In memoriam: Silvio I (Sandro x Gepard)

Data publikacji: 2015-03-20
Silvio I In memoriam

 

W połowie marca świat jeździecki obiegła przykra wiadomość o śmierci zasłużonego, oldenburskiego ogiera Silvio I (Sandro - Gelbkatze/Gepard). Jego hodowcą był niegdyś znany sportowiec, a obecnie właściciel stadniny Gestuet Lewitz i stacji ogierów Hengstation Schoeckemohle - Paul Schoeckemohle. Po uznaniu w Związku Oldenburskim i zdaniu próby dzielności w ZT Adelheidsdorf Silvio I był przez wiele sezonów użytkowany w sporcie i hodowli.

 

Silvio SandroOstatnie lata życia Silvio spędził we francuskiej stadninie - Haras des Princes, fot. Haras des Princes

 

Rodowód 

Silvio I to syn fenomenalnego, holsztyńskiego Sandro (Sacramento Song xx - Duerte/Wahnfried) i klaczy Gelbkatze (Gepard - Rhodedendron/Ballyboy xx)

Ogier Sandro był jednym z najważniejszych reproduktorów w niemieckiej hodowli. Jego potomkowie doskonale spisują się nie tylko na parkurach, ale również na czworobokach. Najbardziej znanymi synami Sandro są Sandro Boy (jeździec: Marcus Ehning - najlepsza para Finału Pucharu Świata, Kuala Lumpur 2006) i Sandro Hit - doskonały ogier ujeżdżeniowy, założyciel własnej linii męskiej.

Bardzo ciekawa jest również żeńska strona rodowodu Silvio I. Jego matka, Gelbkatze poprzez swojego ojca, ogiera Gepard to reprezentantka rodu wspaniałego og. Gotthard. Co ciekawe matka Silvio I, klacz Gelbkatze była kilkukrotnie kryta ogierem Sandro. Z tego połączenia urodził się jeszcze m.in. Silvio II uznany w Holandii i Niemczech.

 

Potomstwo

Silvio I był uznany w wielu związkach hodowlanych m.in. oldenburskim, hanowerskim, BWP oraz SF. Dotychczas licencję otrzymało 26 jego synów, a ponad 60 klaczy wyróżniono premią państwową. Co ciekawe, podobnie jak ojciec, dawał konie zarówno o predyspozycjach skokowych jak i ujeżdżeniowych. Zdecydowanie najlepszym jego potomkiem jest bez wątpienia wałach Shutterfly (od klaczy po Forrest xx).

 

Meredith Michaels-Beerbaum & Shutterfly - ME Mannheim 2007

 

Shutterfly przez wiele lat z powodzeniem startował pod Meredith Michaels-Beerbaum (GER). Zawodniczka odnosiła na tym koniu wiele sukcesów, do tych największych należą:

  • 3 zwycięstwa w Finałach Pucharu Świata (Las Vegas 2005, Goeteborg 2008, Las Vegas 2009)!
  • Złoty medal Mistrzostw Europy, Mannheim 2007
  • 2 brązowe medale Mistrzostw Świata, Aachen 2006

Silvio I pozostawił w hodowli także doskonałe klacze hodowlane. Jedna z nich - Sammy Jo jest matką uznanych ogierów Embassy I, II i III. Embassy II z powodzeniem startuje w międzynarodowych konkursach skokowych (jeździec: Hans Dieter Dreher), w styczniu wygrał m.in. konkurs Pucharu Świata rozegrany w Lipsku.

 

 Jednym z najbardziej utytułowanych synów Silvio I startujących w Polsce są Silvio 31 startujący kilka lat temu w konkursach skokowych do poziomu Mistrzostw Polski Seniorów włącznie (Łukasz Matla, Łukasz Appel) oraz Stuntman 10 - stanowiący własność KJ Vertus.

 

Jeden z potomków Silvio I startujących w Polsce - Stuntman 10 (od klaczy po Singular Joter)., fot. Oliwia Chmielewska

 

źródło: Haras de Princes