In memoriam: Ecaho

Data publikacji: 2019-08-23
In memoriam: Ecaho22 sierpnia 2019 r. na wiecznie zielone pastwiska pogalopował urodzony 1 marca 1990 roku janowski Ecaho (Pepton – Etruria/Palas), uznawany za wybitnego kontynuatora rodu założonego przez Ibrahima or. ar. w Polsce. 


Prezentacja EcahoTen siwy ogier czystej krwi arabskiej przyszedł na świat 1 marca 1990 r. w SK Janów Podlaski, a za wybór jego rodziców odpowiadał Andrzej Krzyształowicz (hodowca i wieloletni dyrektor stadniny w Janowie), który zdecydował się na Peptona (Bandos – Pemba/Czort) oraz Etrurię (Palas – Etna/Faher). Ogier miał wówczas na koncie 1. miejsce zdobyte podczas XI Narodowego Pokazu Koni Arabskich (1989), z kolei klacz była czempionką X Narodowego Pokazu Koni Arabskich (1988). Ecaho od razu wszystkich zachwycił, jego prezencja i wdzięk robiły wrażenie do tego stopnia, że szybko uznano go za najcenniejszego janowskiego źrebaka 1990 r.

A skąd takie nietypowe imię ogiera? Wymyśliła je Joan Ratcliff, przewodnicząca Brytyjskiego Towarzystwa Hodowców Koni Arabskich, a inspiracją był kongres ECAHO (Europejskiej Organizacji Konia Arabskiego), który w 1990 r. zorganizowano w Polsce (uczestnicy zwiedzili m.in. SK Janów Podlaski).

W ciągu swojego życia Ecaho brał udział w gonitwach na Służewcu (jako 3- i 4-letni koń), jednak to właśnie podczas pokazów nikt nie był w stanie oderwać od niego oczu. Czarował wszystkich obecnych, którzy zachwycali się także jego charyzmą. Ecaho zdobył np. 1. miejsce podczas XVII Narodowego Pokazu Koni Arabskich (1995), 1. miejsce podczas I Międzynarodowego Czempionatu Koni Arabskich (2002), Czepion Ogierów Starszych (USA 2005), TOP TEN Narodowego Czempionatu Ogierów Starszych (USA 2005). Pozostawił po sobie wpaniałe potomstwo, m.in.: Palmeta (Ecaho - Pilica/Fawor) - Czempionka Europy Klaczy Starszych, czy Emanda (Ecaho - Emanacja/Eukaliptus) - Czempionka Świata Klaczy Starszych.
Ostatnie lata spędził w Arabian Oaks w Los Olivos (USA), jego odejście to wielka strata dla wszystkich miłośników koni arabskich.


tekst i opracowanie: equista.pl, fot. www.arabiancentric.com


Konie - zobacz rodowody

Ecaho