Cavaliada Summer 2023: Dwukrotny triumf Bartłomieja Kwiatka w Orlen Summer Driving

Data publikacji: 2023-06-25
Bartłomiej Kwiatek & Bolo oraz Hektor, fot Ania Przybył
Bartłomiej Kwiatek (POL) & Bolo oraz Hektor
Rywalizacja zaprzęgów to zdecydowanie jeden z najbardziej widowiskowych elementów każdej Cavaliady, o czym mogli przekonać się także widzowie zgromadzeni na plaży w Świnoujściu, jak również ci, którzy śledzili przebieg zawodów dzięki transmisji na żywo. 
W trakcie Cavaliady Summer Świnoujście 2023 (22-25 czerwca) przeprowadzono 3 konkursy w ramach Orlen Summer Driving, a lista zakwalifikowanych objęła 8 zespołów, w tym prowadzonych przez np. Aleksandra Fularczyka (POL), zwycięzcę Halowego Pucharu Polski w powożeniu zaprzęgami czterokonnymi (2023), czy Bartłomieja Kwiatka (POL), mistrza świata w powożeniu zaprzęgami jednokonnymi (2018). Co działo się podczas kolejnych starć z udziałem powożących i ich energicznych koni i które zespoły okazały się najlepsze?Bartłomiej Kwiatek (POL) podczas niedzielnej ceremonii dekoracji 
Pierwszy wyjazd zaprzęgów na arenę zaplanowano na piątkowe (23 czerwca) popołudnie. Powożący zmierzyli się w konkursie zręczności powożenia z elementami maratonowymi, a samo starcie rozpoczęło się od szczegółowego omówienia trasy przez Szymona Taranta. Zawodnicy otrzymali nieco więcej czasu na zapoznanie się z ustawionym torem i oczywiście dobraniem odpowiedniej strategii, w której trzeba było zdecydować, co będzie ważniejsze –  szybkość czy precyzja? Jako pierwsi do boju ruszyli Aleksander Fularczyk (POL) & Neptun oraz Nuta, a ich przejazd na czysto został nagrodzony wielkimi brawami. Rafał Paszyński (POL) & Ikar oraz Favory Kloe również nie mieli żadnej zrzutki, ale przy tym uzyskali lepszy czas, natomiast Krzysztof Szczepaniak (POL) & Maestoso Mano oraz Rudolfo Erupce IV-33 dotarli do mety z 8 pkt karnymi na koncie. Dawid Gawroński (POL) & Nixon oraz Parduc zaprezentowali kolejny bezbłędny przejazd, co następnie powtórzyli także Marcin Michalak (POL) & Hejra oraz Hawinda i później jeszcze Hubert Kozłowski (POL) & Michel oraz Tanos, którzy pojechali tak rewelacyjnie, że wysunęli się na prowadzenie. Robert Mieleńczuk (POL) & Gerben oraz Gerard zaliczyli udany debiut w Cavaliadzie, przejeżdżając całą trasę na czysto, a I nawrót zamknęli Bartłomiej Kwiatek (POL) & Bolo oraz Hektor, którzy nie popełnili żadnego błędu, plasując się w tym momencie na 2. miejscu.
Do II nawrotu dostały się 4 najlepsze zespoły, a runda rozpoczęła się od przejazdu Aleksandra Fularczyka (POL) & Neptuna oraz Nuty, którzy znów pokonali tor na czysto i w normie czasu. Rafał Paszyński (POL) & Favory Kloe oraz Ikar również uniknęli zrzutek, lecz byli nieco wolniejsi od poprzedników, a Bartłomiej Kwiatek (POL) & Bolo oraz Hektor uzyskali wynik, który w tej chwili pozwolił im wskoczyć na 2. miejsce. Ostatnie słowo należało do Huberta Kozłowskiego (POL) & Michela oraz Tanosa, po czym już wszystko stało się jasne!Tak było w piątek!  
CAVALIADA SUMMER ŚWINOUJŚCIE 2023 | ORLEN SUMMER DRIVING

KONKURS ZRĘCZNOŚCI POWOŻENIA Z ELEMENTAMI MARATONOWYMI, 23 czerwca
o nagrodę PKN ORLEN, pod patronatem Dominiak Carriages

1. Aleksander Fularczyk (POL) & Neptun oraz Nuta – 0/0; 101,98

2. Hubert Kozłowski (POL) & Michel oraz Tanos – 0/0; 102,05

3. Bartłomiej Kwiatek (POL) & Bolo oraz Hektor – 0/0; 106,23

4. Rafał Paszyński (POL) & Favory Kloe oraz Ikar – 0/0; 109,24

5. Marcin Michalak (POL) & Hejra oraz Hawinda – 0 

6. Dawid Gawroński (POL) & Nixon oraz Parduc – 0

7. Krzysztof Szczepaniak (POL) & Maestoso Mano oraz Rudolfo Erupce IV-33 – 8

8. Robert Mieleńczuk (POL) & Gerard oraz Gerben – 0

Lista startowa

WynikiAleksander Fularczyk (POL) & Neptun oraz Nuta
Dwa identyczne tory ustawione tuż obok siebie w lustrzanym odbiciu, przejazdy dwóch powożących w jednym momencie i następnie awans lepszego z nich do kolejnego pojedynku, co powtarza się aż do chwili wyłonienia zwycięzcy – takimi zasadami kierowano się podczas rozgrywania sobotniego (24 czerwca) konkursu równoległego, który przeprowadzono w niezwykłej scenerii, tzn. na tle powoli zachodzącego słońca. Konkurs rozpoczęli Bartłomiej Kwiatek (POL) & Dawid Gawroński (POL), a do II nawrotu dostał się pierwszy z wymienionych. Jako następni na torze zmierzyli się Hubert Kozłowski (POL) & Krzysztof Szczepaniak (POL), co zakończyło się eliminacją drugiego zawodnika. Potem przyszedł czas na Roberta Mieleńczuka (POL) & Marcina Michalaka (POL), tutaj lepszy okazał się Mieleńczuk, natomiast Michalak został wyeliminowany. Ostatni ćwierćfinał należał do Rafała Paszyńskiego (POL) & Aleksandra Fularczyka (POL), a awans wywalczył pierwszy wymieniony zawodnik. Półfinały rozpoczęły się od przejazdów Bartłomieja Kwiatka (POL) & Huberta Kozłowskiego (POL), lecz zwycięstwo zapewnił sobie pierwszy z nich. W przypadku Rafała Paszyńskiego (POL) i Roberta Mieleńczuka (POL) lepszy wynik uzyskał Paszyński. Pojedynek z udziałem Roberta Mieleńczuka (POL) & Huberta Kozłowskiego (POL) okazał się szczęśliwszy dla drugiego zawodnika, który tym samym zapewnił sobie 3. miejsce w tabeli, a o podziale wyższych miejsc zadecydowało finałowe starcie z udziałem Bartłomieja Kwiatka (POL) & Rafała Paszyńskiego (POL).Hubert Kozłowski & Michel oraz TanosDawid Gawroński & Nixon oraz Parduc
KONKURS RÓWNOLEGŁY, 24 czerwca

o nagrodę PKN ORLEN, pod patronatem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa

1. Bartłomiej Kwiatek (POL) & Bolo oraz Hektor – 3/0/3

2. Rafał Paszyński (POL) & Favory Kloe oraz Ikar – 0/0/6

3. Hubert Kozłowski (POL) & Michel oraz Tanos – 9/3/3

4. Robert Mieleńczuk (POL) & Gerard oraz Gerben – 0/3/3

5. Dawid Gawroński (POL) & Nixon oraz Parduc – 3

6. Aleksander Fularczyk (POL) & Neptun oraz Nuta – 6 

7. Krzysztof Szczepaniak (POL) & Maestoso Mano oraz Rudolfo Erupce IV-33 – ELIM

8. Marcin Michalak (POL) & Hawinda oraz Hejra – ELIM

Lista startowa

WynikiRafał Paszyński (POL) & Favory Kloe oraz IkarMarcin Michalak (POL) & Hawinda oraz Hejra
W niedzielę (25 czerwca) przeprowadzono drugi konkurs zręczności powożenia z elementami maratonowymi, będący już ostatnim starciem z udziałem zaprzęgów. Rundę rozpoczęli Robert Mieleńczuk (POL) & Gerard oraz Gerben, którzy ukończyli trasę z zaledwie 4 pkt karnymi na koncie, co zostało docenione dużymi brawami. Krzysztof Szczepaniak (POL) & Maestoso Mano oraz Rudolfo Erupce IV-33 zebrali 26 pkt karnych, natomiast Dawid Gawroński (POL) & Nixon oraz Parduc co prawda nie uniknęli błędu, ale pojechali na tyle szybko, by wysunąć się na prowadzenie. Marcin Michalak (POL) & Hawinda oraz Hejra otrzymali 12 pkt karnych, lecz przy tym uzyskali świetny czas, Rafał Paszyński (POL) & Favory Kloe oraz Ikar dotarli na metę z 4 pkt karnymi na koncie, a Bartłomiej Kwiatek (POL) & Bolo oraz Hektor zaprezentowali pierwszy przejazd na czysto! 
Hubert Kozłowski (POL) & Michel oraz Tanos postawili na brawurę, co zdecydowanie się opłaciło, ponieważ zespół wyprzedził wszystkich dotychczasowych rywali. Na końcu ruszyli Aleksander Fularczyk (POL) & Neptun oraz Nuta, którzy zdołali zapewnić sobie udział w II nawrocie. Decydującą część konkursu otworzyli Dawid Gawroński (POL) & Nixon oraz Parduc, a w trakcie ich brawurowego przejazdu sędziowie naliczyli im 26 pkt karnych. Jako następni na arenie zaprezentowali się Aleksander Fularczyk (POL) & Neptun oraz Nuta, którzy zebrali łącznie 22 pkt karne, potem Bartłomiej Kwiatek (POL) & Bolo oraz Hektor ekspresowo przejęli pozycję lidera, a o wszystkim przesądził wynik uzyskany przez ostatni zespół, czyli Huberta Kozłowskiego (POL) & Michela oraz Tanosa.Robert Mieleńczuk & Gerard oraz GerbenKrzysztof Szczepaniak (POL) & Maestoso Mano oraz Rudolfo Erupce IV-33
KONKURS ZRĘCZNOŚCI POWOŻENIA Z ELEMENTAMI MARATONOWYMI, 25 czerwca
o nagrodę PKN ORLEN, pod patronatem Polskiego Związku Jeździeckiego

1. Bartłomiej Kwiatek (POL) & Bolo oraz Hektor – 0/4; 89,70

2. Hubert Kozłowski (POL) & Michel oraz Tanos – 8/8; 90,42

3. Aleksander Fularczyk (POL) & Neptun oraz Nuta – 8/22; 111,82

4. Dawid Gawroński (POL) & Nixon oraz Parduc – 4/26; 121,68

5. Rafał Paszyński (POL) & Favory Kloe oraz Ikar – 4 

6. Marcin Michalak (POL) & Hawinda oraz Hejra – 12 

7. Robert Mieleńczuk (POL) & Gerard oraz Gerben – 4

8. Krzysztof Szczepaniak (POL) & Maestoso Mano oraz Rudolfo Erupce IV-33 – 26 

Lista startowa

WynikiBartłomiej Kwiatek (POL) 
Dzisiejszy konkurs z udziałem zaprzęgów zamknął część sportową programu Cavaliady Summer Świnoujście 2023, ale nadal warto pozostać na trybunach lub przed ekranami laptopów czy tabletów – już za chwilę (18:30) przed publicznością zaprezentują się kaskaderzy z Grupy Apolinarski i Paweł Jachymek, którzy z pewnością napełnią widzów pozytywną energią!


Przydatne linki: 

NASZA ZAKŁADKA CAVALIADA 2023/2023

Kalendarz sezonu 2022/2023 

WYNIKI NA ŻYWO www.LiveJumping.com

Oficjalna strona internetowa Cavaliady Summer 

Orlen Summer Driving Summer 2023 – propozycje

Orlen Summer Driving Summer 2023 – lista zawodników i koni

Cavaliada na Facebooku  

TikTok Cavaliady 

Instagramowe konto Cavaliady 

 

tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Anna Przybył