniej edycji Cavaliady Driving Tour (2022), który w tym sezonie pojawia się na arenie już nie jako uczestnik, a wyłącznie jako komentator i dobry duch cavaliadowego powożenia. Składy poszczególnych zaprzęgów nie uległy zmianie, a jako pierwsi z torem autorstwa Błażeja Czajki i Sebastiana Bogacza zmierzyli się Katarzyna Wieczorek (POL) & Amarant, Weart-P, Pentagram oraz Borodino-G – zespół popełnił tylko jeden błąd, co jest naprawdę dobrym wynikiem, zwłaszcza że poprzednio tych punktów karnych było znacznie więcej. Tadeusz Andrys (POL) & Rewir, Portos, Atos oraz Artysta rozpoczęli swój przejazd dość pewnie i energicznie, lecz niestety pomylenie kolejności przeszkód zakończyło się eliminacją. Piotr Mazurek (POL) & Blizard, Peloponez, Jaśmin oraz Inwencja pokonali całą trasę bez ani jednego błędu, dzięki czemu od razu zakwalifikowali się do drugiej części konkursu. Chwilkę później awans zapewnili też sobie Krzysztof Szczepaniak (POL) & Maestoso Mano, Pluto XX-2, Pluto XX-21 oraz Pluto XX-3, którzy co prawda zebrali 8 punktów karnych, lecz uzyskali bardzo dobry czas, dzięki czemu w tym momencie starcia wskoczyli na 2. miejsce. Tę rundę zamknęli niezwykle szybcy Aleksander Fularczyk (POL) & Edje, Ares, Neptun & Nuta – co prawda zespół popełnił 3 błędy, lecz świetny czas przełożył się na gwarancję udziału w II nawrocie.



Krzysztof Szczepaniak (POL) & Maestoso Mano, Pluto XX-2, Pluto XX-21 oraz Pluto XX-3




Decydującą część konkurs otworzyli Krzysztof Szczepaniak (POL) & Maestoso Mano, Pluto XX-2, Pluto XX-21 oraz Pluto XX-3, którzy ponownie zebrali 8 punktów karnych, lecz tym razem w nieco krótszym czasie. Aleksander Fularczyk (POL) & Edje, Ares, Neptun & Nuta też otrzymali 8 punktów karnych, ale ich czas pozwolił prześcignąć poprzedników. Następnie na tor wyjechali Piotr Mazurek (POL) & Blizard, Peloponez, Jaśmin oraz Inwencja, których przejazd zadecydował o ostatecznym podziale miejsc na podium. 



Piotr Mazurek (POL) & Blizard, Peloponez, Jaśmin oraz Inwencja




Konkurs powożenia z elementami maratonu (I etap, konkurs nr 2), 12 listopada

1. Aleksander Fularczyk (POL) & Edje, Ares, Neptun & Nuta – 12/8; 125,99

2. Piotr Mazurek (POL) & Blizard, Peloponez, Jaśmin oraz Inwencja – 0/4;  126,92

3. Krzysztof Szczepaniak (POL) & Maestoso Mano, Pluto XX-2, Pluto XX-21 oraz Pluto XX-3 – 8/8; 129,83

4. Katarzyna Wieczorek (POL) & Amarant, Weart-P, Pentagram oraz Borodino-G – 4 

Tadeusz Andrys (POL) & Rewir, Portos, Atos oraz Artysta – ELIM 

Wyniki szczegółowe  



Tadeusz Andrys (POL) & Rewir, Portos, Atos oraz Artysta




Choć to koniec zmagań zaprzęgów, program Cavaliady wciąż ma wiele do zaoferowania! Jeszcze dziś będzie można zobaczyć m.in. pokazy (18:10) czy konkurs Speed & Music (21:10), a jutro przyjdzie czas na np. finał Małej Rundy (7:15), Grand Prix (13:25) oraz rywalizację Intermediate I Freestyle z udziałem dresażystów (16:45). Zapraszamy do wspólnego kibicowania!



Katarzyna Wieczorek (POL) & Amarant, Weart-P, Pentagram oraz Borodino-G





Przydatne linki: 

Kalendarz nowego sezonu 

Oficjalna strona internetowa Cavaliady 

Uczestnicy

Program Cavaliady w Warszawie

Cavaliada na Facebooku  

TikTok Cavaliady 

Instagramowe konto Cavaliady 

 





tekst i opracowanie: equista.pl, źródło cytatu: Cavaliada/mat. prasowe, fot. Dava Palej Timeless Photography