Stadnina Lipizzanergestüt Piber uczciła pamięć Neapolitano Nima I

Data publikacji: 2021-04-12
Neapolitano Nima I & Erwin Movia, fot. Lipizzanergestüt Piber/Facebook
Neapolitano Nima I & Erwin Movia, kierownik stadniny Lipizzanergestüt PiberNeapolitano Nima I
był najstarszym ogierem lipicańskim zajerestrowanym w LIF (Lipizzan International Federation) i jedną z najjaśniejszych gwiazd słynnej Hiszpańskiej Szkoły Jazdy w Wiedniu, dlatego nic dziwnego, że pamięć o nim wciąż trwa. W tym roku ogier obchodziłby swoje 42. urodziny, o czym przypomniała stadnina Lipizzanergestüt Piber, w której koń spędzał emeryturę.


Heute hätte Neapolitano Nima I seinen 42 Geburtstag begangen. Zur Erinnerung an den legendären Lipizzanerhengst 3...

Publicada por Lipizzanergestüt Piber en Domingo, 11 de abril de 2021
Wpis na facebookowym profilu stadniny Lipizzanergestüt PiberOgier przyszedł na świat 11 kwietnia 1979 r. w Hiszpanii, a we wspomnianej Hiszpańskiej Szkole Jazdy w Wiedniu
 występował aż do 26. roku życia. Jego jeźdźcy – Andreas Harrer i potem Rudolf Rostek – wraz z nim czarowali publiczność, choć musieli też liczyć się z tym, że ogier był wielkim indywidualistą i niekiedy bywał bardzo uparty. W 2005 r. Neapolitano Nima I zajął boks w austriackiej stadninie Lipizzanergestüt Piber, gdzie mógł cieszyć się z zasłużonego odpoczynku, a jego 40. urodziny uczczono wydaniem książki pt. „Neapolitano Nima I. Biały diament”, w której Rudolf Kuzmicki szczegółowo opisał przebieg kariery czy charakter konia. Choć był najstarszym ogierem lipicańskim zajerestrowanym w LIF, nie zmagał się z żadnymi poważniejszymi problemami zdrowotnymi – jego zaawansowany wiek zdradzał jedynie niezbyt dobry stan zębów, jak również wygląd sierści. Niestety 20 sierpnia 2019 r. pojawiła się smutna wiadomość o odejściu ogiera. 


Neapolitano Nima I & Herbert Friessnegg, wieloletni opiekun ogieraW niedzielę (11 kwietnia) Neapolitano Nima I skończyłby 42 lata, dlatego na facebookowym profilu stadniny Lipizzanergestüt Piber pojawiło się kilka pamiątkowych zdjęć ogiera oraz przypomnienie o możliwości zakupu książki.
tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Lipizzanergestüt Piber/Facebook 
Konie - zobacz rodowody

Neapolitano Nima I