Już za chwilę warszawski Centralny Ośrodek Sportu Torwar (ul. Łazienkowska 6a, 00-449 Warszawa) zapełni się cenionymi zawodnikami aż 4 konkurencji, tzn. WKKW (TRAF Eventing Tour), powożenia (Cavaliada Driving Tour), ujeżdżenia (Cavaliada Dressage Tour) i skoków przez przeszkody, którzy wezmą udział w otwarciu nowego sezonu Cavaliady Tour! Czyje nazwiska widnieją na listach przyjętych? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym podsumowaniem poszczególnych konkurencji.
POWOŻENIE – CAVALIADA DRIVING TOUR
Szybkość, precyzja, ścisła współpraca z końmi i wręcz kluczowa pomoc ze strony luzaków, do tego tło w postaci głośnej muzyki i okrzyków publiczności – kto dotąd nie widział żadnego cavaliadowego starcia zaprzęgów, zdecydowanie powinien to nadrobić! Do nadchodzącego sezonu Cavaliady Driving Tour (zmagania odbywają się w ramach Halowego Pucharu Polski w powożeniu zaprzęgami czterokonnymi) zakwalifikowano 5 zaprzęgów, a łącznie odbędzie się 8 konkursów (po 2 w każdym mieście).
Na starcie na pewno pojawi się Piotr Mazurek, obecny mistrz Polski (2022) i uczestnik wrześniowych Mistrzostw Świata w powożeniu zaprzęgami czterokonnymi (2022), jak również nie zabraknie Aleksandra Fularczyka, sensacji poprzedniego sezonu – w tym miejscu warto przypomnieć, że rok temu ten najmłodszy uczestnik zmagań zaprzęgów w całej historii Cavaliady wywalczył brąz HPP (2022). Ponadto na liście przyjętych zawodników widnieją Tadeusz Andrys, Krzysztof Szczepaniak oraz Katarzyna Wieczorek, będąca pierwszą kobietą, która weźmie udział w cavaliadowej rywalizacji zaprzęgów.
Warszawska odsłona Cavaliady Driving Tour rozpocznie się w czwartkowy wieczór (20:45), a drugi zaplanowany konkurs zostanie przeprowadzony w sobotę (17:00).
WKKW – TRAF EVENTING TOUR
Choć podczas Cavaliady nie ma możliwości przeprowadzenia pełnych zawodów w WKKW, niech to nie będzie mylące, ponieważ rywalizacja na parkuro-krosie to ogromna dawka energii i solidna porcja sportowych emocji! Na cały sezon zmagań w ramach TRAF Eventing Tour (Halowy Puchar Polski WKKW) składają się 4 starcia, których ukoronowaniem będzie wielki finał w Krakowie.
W Warszawie swoje umiejętności zaprezentuje 12 uczestników, w tym zdobywczynie złota i srebra wcześniejszej odsłony HPP WKKW, czyli odpowiednio Daria Kobiernik i Julia Gillmaier. Ponadto na parkuro-krosie pojawi się olimpijka Joanna Pawlak czy Paweł Warszawski, wielokrotny medalista mistrzostw Polski. Na uwagę zasługują również utytułowani przedstawicielki młodszego pokolenia polskich WKKW-istów, tzn.: Pauline Wieczorek, Karolina Ślązak, Oliwia Rapa, Agata Piskadło oraz Alicja Tropiło, jak również pozostali uczestnicy, czyli: Oliwia Rapa, Filip Dziuba, Aleksandra Malicka-Nowacka oraz Aurelia Drywa.
Pierwszą spotkanie wyżej wymienionych zawodników będzie można zobaczyć w piątkowy wieczór (19:00).
UJEŻDŻENIE – CAVALIADA DRESSAGE TOUR
Te zmagania to pokaz gracji, elegancji, lekkości i niezwykłej więzi, jaką człowiek może nawiązać z koniem. W tym sezonie Cavaliady Dressage Tour również uwzględniono 8 konkursów, a co ciekawe, na czworoboku zaprezentują się wyłącznie amazonki.
Listę zakwalifikowanych zawodników otwiera Litwinka Sandra Sysojeva, niekwestionowana gwiazda poprzedniego sezonu, która w pięknym stylu wywalczyła złoty medal tych rozgrywek. Ponadto do zawodów przyjęto 7 polskich zawodniczek, w tym np. Martynę Bańską – brązową medalistkę Mistrzostw Polski Młodych Koni w Strzegomiu (2020), Marię Stelmaszyk – tegoroczną mistrzynię Polski Młodych Jeźdźców (2022), Luizę Rutkowską – uczestniczkę finałów mistrzostw Polski Seniorów w Radzionkowie (2019). Ich rywalkami będą: Teresa Tomaszewska, Aleksandra Matkiewicz, Alicja Hadryś oraz Anna Grygier-Wójtowicz.
Pierwsze konkursy tego sezonu Cavaliady Dressage Tour zaplanowano na piątek (12:15) i niedzielę (16:30).
SKOKI PRZEZ PRZESZKODY
Najliczniejsza grupa uczestników zaprezentuje się w części skokowej, do której zakwalifikowano 240 par z 7 krajów. Do rywalizacji na poziomie CSI2* przyjęto 83 jeźdźców, natomiast lista na poziomie CSI1* obejmuje 85 par. Kto na pewno weźmie udział w wielkim otwarciu sezonu? Oto kilka przykładów: Angelos Touloupis (GRE) – mistrz krajów bałkańskich i srebrny medalista Cavaliady Tour (2022), Kristaps Neretnieks (LAT) – uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Tokio (2020) czy Mistrzostw Świata w Herning (2022), Andrius Petrovas (LTU) – zwycięzca Grand Prix II tury zawodów Cracovia Szary Equestrian Tour (2022), Jarosław Skrzyczyński (POL) – siedmiokrotny zwycięzca Cavaliady Tour, Maksymilian Wechta (POL) – triumfator cavaliadowego konkursu Grand Prix w Poznaniu (2021), Gunnar Klettenberg (EST) – najbardziej utytułowany estoński skoczek. Z pełną listą można zapoznać się TUTAJ.
Zmagania w skokach będą odbywały się każdego dnia Cavaliady, a na szczególną uwagę zasługują te zaliczane do światowego rankingu FEI – mowa o piątkowej Dużej Rundzie (14:45) i niedzielnym konkursie Grand Prix (12:50), będącym jednocześnie kwalifikacją do Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata.
Przydatne linki:
Oficjalna strona internetowa Cavaliady