Mnóstwo pomysłów na ożywienie Hipodromu Wola

Data publikacji: 2022-01-03
Hipodrom Wola w Poznaniu, fot. Centrum Wyszkolenia Jeździeckiego Hipodrom Wola w Poznaniu/Facebook
Hipodrom Wola w Poznaniu


Poznań właśnie stał się jedynym właścicielem Hipodromu Wola, a jednoczesne nawiązanie współpracy z Grupą MTP (organizatorem np. Cavaliady) ma pomóc w ożywieniu tego miejsca, które cieszy się długą historią i niezwykłym potencjałem – Hipodrom Wola może stanowić świetną bazę treningową dla kadry olimpijskiej, arenę dla szeregu dużych imprez jeździeckich czy też mniejszych wydarzeń o charakterze rekreacyjnym. Pomysłów jest mnóstwo, jednak teraz najlepsze z nich w końcu zostaną zrealizowane!   


Tomasz KobierskiPlany są bardzo ambitne, o czym szerzej opowiedział Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP: „Wyobrażam sobie go jako wielofunkcyjny teren wypoczynkowy dla mieszkańców, którego głównym tematem będzie jeździectwo. Myślę tu o wyścigach konnych, skokach przez przeszkody, powożeniu, ujeżdżeniu i woltyżerce, myślę o tym miejscu także jako o inkubatorze przemysłu związanego z końmi i jeździectwem, gdzie będą mogły się rozwijać startupy. Wola może stać się najważniejszym ośrodkiem jeździeckim tej części Europy, centrum przygotowań olimpijskich kadry narodowej, a jednocześnie miejscem, które współpracuje z wyższymi uczelniami w zakresie szkolenia studentów weterynarii, rehabilitantów stosujących hipoterapię czy zawodników jeździectwa. Widzę Wolę także jako miejsce spotkań rodzin, uprawiania sportu czy wydarzeń korporacyjnych. To również doskonała lokalizacja do zorganizowania np. Narodowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych”. 


Projekt trybuny

 


Do tej pory obiekt należał do spółki Centrum Wyszkolenia Jeździeckiego – Hipodrom Wola, jednak w ostatni czwartek doszło do podpisania umowy w sprawie nieodpłatnego nabycia nieruchomości przez miasto, w czym uczestniczyli prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak i marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. Tak to wydarzenie skomentował pierwszy z wymienionych: „Hipodrom Wola to miejsce o wyjątkowej przeszłości, które zasługuje na nowy rozdział swojej historii. Dlatego cieszy mnie decyzja radnych miejskich, którzy zgodzili się na przejęcie tego terenu. Ten krok przyniesie pozytywne skutki w przyszłości. Hipodrom położony jest w bardzo atrakcyjnej części miasta. Obszar ten ma ogromny potencjał, by służyć zarówno mieszkańcom, jak i gościom odwiedzającym stolicę Wielkopolski. Jestem przekonany, że już wkrótce znów będzie przyciągał poznaniaków i turystów”.

Wizualizacja Hipodromu Wola po przebudowie Grupa MTP
zamierza zainwestować w to przedsięwzięcie aż 100 mln zł, a ambitne plany obejmują m.in. budowę nowych obiektów czy innych elementów, w tym np. dwóch parkurów (jeden kwarcowy, drugi trawiasty), ścieżek rowerowych, toru wyścigów konnych (będzie inspirowany torem sprzed II wojny światowej), jak również odnowienie hotelu, stajni i przedwojennej trybuny, by te obecnie zaniedbane miejsca odzyskały dawną świetność. Projekt będzie teraz omawiany z mieszkańcami oraz konserwatorem.
Hipodrom Wola zajmuje 46 ha, a na koncie ma już 100 lat działalności jeździeckiej, która rozpoczęła się jeszcze w czasach pruskich – pierwsze gonitwy przeprowadzono tu 24 maja 1914 roku, natomiast tutejsze tory były uznawane za jedne z najpiękniejszych w całych Prusach. Obecną wartość obiektu określa się na 25 mln zł. 

tekst i opracowanie: equista.pl, źródło: Grupa MTP, fot. Centrum Wyszkolenia Jeździeckiego Hipodrom Wola w Poznaniu/Facebook, Grupa MTP