Ogier Casall (Caretino x Lavall I) skończył 20 lat!

Data publikacji: 2019-04-18
Casall (Caretino x Lavall I) & Rolf-Göran Bengtsson (SWE), fot. Holsteiner Verband13 kwietnia w siedzibie Związku Holsztyńskiego (Holsteiner Verband) zorganizowano 20. urodziny holsztyńskiego ogiera Casalla (Caretino – Kira XVII/Lavall I), świetnego konia sportowego i wyjątkowego reproduktora (wiecej o nim pisaliśmy w naszym cyklu „Niezwykłe konie” –
TUTAJ). Na to wydarzenie zaproszono osoby, które miały wpływ na życie i karierę ogiera, a na miejsce przybyli także liczni fani konia. Oczywiście nie zabrakło tortu, prezentów, życzeń i pamiątkowych fotografii!  


Boks Casalla w dniu jego urodzinWe wspólnym świętowaniu udział wzięło ponad 400 osób, wśród nich m.in: Wilfried Thomann (hodowca, dzięki któremu Casall przyszedł na świat), hodowcy Dieter „Fiede“ Mehrens i Reimer Hennings (zajmowali się ogierem w okresie jego dorastania), Norbert Boley (prezes Związku Holsztyńskiego), Bo Kristoffersen („manager” sportowy Casalla), Celia Rijntjes (była luzaczka), Christine Broda (obecnie opiekuje się Casallem) oraz skoczek Rolf-Göran Bengtsson (SWE). Wszyscy zebrani wspominali Herberta Blöckera (zm. 2014), który w Elmshorn szkolił młode konie, w tym również Casalla.


Casall & Rolf-Göran Bengtsson (SWE) – skoczek nie zapomniał o prezencie!

 

O godz. 12 goście mogli udać się na zwiedzanie Holsteiner Verband (przewodnik pokazywał wszystkie zakamarki stadniny, które normalnie nie są dostępne!), następnie odbyła się prezentacja Casalla, a na końcu spotkanie z poczęstunkiem. Jedną z atrakcji była loteria fantowa (do wygrania były np. bilety VIP na derby w Hamburgu), do tego każdy mógł złożyć Casallowi życzenia – wystarczyło napisać kilka słów na specjalnie przygotowanej tabliczce, a potem zrobić sobie zdjęcie z koniem.


Loteria – jedna z atrakcji urodzin CasallaCasall od 2 lat przebywa na emeryturze, ale cały czas jest zdrów jak ryba, dlatego z chęcią „odczytywał” miłe słowa od fanów i pozował do wspólnych fotografii. Na najmłodszych czekał drewniany konik – dokładnie takie same trafią do 20 niemieckich przedszkoli, a to wszystko w ramach wsparcia projektu „Konie dla naszych dzieci” (Horses for our children). Holsteiner Verband przekaże wspomniane zabawki oraz pakiety edukacyjne, poruszające temat koni.


Jedna z pamiątkowych fotografii z Casallem; te życzenia chyba wyjątkowo mu się spodobały Na koniec warto wspomnieć o tym, że wg hodowców Mehrensa i Henningsa, Casall od początku był świadomy tego, że jest wyjątkowy. Zaproszony na urodziny skoczek Rolf-Göran Bengtsson (SWE) stworzył z ogierem niepowtarzalny szwedzko-holsztyński duet, a ich sukcesy były oszałamiające – swego czasu Casall był najbardziej dochodowym koniem sportowym rasy holsztyńskiej. Wśród ich wspólnych osiągnięć można wymienić np. brązowy medal na Mistrzostwach Europy w Herningu (2013) czy 4. miejsce w klasyfikacji końcowej Światowych Igrzysk Jeździeckich w Caen (2014). Para szczególnie upodobała sobie występy w zmaganiach Longines Global Champions Tour (LGCT) – łącznie uczestniczyli w aż 39 spotkaniach LGCT, w 2014 r. zajęli 2. miejsce w klasyfikacji końcowej, rok później uplasowali się na 3. pozycji, a w 2016 r. nie dość, że wygrali ostatni etap LGCT, to w rankingu ogólnym również pokonali wszystkich (podsumowanie TUTAJ). Nic dziwnego, że pożegnalny występ Casalla odbył się właśnie podczas LGCT! Wybór padł na etap w Hamburgu (2017), a ogier i Bengtsson w pięknym stylu wywalczyli tam 1. miejsce w konkursie Grand Prix (o tym kończącym karierę zwycięstwie pisaliśmy TUTAJ).


Rolf-Göran Bengtsson (SWE) w „starciu” z tortem urodzinowym Casalla


W imieniu całej redakcji również życzymy Casallowi wszystkiego najlepszego, duuuuużo zdrowia i jeszcze wielu lat spokojnej emerytury!


tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Holsteiner Verband


Konie - zobacz rodowody

Casall