Festiwal Jeździecki Baborówko: Niezbędnik kibica

Data publikacji: 2019-05-22
Festiwal Jeździecki Baborówko 2019 niezbędnik kibica
Katrin Norling (SWE) & Fernando Ukato

 

Mówi się, że WKKW to korona sportów jeździeckich, a nadchodząca edycja Festiwalu Jeździeckiego Baborówko (FJB) będzie prawdziwym świętem tej konkurencji. Publiczność na własne oczy zobaczy przebieg tych emocjonujących zawodów, których nie da się porównać z niczym innym (relacje z wcześniejszych lat zamieszczaliśmy w tych artykułach: 2014, 2015, 2016, 2017, 2018). Na miejsce przyjadą polskie i zagraniczne gwiazdy WKKW, które wezmą udział w różnorodnych konkursach, najważniejsze będą eliminacje do IO 2020 na poziomie 4 gwiazdek (więcej informacji na ten temat – TUTAJ i TUTAJ). Wszystkim planującym przyjazd na Festiwal z pewnością przyda się poniższy „Niezbędnik kibica”!

Zapowiedź FJB 2019
MIEJSCE I CZAS

Festiwal Jeździecki Baborówko odbędzie się w dniach od 23 do 26 maja br. na terenie Pałacu Baborówko (ul. Parkowa 1, 64-500 Baborówko).

Prezentacja Pałacu Baborówko 
O FESTIWALU JEŹDZIECKIM BABORÓWKO

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Jeździeckie Baborówko, współorganizatorem Ośrodek Jeździecki Pałac Baborówko, a mecenasem zawodów jest Roman Roszkiewicz, dzięki któremu łączna pula nagród wyniesie aż 465 000 PLN. Festiwal to jedne z najwyżej dotowanych zmagań WKKW na świecie, co przyciąga licznych zawodników tej konkurencji, w tym także tych z najwyższych miejsc rankingu FEI. Program sportowy obejmuje zawody na poziomie regionalnym i międzynarodowym, a na miejscu nie brak też atrakcji dodatkowych. Warto jeszcze dodać, że na WKKW (Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego) składają się 3 próby – ujeżdżenie (zadaniem pary jest wykonanie określonej liczby ruchów w stępie, kłusie oraz galopie; ten występ na czworoboku ma być pokazem posłuszeństwa), kros (najbardziej wymagająca, ale i widowiskowa próba; polega na pokonaniu wielu trudnych przeszkód na urozmaiconym terenie) oraz skoki (duet musi bezbłędnie przejechać przygotowany tor, co wymaga precyzji, staranności oraz wykrzesania z siebie dodatkowej energii – tę próbę organizuje się na samym końcu, więc zmęczenie jest już nieuniknione).

DOJAZD I PARKING

Baborówko jest położone w województwie wielkopolskim, ok. 35 km od Poznania i 5 km od Szamotuł. Parking znajduje się na terenie Pałacu. 


WAŻNE!
Ze względu na remont i zamknięcie przejazdu kolejowego obowiązuje zmiana trasy dojazdu dla koniowozów – kierowcy powinni skręcić dopiero w Kąsinowie, a nie w Pamiątkowie. Ta informacja nie dotyczy kibiców, ponieważ wszystko wróci do normy już we środę. 


Mapka dojazdu dla kierowców koniowozów
MAPA TERENU

W poruszaniu się po terenie pomocna będzie poniższa mapka (powiększenie jest dostępne TUTAJ). Na miejscu będą też obecni wolontariusze, którzy w razie potrzeby chętnie pomogą i pokierują.

PROGRAM SPORTOWY

Program obejmuje konkursy na poziomie międzynarodowym (CCIO4*-L, CCI4*-S, CCI3*-S, CCI2*-S, CCIYH2*-S) i regionalnym (L), a pełna rozpiska jest dostępna TUTAJ.


ZAWODNICY

Do Baborówka przyjadą rodzime gwiazdy WKKW (m.in. Paweł Spisak, Paweł Warszawski czy Joanna Pawlak), ale i jedni z najlepszych zawodników WKKW świata, w tym m.in.: Michael Jung (GER) – złoty medalista olimpijski, Kenki Sato (JPN) – podwójny złoty medalista Igrzysk Azjatyckich i laureat nagrody Japan Sports Awards 2011, Tim Price (NZL) – zwycięzca zmagań na poziomie CCI5* w Luhmuhlen i Burghley.


Pełne listy zawodników:
CCIO4*-L, CCI4*-S, CCI3*-S, CCI2*-S i CCIYH2*-S.


Tim Price (NZL) & Pats Jester (Quintender – Sarnllys Helena/Kuwait Beach) podczas FJB 2018
PROGRAM DODATKOWY I ATRAKCJE

Festiwal to również świetna okazja do spędzenia weekendu z rodziną i przyjaciółmi! Program dodatkowy obejmuje konkurs sztafeta koń-samochód czy jeździecki pokaz kaskaderski La Pattat Dutka & Franczak Horse Show. Najmłodsi będą zachwyceni strefą dla dzieci, w której znajdą np. trampoliny czy wóz strażacki Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach. Nie zabraknie też przejażdżek konnych, zabaw i warsztatów edukacyjnych, a to wszystko pod profesjonalną opieką. Na miejscu będzie można kupić np. rękodzieło, akcesoria jeździeckie czy produkty z tego regionu. 


Publiczność podczas próby krosu porusza się po wyznaczonych trasach
CO ZE SOBĄ ZABRAĆ?

Najlepiej przygotować się na każdą pogodę, by uniknąć zaskoczenia – obok kremu przeciwsłonecznego i nakrycia głowy, warto spakować cieplejszą odzież i coś przeciwdeszczowego (np. pelerynę). Ze względu na specyfikę zawodów najlepiej mieć ze sobą wygodne, sportowe buty, poza tym nie zaszkodzi wziąć też butelkę wody mineralnej. 


AKCJA KIBICUJEMYNASZYM!

Kibice są proszeni o zabranie ze sobą polskich flag i biało-czerwonych elementów stroju (np. koszulek, wianków czy czapeczek) – chodzi o zagrzanie naszej reprezentacji do walki o awans do IO, dlatego doping musi być na najwyższym poziomie! Wsparcie drużyny Polaków można też wyrazić w mediach społecznościowych, a swoje wpisy czy zdjęcia oznaczyć hashtagiem #KibicujemyNaszym. To jeszcze nie wszystko, ponieważ prowadzący fanpage Polish Eventing Team przygotowali nagrody dla autorów najoryginalniejszych sposobów kibicowania (więcej TUTAJ).


BILETY

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, nie ma też potrzeby zgłaszania chęci udziału w Festiwalu.

 

Przydatne linki:

Oficjalna strona internetowa Festiwalu

Strona wydarzenia na Facebooku

Program dla publiczności (PDF) 

Program dla zawodników (PDF) 

Wyniki na żywotekst i opracowanie: equista.pl, fot. Dava Palej Timeless Photography
Konie - zobacz rodowody

Aristo AZ

Banderas

Fantastic Frieda

Grand Supreme

Jard

Winona