In memoriam: Plot Blue

Data publikacji: 2019-06-05
In memoriam: Plot BlueOdszedł legendarny ogier Plot Blue (Mr Blue –  Ilotte/Pilot), znany z rewelacyjnych występów z utytułowanym skoczkiem Marcusem Ehningiem (GER). 22-letni Plotty już od 4 lat cieszył się spokojną emeryturą, którą spędzał we Francji – niestety na początku czerwca br. doszło do wypadku…


Marcus Ehning (GER) & Plot Blue podczas IO (2012)Plot Blue przyszedł na świat 27 kwietnia 1997 r., a karierę sportową na poziomie międzynarodowym rozpoczął ze skoczkiem Wernerem Muffem (SUI), z którym wziął udział w m.in. Światowych Igrzyskach Jeździeckich w Akwizgranie (2006) czy Mistrzostwach Europy w Mannheim (2007). W 2007 r. duet zakończył wspólne występy. Jako następny wodze przejął Marcus Ehning (GER), co było strzałem w dziesiątkę! Niemiecki zawodnik i Plotty wręcz „kolekcjonowali” kolejne tytuły i nagrody (spis najważniejszych osiągnięć jest dostępny TUTAJ), w tym np. złoty medal finału Pucharu Świata w Genewie (2010), a na koncie mieli też uczestnictwo w Igrzyskach Olimpijskich w Londynie (2012; duet zajął wówczas 12. miejsce).


Marcus Ehning (GER) & Plot Blue podczas CHIO Aachen (2013)Oficjalne zakończenie kariery sportowej konia odbyło się podczas CHI Genewa (2015), a następnie Plotty przeszedł na emeryturę, podczas której kontynuował karierę hodowlaną. Koń uległ wypadkowi na fantomie do pobierania nasienia, wezwani na miejsce weterynarze podjęli decyzję o uśpieniu 22-letniego ogiera.


Marcus Ehning (GER) & Plot Blue podczas zmagań Saut Hermès (2013)

Z pewnością nie jest łatwo pogodzić się z taką decyzją weterynarzy, dlatego tym bardziej łączymy się w bólu z Marcusem Ehningiem i Kathrin Somogyi, właścicielką ogiera. 


tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Oliwia Chmielewska


Konie - zobacz rodowody

Plot Blue