In memoriam: Sandro Hit

Data publikacji: 2021-08-20
In memoriam: Sandro Hit, fot. www.helgstranddressage.com


„Sandro Hit był szczególnie bliski mojemu sercu. Był wyjątkowym i prawdziwym założycielem mojej, obecnie tak dużej, stacji ogierów. Jego strata jest dla nas wielkim ciosem” – tymi słowami Paul Schockemöhle pożegnał oldenburskiego ogiera Sandro Hit (Sandro Song – Loretta/Ramino), który odszedł w ostatnią środę (18 sierpnia). Koń od lat był uznawany za jednego z najcenniejszych reproduktorów, a jego sława objęła nie tylko Europę, ale i Stany Zjednoczone. Sam zawsze przyciągał wzrok wszystkich obecnych, co przechodziło i przechodzi na jego liczne potomstwo. 


Prezentacja ogiera Sandro Hit (Sandro Song x Ramino)Kary Sandro Hit przyszedł na świat w 1993 r. w Niemczech, a wyhodował go Reinhold Harder. Ojcem ogiera był oldenburski Sandro Song (Sandro – Antenne II/Gepard) z Gestüt Lewitz, który w trakcie swojej kariery m.in. zajął 5. miejsce w teście 100-dniowym w ZT Adelheidsdorf (1991) oraz wygrał Körung Oldenburski (1990). Z drugiej strony hodowca postawił na oldenburską Lorettę (Ramino – Lassie/Welt As), matkę np. licencjonowanego ogiera Diamond Hit (Don Schufro – Loretta/Ramino). Gdy Sandro Hit miał 3 lata, został wystawiony na aukcję, gdzie wylicytował go sam Paul Schockemöhle. Od tego czasu koń przebywał na terenie jego stacji ogierów, a sławę przyniosły mu spektakularne zwycięstwa, do których doszło w 1999 roku z Ulfem Möllerem (GER) w siodle – duet zwyciężył w Mistrzostwach Świata Młodych Koni w Arnheim (1999) oraz podczas Bundeschampionatu w  Warendorfie (1999). Choć Sandro Hit zapowiadał się na wybitnego konia ujeżdżeniowego, wszelkie zawody musiały pójść w odstawkę, ponieważ… hodowcy z różnych części Europy zaczęli tłumnie zgłaszać się po zakup nasienia tego rewelacyjnego ogiera! W tej sytuacji uznano, że Sandro Hit skupi się tylko na karierze hodowlanej. 


Sandro Hit (Sandro Song x Ramino)Wszystkie tak cenione cechy Sandro Hita – m.in. zachwycająco lekki ruch, piękna budowa, charyzma – można też dostrzec w jego potomkach. Do tej pory ogier dał ok. 190 licencjonowanych synów i 493 klacze z premią państwową, co jest absolutnym rekordem na skalę światową! To jeszcze nie wszystko, ponieważ Sandro Hit ma też na koncie m.in. 11 zwycięzców Bundesczempionatów, szereg olimpijczyków (tylko w Rio de Janeiro wystartowało ich aż 5), a jego zarejestrowane w Niemczech potomstwo zarobiło ok. 1,55 mln euro. Wszystkie te sukcesy złożyły się na to, że Sandro Hit przez lata zajmował czołowe pozycje w rankingu WBFSH (np. 2. miejsce w latach 2017-2018, obecnie 3. miejsce), ponadto Amerykańska Federacja Jeździecka (US Equestrian, USEF) ogłosiła go najlepszym reproduktorem ujeżdżeniowym w całym kraju (Performance Horse Registry Leading Sire Award) w 2010, 2011 i 2012 roku. 


Sandro Hit (Sandro Song x Ramino) w wieku 27 latWśród ważniejszych synów Sandro Hita na szczególną uwagę zasługują następujące konie:
og. Sir Donnerhall I (Sandro Hit – Contenance D/Donnerhall) – srebrny medalista Mistrzostw Świata Młodych Koni w Verden (2006), wał. Santano II (Sandro Hit – Bona Dea II/Brentano II) – zdobywca brązu (WKKW) w klasyfikacji drużynowej podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro (2016), og. Sancisco OLD (Sandro Hit – Rosenfee/Rohdiamant) – sprawdzony koń ujeżdżeniowy na poziomie Grand Prix, wał. Showtime FRH (Sandro Hit – Rosaria Alpina/Rotspon) – rewelacyjny koń Dorothee Schneider (GER) i zdobywca złota olimpijskiego w klasyfikacji drużynowej (2016), og. Sir Donnerhall II (Sandro Hit – Bona Dea II/Brentano II) – uczestnik finałów Pucharu Świata w Paryżu (2018) i Göteborgu (2019), og.  San Doncisco (Sandro Hit – De Luxe/Donnerhall) – Bundesczempion (2010) i gwiazdor licytacji Vechta Elite Auction (2010), podczas której został sprzedany za 580 tys. euro; og. Soliman de Hus (Sandro Hit – Danea/Donnerhall) – wylicytowany za 700 tys. euro. Jeśli chodzi o córki, na pewno warto wyróżnić kl. Poetin (Sandro Hit – Poesie/Brentano II), którą podczas aukcji P.S.I. Auction wylicytowano za 2,5 mln euro, co wówczas stanowiło rekord. Innymi przykładami mogą być: kl. Silberaster (Sandro Hit – Sonnenlicht/Canaster I) – brązowa medalistka Mistrzostw Świata Młodych Koni w Verden (2008), kl. Weihevoll (Sandro Hit – Felicita/Figaro) – matka klaczy Weihegold OLD (Blue Hors Don Schufro – Weihevoll/Sandro Hit), z którą Isabell Werth (GER) zdobyła m.in. złoto i srebro olimpijskie; klacz Polka Hit Nexen (Sandro Hit – Polka Nexen/Temple Wind) – srebrna medalistka Mistrzostw Świata Młodych Koni w Verden (2008). 


SANDRO HIT ist tot. Im gesegneten Alter von 28 Jahren musste der Stempelhengst und Linienbegründer schweren Herzens...

Opublikowany przez Deckstation Schockemöhle Środa, 18 sierpnia 2021
Wpis o odejściu ogiera Sandro Hit (Sandro Song x Ramino)

Niedawno Sandro Hitowi przytrafiła się infekcja, która niestety negatywnie wpłynęła na jego stan ogólny. Lekarze weterynarii doszli do wniosku, że podjęcie leczenia byłoby już niestety bezcelowe, a do tego tylko obciążające i bolesne dla samego konia, dlatego podjęli decyzję o uśpieniu ogiera. Sandro Hit odszedł 18 sierpnia w wieku 28 lat, o czym poinformowano na facebookowym profilu Deckstation Schockemöhle

tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Helgstrand Dressage, Deckstation Schockemöhle/Facebook
Konie - zobacz rodowody

Sandro Hit