Ministerstwo Sportu daje zielone światło jeździectwu

Data publikacji: 2020-04-27
Zalecenie wzmożonych kontroli weterynaryjnych w całej PolsceMinister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk przedstawiła kolejny krok w procesie odmrażania polskiego sportu – od 4 maja będzie można korzystać z obiektów o charakterze otwartym, wśród których wymieniono także stadniny koni. Oczywiście w trakcie uprawiania sportu na świeżym powietrzu trzeba będzie stosować się do pewnych zasad. Jakich? Szczegóły poniżej. 

Szczegóły II etapu przywracania aktywności sportowej w PolsceJak powiedziała minister sportu: „4 maja zostaną udostępnione obiekty infrastrukturalne o charakterze otwartym. Planujemy także powrót do treningów i rozgrywek klubów PKO BP Ekstraklasy oraz żużlowej PGE Ekstraligi. Sportowcy przygotowujący się do Igrzysk Olimpijskich w Tokio będą mogli korzystać z Ośrodków Przygotowań Olimpijskich w Spale i Wałczu. Należy jednak pamiętać, że tak jak na co dzień, także w sporcie obowiązywać będą zasady bezpieczeństwa, ponieważ najważniejsze jest zdrowie i życie Polaków”. O jakie reguły chodzi? Oto one: 

– zachowanie odpowiedniej odległości od pozostałych osób,

– zasłanianie twarzy w trakcie dojazdu do stadniny (podczas zajęć już NIE ma takiego obowiązku), 

– trzymanie się ustalonego limitu osób (do 6 osób na danym obiekcie), 

– weryfikowanie uczestników (zgłoszenie do zarządcy osób wchodzących na obiekt),

– zakaz korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza WC),

– dezynfekowanie urządzeń i osobistego sprzętu po każdym użyciu, 

– dezynfekowanie rąk podczas wchodzenia i wychodzenia. 


Rozpiska kolejnych etapówW branży jeździeckiej pojawiło się jednak wiele pytań związanych z ewentualnym otwarciem swoich działalności gospodarczych. Czy wznowienie pracy będzie zgodne z prawem? Takie pytanie zadał Marcin Podpora z Ogólnopolskiego Zespołu Wsparcia Branży Jeździeckiej, a teraz pojawiła się odpowiedź Ministerstwa Sportu, którą podpisała Joanna Olszewska, dyrektor Departamentu Prawnego: 
tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Dava Palej Timeless Photography, KPRM, Ogólnopolski Zespół Wsparcia Branży Jeździeckiej/Facebook