Hipodrom Wola w Poznaniu zostanie azylem dla zwierząt?

Data publikacji: 2019-12-13
Kristaps Neretnieks (LAT) & Moon Ray, fot. Łukasz Kowalski
Kristaps Neretnieks (LAT) & Moon Ray (Cornet Obolensky x Contender) na Hipodromie Wola podczas 4Foulee CSI4* w 2019 rokuMarszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak zaoferował przekazanie 45 ha ziemi, na której obecnie działa Hipodrom Wola, by poznańskie zoo mogło stworzyć tam azyl dla zwierząt. Byłoby to pierwsze miejsce tego typu w Polsce, jednak obok pozytywnych reakcji pojawiają się też negatywne. 


Początkowo deklaracja przekazania ziemi była spontaniczna, jednak marszałek powtórzył ją na spotkaniu z Ewą Zgrabczyńską, dyrektorką poznańskiego zoo. W tej chwili to tylko plan, ponieważ ewentualne przekształcenie Hipodromu Wola w schronisko wymagałoby wprowadzenia zmian w planie zagospodarowania (w tej chwili jedyną dopuszczalną działalnością jest tu hippika). Gdyby miasto wyraziło zgodę, wtedy powstałby tu Azyl dla Nieumarłych, czyli przytulisko dla zwierząt, w tym np. cyrkowych, z pseudohodowli czy odebranych prywatnym właścicielom. Hipodrom najprawdopodobniej przestanie istnieć, a powodem jest głównie brak pieniędzy – tak o pojawieniu się pomysłu wsparcia zoo opowiedział Marek Woźniak: „Od wielu lat pada pytanie, jaki zarząd województwa ma pomysł na te tereny na Woli. No i właśnie ten pomysł się pojawił wczoraj. Wiedząc, że pani dyrektor Zgrabczyńska będzie zabiegać o azyl dla zwierząt pomyślałem, że nie mogę udzielić pomocy finansowej, bo na to nie pozwala prawo. Ale mogę zaproponować lokalizację”. 


Kochani ! CUDA SIĘ DZIEJĄ !!! Pan Marek Woźniak, Marszalek Województwa Wielkopolskiego (wielki miłośnik kotów), złożył...

Opublikowany przez Zoo Poznań Official Site Czwartek, 12 grudnia 2019
Podziękowania na facebookowym profilu zoo w PoznaniuNa facebookowym profilu zoo pojawiły się podziękowania: „Kochani ! CUDA SIĘ DZIEJĄ !!! Pan Marek Woźniak, Marszalek Województwa Wielkopolskiego (wielki miłośnik kotów), złożył spontaniczną propozycję: przekaże zoo kilkadziesiąt hektarów terenu ze stajniami (niegdysiejszy hipodrom) na poznańskiej Woli na Azyl dla Nieumarłych, idealne miejsce ! Teraz będziemy prosić Władze Miasta Poznania o akceptację propozycji i postaramy się pozyskać pieniądze z centralnego budżetu na remont i przystosowanie terenu dla Zwierząt !!!! To jest milowy krok !!!! Panie Marszałku, dziękujemy najpiękniej!”. 


Kochani, gwoli ważnych wyjaśnień: obiekty na Woli hoteluja prywatne konie, teren bardzo podupadł ostatnimi laty, a...

Opublikowany przez Zoo Poznań Official Site Czwartek, 12 grudnia 2019
Oświadczenie zamieszczone przez dyrektorkę poznańskiego zoo Propozycja podzieliła komentujących – jedni gorąco wspierają pomysł Marka Woźniaka, inni mają poważne wątpliwości lub też są zdecydowanie przeciwni (na Facebooku utworzono nawet stronę
Nie dla Azylu dla zwierząt na poznańskim Hipodromie Wola). W związku z tym na profilu zoo pojawił się następny wpis: „Kochani, gwoli ważnych wyjaśnień: obiekty na Woli hoteluja prywatne konie, teren bardzo podupadł ostatnimi laty, a koncepcja azylu daje ogromną szansę na rewitalizację. Gdyby azyl się ziscil, ma służyć wszystkim zwierzetom w potrzebie, również zwierzętom kopytnym. W zoo mieszkaja drapiezcy i ich ofiary, azylujemy i antylopy, i lwy, w kwestii zachowania dobrostanu i rozdziału obu grup mamy naprawdę duże doświadczenie. Koncepcja zagospodarowania terenu zakladalaby i istnienie hotelu dla koni, jako uslugi generujacej dodatkowy pieniążek dla zwierząt w potrzebie, i azyl z prawdziwego zdarzenia. Na bliskosc zoo nie narzekają ani mieszkańcy Nowego Miasta, ani okolic Starego Zoo, wprost przeciwnie- przyjaźnią się z nami. Moze powstać niezwykłe miejsce dbające o zwierzęta i okolicę. Ja Panu Marszałkowi do stóp padam, Władzom Miasta Poznania również-w nadziei na akceptację i realizację tak ważnej misji. Dziękuję. Zgrabczyńska”. 


Przypomnijmy, że na Hipodromie Wola przez wiele lat organizowane są m.in. czerwcowe zawody skokowe wysokiej rangi, od tamtego roku odbywające się pod nazwą 4Foulee, na codzień funkcjonuje tam pensjonat dla koni. 

Dyskusja trwa, jednak na ostateczne decyzje trzeba będzie jeszcze poczekać.


tekst i opracowanie: equista.pl, źródła cytatów: TVN24 i Zoo Poznań Official Site, fot. Łukasz Kowalski