Anna Stojanowska przyjęła propozycję prezesa SK Janów Podlaski

Data publikacji: 2020-05-27
Pomian (Gazal Al Shaqab – Pilar/Fawor), fot. Dava Palej Timeless Photography
Pomian (Gazal Al Shaqab – Pilar/Fawor)W ostatnich dniach po środowisku hodowlanym krążyła informacja o tym, że prezes Marek Gawlik poprosił Annę Stojanowską o doradztwo w SK Janów Podlaski, a ekspertka zdecydowała się przyjąć tę propozycję – teraz na portalu dziennikwschodni.pl pojawiło się potwierdzenie tych słów. 


Anna Stojanowska jest jednym z czołowych polskich ekspertów w zakresie hodowli koni i wiceprezydentem ECAHO (Europejska Organizacja Hodowców Koni Arabskich). W latach 1995-2016 była zatrudniona na stanowisku głównego specjalisty ds. hodowli koni arabskich w Agencji Nieruchomości Rolnych, lecz w 2016 r. otrzymała wypowiedzenie, a wraz z nią również Jerzy Białobok (dyrektor Stadniny Koni Arabskich w Michałowie) oraz Marek Trela (prezes Stadniny Koni Janów Podlaski). Poźniej sąd orzekł, że zwolnienie ekspertki było bezzasadne


Teraz Anna Stojanowska potwierdziła, że w kwietniu janowski prezes poprosił ją o pomoc w doradztwie, poza tym prowadziła też rozmowy z Tomaszem Chalimoniukiem, który na początku roku został powołany na stanowisko ministerialnego pełnomocnika ds. hodowli koni. Ekspertka nie została zatrudniona na stałe, tylko na umowę zlecenie, a tak przedstawiła ustalony zakres działań: „W stadninie doradzam wyłącznie w sprawach dotyczących hodowli koni. Chodzi m.in. o selekcję koni i całe zarządzanie stadem, typowanie koni na sprzedaż”. 


Niedawno pojawiły się także informacje o licznych zaniedbaniach w SK (chodziło o m.in. brak weterynarza czy kowala, stosowanie paszy o niskiej jakości), jednak prezes SK Marek Gawlik uspokaja: „Oczyściliśmy boksy, robimy przycinki i czyszczenie kopyt. Część z tych zadań odbywa się w szybkim tempie, aby dobrostan zwierząt był na jak najwyższym poziomie”. Dużo emocji z pewnością wzbudzi też szczegółowy raport finansowy za 2019 r., który ma pojawić się już w czerwcu – eksperci podejrzewają straty w wysokości kilku milionów złotych. 


tekst i opracowanie: equista.pl, źródło: dziennikwschodni.pl, fot. Dava Palej Timeless Photography