Czytelnia Equisty: Charlie Mackesy, „Chłopiec, kret, lis i koń”

Data publikacji: 2020-04-03
Charlie Mackesy, „Chłopiec, kret, lis i koń”, fot. Dava Palej Timeless Photography


„Daleka droga przed nami”, westchnął chłopiec. „Tak, ale pomyśl, jak daleko zaszliśmy”, powiedział koń
– niby takie proste, ale jakże uniwersalne i podnoszące na duchu w tym zabieganym świecie. Właśnie na tym polega fenomen książki „Chłopiec, kret, lis i koń” (The boy, the mole, the fox and the horse), która jest bestsellerem po obu stronach Atlantyku, a niedawno pojawiła się także w ofercie Wydawnictwa Albatros. Wszystko zaczęło się od rysunku na temat odwagi, z chłopcem i koniem w rolach głównych… 


Styl artysty zachwyca prostotą i siłą przekazuPewnego dnia ilustrator Charlie Mackesy spotkał się z Bearem Gryllsem, brytyjskim alpinistą i popularyzatorem szkoły przetrwania. Przyjaciele rozważali, co uznaliby za najodważniejszą rzecz, jaką zrobili w życiu – Grylls mógł długo się zastanawiać (Brytyjczyk miał z czego wybierać, bo np. przeszedł zamarznięte Morze Arktyczne), Mackesy uznał, że był niesamowicie dzielny, gdy postanowił zawalczyć o samego siebie i poprosić o pomoc. Właśnie to stało się inspiracją do powstania pierwszego rysunku i jednocześnie zaczątku książki.


Zaczątek książki „Chłopiec, kret, lis i koń”Mackesy
narysował chłopca, który pyta konia o najodważniejszą rzecz, jaką powiedział w swoim życiu. Zwierzę odpowiada jednym słowem –
help, co w tym przypadku oznacza poproszenie o pomoc. Gotowy obrazek pojawił się na Instagramie artysty, i się zaczęło! Rysunek zachwycił internautów, a Mackesy zaczął dostawać liczne wiadomości, w których informowano go o powieszeniu wydrukowanego obrazka na terenie najróżniejszych oddziałów terapeutycznych czy szpitali, w tym nawet wojskowych (wspierano nim leczenie zespołu stresu pourazowego). Wszyscy chcieli, by pacjenci dowiedzieli się, że proszenie o pomoc świadczy o wielkiej odwadze i absolutnie nie jest żadnym powodem do wstydu. 


Okładka polskiego wydania książkiWkrótce zaczęły pojawiać się kolejne obrazki, aż w końcu Mackesy otrzymał propozycję wydania ich w formie książki. Gdy tylko ukazała się na rynku, z miejsca stała się bestsellerem! Tytułowe postacie są tak naprawdę częścią każdego człowieka: chłopiec to wrodzona ciekawość świata, kret to entuzjazm z odrobiną łakomstwa, lis to nieufność spowodowana trudnymi przeżyciami, a koń to łagodność i mądrość. Poruszane tematy (np. trudne czasy, miłość, przyjaźń) są bliskie wszystkim, całkowicie niezależne od miejsca zamieszkania, wieku, wyznawanej wiary i innych cech. Nic dziwnego, że klienci księgarń kupują nawet po kilka egzemplarzy, by obdarować nimi rodzinę i przyjaciół, przez co brytyjskie wydawnictwo planuje zlecenie kolejnych dodruków. 13 listopada br. odbyła się polska premiera książki – u nas także podbije serca czytelników!„Chłopiec, kret, lis i koń” (The boy, the mole, the fox and the horse) | FRAGMENT KSIĄŻKI (PDF)

Wydawnictwo Albatros

premiera: 13 listopada 2019 r.

tłumaczenie: Magdalena Słysz 

oprawa: twarda 

liczba stron: 128 

ISBN: 978-83-8125-778-7

tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Charlie Mackesy (Facebook i Instagram), Dava Palej Timeless Photography