Czas na podsumowanie 2. etapu Halowego Pucharu Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi, który odbył się w ramach Cavaliady Lublin 2019 (relacja z 1. etapu jest dostępna TUTAJ)! Powożący rywalizowali w 2 konkursach: czwartkowym (31 stycznia), a następnie w sobotnim (2 lutego). Najpierw swoje zwycięstwo świętował Piotr Mazurek, w później Bartłomiej Kwiatek. Przypomnijmy też, że powoli zbliżamy się do finału HPP w Powożeniu – odbędzie się on 9 marca br. w Warszawie.
Pierwsze zmagania zakończyły się zasłużonym zwycięstwem Piotra Mazurka – powożący nie popełnił ani jednego błędu, a trzeba tu dodać, że Sebastian Bogacz (gospodarz toru) przygotował trudną i wymagającą trasę. W zaprzęgu Mazurka znalazły się następujące konie: 13-letnia klacz Peloponez (Pastisz – Kortina/NN), 13-letni ogier Blizard (Pastisz – Burza/Beryl), klacz Jaśmina (Pastisz – NN/NN) oraz 11-letnia klacz Inwencja (Pastisz – Intryga/Bojkot). W wywiadzie dla Cavaliady triumfator zdradził, że najważniejsza była koncentracja oraz odpowiednia strategia, ale i odrobina rozluźnienia, by nie odebrać sobie przyjemności z występu. Chyba największym zaskoczeniem tego konkursu było to, że 2. miejsce wywalczył jedyny wśród startujących amator, czyli Łukasz Hałupka! Z kolei doświadczony Ireneusz Kozłowski miał bardzo poważny problem w II nawrocie – niestety lejce wkręciły się w koło, przez co zawodnik musiał zadowolić się 3. miejscem.
Konkurs zręczności powożenia z elementami maratonowymi (II etap, konkurs nr 1), 31 stycznia
1. Piotr Mazurek & Peloponez, Blizard, Jaśmina oraz Inwencja – 0/0; 119,35*
2. Łukasz Hałupka & Roland, Aport, Legato oraz Hamlet – 8/12; 130,32
3. Ireneusz Kozłowski & Wezyr, Walencja, Elton oraz Kabaret Jagodne – 0/14; 240,91
4. Bartłomiej Kwiatek & Aromat, Bazyli, Renesans oraz Passat – 12/-
5. Adrian Kostrzewa & Favory Kloe, Pluto-237 Prado, Pegasus Pluto X 17SK & Pluto X 10 – 24/-
*czas II nawrotu
Założeniem sobotniego konkursu było oczywiście zwiększenie poziomu trudności, z czego gospodarz toru znakomicie się wywiązał (ponownie był nim Sebastian Bogacz). Na trasie znalazły się przeszkody terenowe i maratonowe, a ponieważ był to konkurs szybkości, ich naruszenie lub zrzucenie skutkowało naliczeniem karnych sekund. Na starcie znów zobaczyliśmy 5 czwórek – podczas każdego występu komentator zachęcał do dopingowania powożących, a publiczność bardzo chętnie spełniała tę prośbę. Wsparcie szczególnie przydało się Łukaszowi Hałupce, ponieważ pomyłka w I nawrocie niestety zakończyła się eliminacją. Podobny los spotkał Adriana Kostrzewę, który nie przejechał jednej z przeszkód. Obydwaj powożący byli gorąco oklaskiwani, by mimo wszystko podziękować im za występy.
Do II nawrotu dostały się 3 zespoły, które walczyły o miejsca na podium. Emocjonujące przejazdy kolejnych powożących wyłoniły zwycięzcę – został nim Bartłomiej Kwiatek! W jego zaprzęgu znalazły się konie: 7-letni wałach Aromat (Lokan – Aronia/Nomen), 10-letni ogier Bazyli (Lokan – Bazylia/Palant), 7-letni ogier Renesans (Lokan – Regencja/Bank) oraz 7-letni wałach Passat (Izydor – Passa/Lokan). 2. miejsce zajął Piotr Mazurek z końmi: 13-letnią klaczą Peloponez (Pastisz – Kortina/NN), 13-letnim ogierem Blizard (Pastisz – Burza/Beryl), klaczą Jaśmina (Pastisz – NN/NN) oraz 11-letnią klaczą Inwencja (Pastisz – Intryga/Bojkot), a 3. pozycję wywalczył Ireneusz Kozłowski z końmi: 17-letnim wałachem Wezyr (Walim – Wierchowodka/Wampir), 12-letnią klaczą Walencja (Walim – Wierchowodka/Wampir), 11-letnim wałachem Kabaret Jagodne (Kalkan – Trawiata/Lapis) oraz 7-letnim wałachem Elton (Kałkan – Etiuda/Emigrant). Na sam koniec 3 najlepsze zaprzęgi pojawiły się w rundzie honorowej, którą poprowadził Bartłomiej Kwiatek.
Konkurs zręczności powożenia z elementami maratonowymi (II etap, konkurs nr 2) – sobota, 2 lutego
1. Bartłomiej Kwiatek & Aromat, Bazyli, Renesans i Passat – 12/4; 127,01*
2. Piotr Mazurek & Peloponez, Blizard, Jaśmina oraz Inwencja – 4/4; 127,78
3. Ireneusz Kozłowski & Wezyr, Walencja, Elton oraz Kabaret Jagodne – 0/8; 128,66
Łukasz Hałupka & Roland, Aport, Legato oraz Hamlet – ELIM
Adrian Kostrzewa & Favory Kloe, Pluto-237 Prado, Pegasus Pluto X 17SK oraz Pluto X 10 – ELIM
*czas II nawrotu
Już niebawem odbędzie się już 3. etap Halowego Pucharu Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi – gospodarzem będzie debiutujący w tej roli Kraków (o nowej lokalizacji pisaliśmy TUTAJ), a zmagania zawodników potrwają od 28 lutego do 3 marca 2019 r.
PRZYDATNE LINKI
Bądź na bieżąco!
Media społecznościowe