Festiwal Jeździecki Baborówko 2016: Maja Kozian-Fleck zwycięża w CIC3*!

Data publikacji: 2016-05-30
Maja Kozian-Fleck (GER) & Saviola fot. Oliwia Chmielewska

 

Sezon zawodów otwartych trwa w najlepsze. W dniach 27-29 maja w Baborówku odbyła się kolejna edycja Festiwalu Jeździeckiego Baborówko. W jego ramach rozgrywano międzynarodowe i krajowe zawody WKKW. Ponad 230 par rywalizowało w pięknej, niemal stuprocentowo słonecznej pogodzie. 

 

Podobnie jak w roku ubiegłym, najbardziej prestiżowym konkursem FJB 2016 była międzynarodowa klasa CIC3*, rozgrywana o nagrodę firmy Kuhn. Do udziału w niej zgłosiło się 30 jeźdźców. Po ujeżdżeniu na prowadzenie wysunął się Felix Vogg na koniu Onfire. Sporo przetasowań w klasyfikacji przyniósł sobotni kros. Po błędach na przeszkodzie 16 zrezygnowały Sanna Silkatropi (3. po ujeżdżeniu) oraz Erika Sjorstrom (6.). Podczas próby terenowej CIC3* żaden ze startujących nie zdołał zmieścić się w normie czasu. Najbliżej był Andreas Dibowski, startujący na koniu pełnej krwi angielskiej - It's Me. Na krosie najwięcej problemów sprawiły kombinacje z kornerami - 16A i 16 B oraz wodna 22A,B,C.

Po dwóch dniach rywalizacji różnice pomiędzy zawodnikami były niewielkie. Na trudnym parkurze bezbłędny przejazd zanotowała tylko jedna zawodniczka - Anna Freskgard (SWE) na Box Qutie. Pierwsza czwórka zawodników była wyjątkowo "solidarna", robiąc po zrzutce. Po zwycięstwo sięgnęła młoda zawodniczka niemiecka - Maja Kozian-Fleck, dosiadająca trakeńskiej klaczy Saviola, drugie miejsce wywalczył doświadczony i bardzo utytułowany Andreas Dibowski, a trzecie - reprezentant Polski - Paweł Spisak startujący na wałachu Banderas. 

 

CIC3*

 1. Maja Kozian-Fleck (GER) & Saviola - 53,8 pkt
 2. Andreas Dibowski (GER) & It's Me - 56,0 pkt
 3. Paweł Spisak (POL) & Banderas - 56,3 pkt

 

 

Dekoracja konkursu CIC3*, na podium od lewej: Andreas Dibowski, Maja Kozian-Fleck i Paweł Spisak

 

Do rywalizacji w kolejnym konkursie międzynarodowym CCI2*, pod patronatem Concordia Ubezpieczenia przystąpiło 11 zawodników. Większość z nich to młodzi jeźdźcy, którzy w Baborówku walczyli o kwalifikacje do Mistrzostw Europy Młodych Jeźdźców. I tym razem na najwyższym stopniu podium stanęła amazonka, a konkretnie Szwedka - Isabella Lidbrandt dosiadająca konia Mowits. Zawodniczka objęła prowadzenie już w piątek, "wykręcając" w ujeżdżeniu doskonały wynik 37,3 pkt. Uśmiechnięta reprezentantka Szwecji utrzymała prowadzenie do końca mimo spóźnienia w terenie oraz dwóch zrzutek na parkurze. Drugie miejsce wywalczył Czech - Miroslav Prihoda jr, a trzecie rodaczka zwyciężczyni - Alexandra Jura na Apollo Gammelgarden. 

 

CCI2*

 1. Isabella Lidbrandts (SWE) & Mowits - 48,5 pkt
 2. Miroslav Prihoda Jr (CZE) & Eagle Eye - 51,7 pkt
 3. Alexandra Jura (SWE) & Apollo Gammelgarden - 57,8 pkt

 

 

Dekoracja konkursu CCI2*: Miroslav Prihoda jr, Isabella Lindbrandts i Alexandra Jura

 

Drugi konkurs 2* - CIC czyli tzw. krótkie gwiazdki był obsadzony jeszcze silniej. Dość powiedzieć, że Andreas Dibowski startował w nim na aż trzech koniach! I to właśnie ten zawodnik, dosiadający konia FRH Corrida objął prowadzenie po ujeżdżeniu, z wynikiem 41,6 pkt. Drugie miejsce w tej próbie, ze stratą zaledwie 0,1 pkt zajął Christoffer Forsberg, startujący na Hippo's Sapporo, a trzecie Polka - Marta Dziak-Gierlicz na koniu Ekolog. Kros, tak jak w przypadku CIC3* przyniósł sporo zmian. Pozycję wicelidera stracił Christoffer Forsberg, który po błędach na przezkodach 5A, 22A i 23 został wyeliminowany, a żaden z zawodników nie dotarł na metę w normie czasu. Zwyciężył, prowadzący od piątku Andreas Dibowski. Po bezbłędnym przejeździe na parkurze na drugie miejsce awansował reprezentant Polski - Michał Knap. Trzecie miejsce utrzymała Marta Dziak-Gierlicz na Ekologu. Fundatorem nagród w konkursie CIC2* była firma Steico. 

CIC2*

 1. Andreas Dibowski (GER) & FRH Corrida - 44,8 pkt
 2. Michał Knap (POL) & Bob The Builder - 53,8 pkt
 3. Marta Dziak-Gierlicz (POL) & Ekolog - 57,5 pkt

 

Dekoracja konkursu CIC2*, na podium od lewej: Michał Knap, Andreas Dibowski i Marta Dziak-Gierlicz

 

Jedyne polskie zwycięstwo podczas FJB 2016 odniosła Julia Elzanowska, startująca na swoim nowym koniu - Lucky Comeback. W "krótkiej gwiazdce" na 2. miejscu uplasował się Piotr Piasecki - jeden z najbardziej doświadczonych polskich zawodników, wciąż aktywny jako zawodnik. W licznie obsadzonych konkursach krajowych - CNC L i CNC P także zwyciężali zagraniczni goście. W L-ce zwyciężyła, prowadząca już po próbie ujeżdżenia, Madeleine Brugman (NED) na Capitol H-I-M, a w P-tce Jaroslav Hatla z CZech na Ballymurphy Mark. Komplet wyników do pobrania poniżej. 

 

Festiwal Jeździecki Baborówko 2016 - wyniki 

CC1*

 1. Julia Elzanowska (POL) & Lucky Comeback - 47,0 pkt
 2. Christoffer Forsberg (SWE) & Quinn - 52,0 pkt
 3. Nadine Marzahl (GER) & Lightstream - 52,8 pkt

 

CIC1*

 1. Jaroslav Hatla (CZE) & Reenmore Alfie - 42,8 pkt
 2. Piotr Piasecki & Orda II - 48,1 pkt
 3. Nicolai Aldinger & Horseplay Yogi Bear - 48,2 pkt

 

 CNC P

 1. Jaroslav Hatla (CZE) & Ballymurphy Mark - 45,3 pkt
 2. Daria Kobiernik (POL) & Ideal Girl - 46,6 pkt
 3. Nadine Marzahl (GER) & Valentina D - 48,3 pkt

 

CNC L

 1. Madeleine Brugman (NED) & Capitol H-I-M - 43,6 pkt
 2. Daria Kobiernik (POL) & Kontina - 47,0 pkt
 3. Anna Maciejczak (POL) & Joker - 49,4 pkt

 

 

Paweł Spisak (POL) & Banderas

 

Andreas Dibowski (POL) & It's Me

 

 

Isabella Lidbrandts (SWE) & Mowits

 

 

Andreas Dibowski (GER) & FRH Corrida 

 

Michał Knap (POL) & Bob The Builder

 

Marta Dziak-Gierlicz (POL) & Ekolog

 

 

Julia Elzanowska & Lucky Comeback

 

 

Jaroslav Hatla (CZE) & Reenmore Alfie

 

 

Paweł Warszawski (POL) & Rocco

 

 

Madeleine Brugman (NED) & Capitol H-I-M

 

 

Kros bez upadków? To możliwe!

Festiwal Jeździecki Baborówku 2016 wyróżnia jeszcze jeden ważny aspekt - bezpieczeństwo. Podczas całych trzydniowych zawodów zanotowano jedynie jeden, niegroźny upadek w trakcie niedzielnej próby skoków. 230 par przegalopowało próbę terenową bez większych problemów. Taka statystyka jest ogromnie optymistyczna, zwłaszcza biorąc pod uwagę groźne wypadki jakie miały miejsce niedawno w USA i Australii. 

FJB 2016 przeszedł do historii, ale to nie ostatnie zawody WKKW w kalendarzu Baborówka. Jesienią, w dniach 30.09-2.10 odbędzie się tutaj nie tylko Finał Pucharu Polski w WKKW, ale także aukcja koni sportowych - Baborówko Horse Sale Show

 

 

 

 

fot. Oliwia Chmielewska/equista.pl