In memoriam: Pepesza

Data publikacji: 2019-01-07
In memoriam: Pepesza

 

Wczoraj późnym wieczorem na oficjalnej stronie amerykańskiej stadniny Hennessey Arabians opublikowano bardzo smutną wiadomość. W wieku 25 lat na wieczne zielone pastwiska pogalopowała legendarna klacz czystej krwi arabskiej Pepesza (Eukaliptus – Pestka/ Probat).

 

Pepesza (Eukaliptus – Pestka/ Probat) w obiektywie słynnego Stuarta Vesty 

 

Siwa Pepesza przyszła na świat 4 lutego 1993 roku w Stadninie Koni Janów Podlaski, uważana była za jedną z najcenniejszych klaczy w historii. Już od najmłodszych lat wyróżniała się znakomitą urodą i typem, z łabędzią szyją, piękną głową i ekspresyjnym ruchem. Jej ojcem był legendarny ogier Eukaliptus (Bandos – Eunice/Comet), syn epokowego reproduktora ogiera Bandos (Negatiw - Bandola /Witraż), a matką gniada klacz Pestka (Probat – Pentoda/Bandos), która zasiliła stado dziewięcioma potomkami, w tym aż czterema po Eukaliptusie. Potomstwo samej Pepeszy wyróżnia się nienagannym typem i niezwykłą urodą. W Stadninie Koni Janów Podlaski pozostawiła po sobie wspaniałe dziedzictwo. Cztery jej córki to: Polifonia po ogierze Primo (Engano – Polka/Pohaniec) ur. 1999 r., Pernila po ogierze Gazal Al Shaqab (Anaza El Farid – Kajora/Kaborr) ur. 2004 r., Pensacola po nieżyjącym już ogierze (in memoriam TUTAJ) Pesal (Partner – Perforacja/Ernal) czy wreszcie wspaniała Pepita po Ekstern (Monogramm – Ernestyna/Piechur), rekordzistka pamiętnej aukcji Pride of Poland z 2015 roku (nasza relacja i wyniki tej aukcji TUTAJ). Pepesza w SK Janów Podlaski pozostawiła również dwa czołowe ogiery, a są nimi: ur. w 2001 roku Perseusz po Laheeb (Imperial Imdal – AK Latifa/Ibn Moniet El Nefous) oraz Pegasus po Gazal Al Shaqab (Anaza El Farid – Kajora/Kaborr) urodzony w 2003 roku. 

 

Pepesza podczas aukcji Pride of Poland w 2006 roku 

 

Wspaniała klacz została sprzedana podczas aukcji Pride of Poland w 2006 roku za kwotę 135 tys. euro. Szczęśliwymi kupcami byli właściciele Hennessey Arabian z Florydy. Jak możemy przeczytać na stronie PolskieAraby.com, gdzie zacytowano fragment niepublikowanej książki prof. Krystyny Chmiel „Dwa wieki polskiej hodowli koni arabskich – nowe rozdziały. Lata 1979 – 1989. Lata 1990 – 2010”:

Nie obeszło się bez akcentu humorystycznego – w momencie, kiedy za kl. Pepesza s. 1993 (Eukaliptus – Pestka/Probat), hod. SK Janów Podlaski, padła czwarta co do wysokości cena 135 tys. EUR, spiker oświadczył, że nabywca (z USA) jako premię otrzyma kota, który był tak przywiązany do tej klaczy, że towarzyszył jej w boksie.

Po przybyciu do nowego domu Pepesza szybko stała się oczkiem w głowie jednego z właścicieli, Franka Hennesseya, oraz – jak to wielokrotnie potwierdzano, „Królową” wszystkich osób związanych z amerykańską stadniną koni arabskich. To właśnie tam dała jeszcze cztery źrebięta: H Pepa H (2014 r.), H Pepper H (2011 r.) H Peppy H (2015 r.) oraz H Pirouette H (2007 r.). Cieszyła się doskonałymi pastwiskami i zasłużoną emeryturą wśród kochających właścicieli. W taki sposób pożegnał ją Frank Hennessey:

She was special and meant a great deal to me. I remember an earlier video where I was walking with her in the field, it said that her every step was a dance step. A very proud mare indeed. The farm will not be the same without her

 

Odejście tak wspaniałej klaczy jest ogromną stratą nie tylko dla właścicieli, ale również dla wszystkich miłośników koni czystej krwi arabskiej.

 

 

 

 

 

tekst: equista.pl, fot. materiały prasowe Hennessey Arabians/ Stuart Vesty 

 

 

 

Konie - zobacz rodowody

Pepesza