Znaczek na 80-lecie istnienia TWK Służewiec

Data publikacji: 2019-05-17
Prezentacja koni przed gonitwą na Torze Służewiec, lipiec 1939 r.
Prezentacja koni przed gonitwą, lipiec 1939 SłużewiecW tym roku obchodzimy okrągłą i imponującą rocznicę istnienia Toru Wyścigów Konnych Służewiec, co uczciła również Poczta Polska – okolicznościowy znaczek kolekcjonerski jest dostępny od 5 maja.

Znaczek projektu Agnieszki Sancewicz
Otwarcie stołecznego toru było wydarzeniem o ogromnym znaczeniu. 3 czerwca 1939 r. na miejsce przybyli zarówno zwykli mieszkańcy, jak i np. dyplomaci – Anthony Drexel-Biddle (ówczesny ambasador USA w Polsce) czy Leon Noel (ambasador Francji w Polsce). Nowo wybudowany tor zachwycał nowoczesnością do tego stopnia, że wzbudzał zazdrość nawet poza granicami naszego kraju. Warszawiacy z ogromną radością przychodzili na kolejne gonitwy, stało się to modnym sposobem spędzania wolnego czasu. O popularności gonitw może świadczyć ilość biegających po hipodromie koni – na początku było ich ponad tysiąc! Zaledwie 3 miesiące po otwarciu rozpoczęła się II wojna światowa, a starty wznowiono w 1946 r.


Arkusz znaczków wyemitowanych z okazji 80 lat Toru Służewiec
Od powstania TWK Służewiec mija 80 lat, a z okazji tego jubileuszu Poczta Polska wyemitowała okolicznościowy znaczek. Autorką jest Agnieszka Sancewicz, nakład wynosi 180 tys. sztuk. Znaczek ozdobiono zdjęciem z wyścigów, w lewym dolnym rogu umieszczono logo Toru Służewiec, z prawej strony widać napis „80 lat Toru Służewiec”. 1 sztuka kosztuje 3,30 zł, w sprzedaży są również arkusze po 9 sztuk. Znaczki można zakupić w sklepie internetowym Poczty Polskiej (1 sztuka – TUTAJ, arkusz – TUTAJ) lub w placówce PP z rozszerzoną ofertą znaczków (lista jest dostępna TUTAJ).


tekst i opracowanie: equista.pl, fot. mat. prasowe Poczty Polskiej