Festiwal Jeździecki Baborówko przepustką do IO w Tokio

Data publikacji: 2018-11-26
Oliver Townend (GBR) & Cillnabradden Evo fot Dava Palej Timeless Photography
Oliver Townend (GBR) & Cillnabradden Evo podczas Festiwalu Jeździeckiego Baborówko 2018

 

 

Podczas Zgromadzenia Ogólnego FEI w Bahrajnie ogłoszono, że to właśnie w Baborówku odbędą się eliminacje Igrzysk Olimpijskich w Tokio (2020)! Festiwal Jeździecki Baborówko odbędzie się w dniach od 23 do 26 maja 2019 roku, a na miejscu zobaczymy m.in. jednych z najlepszych zawodników z grupy C, którzy zawalczą o wyjazd na Igrzyska Olimpijskie.

 

Promocyjne video zapowiadające FJB 2018

 

Do grupy C należą zawodnicy z Europy Centralnej i Wschodniej oraz Azji Środkowej, a o wyjazd do Tokio będą mogli zawalczyć we wspomnianym już Baborówku i w Luhmuehlen (Niemcy). To oznacza, że będzie niewiele okazji do zdobycia bezpośredniego awansu na IO, jednak Festiwal Jeździecki Baborówko zasługuje na szczególne wyróżnienie. Program obejmie konkurs CCI4*-L (kwalifikacyjny do IO) oraz zawody na poziomach CCI3*-S, CCI2*-S oraz CCIYH2*-S. Nie zabraknie również dodatkowych atrakcji dla publiczności, a kolejnym atutem wydarzenia będzie wstęp wolny. Jeźdźców z pewnością zachęci łączna pula nagród, która wyniesie 425 000 PLN – wszystko dzięki wsparciu mecenasa zawodów Romana Roszkiewicza.

 

Wybór Baborówka jest ogromnym sukcesem, a o staraniach opowiedział Henryk Święcicki jr, dyrektor zawodów: „Zabiegaliśmy o przyznanie nam prawa do organizacji eliminacji olimpijskiej, bo wierzymy, że stwarza to ogromną szansę dla polskich zawodników na zdobycie awansu do Igrzysk i utworzenia drużyny. Ostatnio miało to miejsce podczas IO w Atlancie w 1996 roku”. Dodał też: „Taka decyzja Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej to dla nas jako organizatorów także ogromne wyróżnienie i potwierdzenie wysokiego poziomu organizacyjnego zawodów w Baborówku”.

Konkurs CCI4*-L będzie bardzo wymagający dla zawodników i koni. Podczas próby terenowej na skoczków będzie czekała trasa o długości 6000 m, na której w pełnym galopie i określonym czasie trzeba będzie wykonać ok. 40 skoków. W Baborówku nie zabraknie też zmagań drużynowych. Stawka mówi sama za siebie – na wyjazd do Tokio będzie mogła liczyć tylko jedna ekipa!

 

 

 

 

 

tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Dava Palej Timeless Photography