Rankingi ogierów WBFSH 2014: Ogiery ujeżdżeniowe

Data publikacji: 2015-01-06
Mathias Alexander Rath - Totilas, fot. Dirk Caremans/FEI
Mathias Alexander Rath & Totilas, fot. Dirk Caremans/FEI

 

Rokrocznie WBFSH (World Breeding Federation for Sport Horses) publikuje zestawienia najlepszych koni sportowych oraz reproduktorów. Rankingi obemują konie startujące w trzech konkurencjach - skokach przez przeszkody, ujeżdżeniu i WKKW.

W pierwszym artykule omówimy najlepsze ogiery ujeżdżeniowe roku 2014. Najnowszy ranking nie jest zaskakujący - w czołowej „10” nastąpiła tylko jedna poważna zmiana (w stosunku do 2013 roku), do grona najlepszych, awansował ogier Ferro, natomiast z Top Ten wypadł jego syn - Negro, zajmujący w poprzednim rankingu miejsce 10.

 

Poniżej przedstawiamy najlepszą „10” rankingu za 2014 rok:

  1. (2) GRIBALDI - 29,497
  2. (1) DE NIRO - 25,253
  3. (4) FLORESTAN I - 16,621
  4. (5) DONNERHALL - 16,585
  5. (3) JAZZ - 14,556
  6. (7) MICHELLINO - 12,375
  7. (8) SANDRO HIT - 12,072
  8. (12) FERRO - 9,694
  9. (6) DON SCHUFRO - 8,386
  10. (9) COME BACK II - 8,013

Do pobrania:

 

1. Gribaldi (Kostolany – Gondola II/Ibikus)
1993-2010, hod. Marika Werner

Na czele najnowszego rankingu znajduje się trakeński ogier Gribaldi. Ten urodzony w Niemczech, w 1993 roku ogier, był czempionem Korungu Trakeńskiego w 1995 roku, jednak sławę zyskał w Holandii, gdzie z powodzeniem startował w konkursach ujeżdżeniowych do klasy Grand Prix włącznie. Jego jeźdźcem był Edward Gal. W lutym 2010 roku Gribaldi zakończył karierę sportową i miał odtąd być wykorzystywany w hodowli, niestety padł zaledwie kilka dni później.

 

Edward Gal & Gribaldi, Grand Prix Freestyle, Amsterdam 2007

 

Punkty do rankingu zdobywało 25 potomków ogiera Gribaldi. Najwięcej, bo aż 2627, zdobył najsłynniejszy z nich – og. Totilas (Lominka/Glendale). Dużo punktów zgromadziły też Kingsley Siro N.O.P. (Lady/Hemmingway) i Unee BB (Ilarichta/Dageraad) – oba te konie ostatnio bardzo udanie pokazują się w konkursach ujeżdżeniowych zaliczanych do cyklu Reem Acra World Cup. Cała wymieniona trójka reprezentuje holenderską księgę KWPN.

 

Edward Gal, Totilas fot. Dirk Caremans
Edward Gal & Totilas, Mistrzostwa Świata Lexington 2010, fot. Dirk Caremans/Alltech WEG 2010

 

2.De Niro (Donnerhall – Alicante/Akzent II)
ur. 1993, hod. Brigitte Pahl

Drugie miejsce w tegorocznym zestawieniu zajmuje ubiegłoroczny lider, hanowerski De Niro. Ten znakomity syn epokowego ogiera Donnerhall (wygrał 65 międzynarodowych konkursów Grand Prix!) jest uznany w najlepszych związkach hodowlanych i cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród hodowców koni ujeżdżeniowych.

 

De Niro

 

Kariera hodowlana De Niro rozpoczęła się w 1995 roku w Verden, podczas Korungu Związku Hanowerskiego, rok później w Adelheidsdorf De Niro zajął 2-gie miejsce uzyskując niemal idealną ocenę za jezdność 9,67. W 2008 roku Związek Hanowerski uhonorował go tytułem „Hanowerski Ogier Roku”.

 

Kristina Sprehe & Desperados, fot. Oliwia ChmielewskaKristina Sprehe & Desperados, ME Europy Herning 2013 fot. Oliwia Chmielewska

 

Potomstwo De Niro zgromadziło 25 253 punktów rankingowych. Najwyżej sklasyfikowany w rankingu indywidualnym (7. miejsce) jest Desperados (Wie Musik/Wolkenstein II) startujący z powodzeniem w konkursach międzynarodowych pod reprezentantką Niemiec, Kristiną Sprehe.

 

3. Florestan I (Fidelio – Raute/Rheingold)
1986-2012, hod. Grit & Eberhard Schulte-Bocker

Miejsce trzecie (awans z 4.) zajmuje w tym roku westfalski wnuk og. Furioso II - Florestan I – założyciel własnej linii męskiej. Historia tego ogiera jest imponująca, jako dwuipółlatek był on najlepszym ogierem korungu, rok później bezapelacyjnie wygrał próbę dzielności po 100- dniowym treningu w zakładzie treningowym Warendorf. To właśnie tam zajął boks ogiera czołowego i cieszył się bardzo dużą popularnością – w samym 1996 roku pokrył 500 klaczy!

 

Florestan I

 

W 2004 roku dwaj jego synowie – French Kiss i Florencio zdobyli złote medale podczas Mistrzostw Świata Młodych Koni w ujeżdżeniu. W tegorocznym rankingu potomstwo ogiera Florestan I zgromadziło 16 621 punktów. Najwyżej sklasyfikowany jest Fabriano 58 (od Atessa/Angelo xx), który zajmuje 56. miejsce.

  

Jeden z najlepszych synów ogiera Florestan I - Florencio I, fot. hengsthaltung-kathmann.de

 

4. Donnerhall (Donnerwetter – Ninette/Markus)
1981-2002 hod. Otto Gartner

Na czwartej pozycji w rankingu za rok 2014 (awans z 5. miejsca) uplasował się w tym roku oldenburski Donnerhall. Ten ciemnokasztanowaty ogier, założyciel jednej z najlepszych linii ujeżdżeniowej w nowoczesnej hodowli koni sportowych z powodzeniem łączył funkcje sportowca i reproduktora. W 1998 zdobył medal na Mistrzostwach Świata w Rzymie, a w czasie swojej długiej kariery hodowlanej pozostawił ponad 70 uznanych ogierów i 300 koni sportowych (!).

 

Karin Rehbein & Donnerhall - Mistrzostwa Świata, Rzym 1998

 

Wśród najlepszych jego potomków należy wymienić m.in. ogiery De Niro (nr 2 tegorocznego rankingu ogierów) i Damon Hill NRW – nr 2 w rankingu koni ujeżdżeniowych za 2014 rok. W najnowszym rankingu WBFSH punktowało 14-stu potomków og. Donnerhall - najwyżej sklasyfikowany jest wspomniany Damon Hill, który odnosił liczne sukcesy pod reprezentantką Niemiec - Helen Langehanenberg. Niestety jesienią 2014 Damon został wycofany ze sportu, o czym pisaliśmy TUTAJ

 

Helen Langehanenberg & Damon Hill NRW - CDIO5* Aachen, fot. Dirk Caremans/FEI

 

5. Jazz (Cocktail - Charmante/Ulster)
ur. 1991, hod. Huub i Tiny van Helvoir

Na piątej pozycji uplasował się ogier Jazz, reprezentujący holenderską księgę KWPN. Podobnie jak wspomniany wyżej Florestan I wywodzi się on z rodu ogiera Furioso II. Jazz jest on synem ogiera Cocktail znanego z występów w konkursach Grand Prix pod utytułowaną zawodniczką Anky van Grunsven. Jazz podobnie jak ojciec był z powodzeniem wykorzystywany w sporcie i hodowli. Za swoje osiągnięcia na obu tych polach został dwukrotnie (w latach 2003 i 2006) uhonorowany tytułem KWPN Horse of The Year (Koń Roku KWPN).

 

Jazz & Parzival - Den Bosch 2009

 

Najbardziej znanym potomkiem ogiera Jazz jest kasztanowaty Jerich Parzival (od klaczy Fidora/Ulft) ur. 1997. Wałach ten od kilku dobrych sezonów stanowi fundament holenderskiej drużyny ujeżdżeniowej. Para Adelinde Cornelissen & Parzival zdobyła 14 (!) medali ME, MŚ i IO, dwukrotnie (w latach 2011-2012) sięgnęła także po zwycięstwo w finale Pucharu Świata. 

 

Parzival & Adelinde Cornelissen, fot. Pierre Costabadie/FEIParzival & Adelinde Cornelissen, fot. Pierre Costabadie/FEI

 

Innym utytułowanym synem ogiera Jazz jest urodziwy Johnson TN (od klaczy Roxane/Flemmingh). Ogier ten, podobnie jak Parzival, startował w trakcie ubiegłorocznych Mistrzostw Świata, gdzie "Oranje" zdobyli brązowy medal.

 

6.Michellino (Michelangelo - Claudette/Ulft)
ur. 1991, hod. 

Miejsce 6-te w najnowszym rankingu zajmuje kolejny przedstawiciel hodowli holenderskiej, elegancki Michellino. Ogier ten urodził się w Holandii, ale zasłużył się przede wszystkim w Danii. Właśnie tam otrzymał tytuł Konia Roku 2006, a w 2014 w dowód swoich zasług został uhonorowany złotym medalem związku DWB.

Michellino ma bardzo interesujący rodowód. Jego ojciec to traken, syn ogiera pełnej krwi angielskiej Pasteur xx, natomiast matka - Claudette, poza tym że była córką doskonałego "ojca matek" ogiera Ulft, była inbredowana 3x3 na doskonałego folbluta ogiera Pericles xx. Pericles został szeroko wykorzystany w hodowli holenderskiej, gdzie pozostawił świetne matki. Był m.in. ojcem matki Elvisa (Le Mexico), który pozostawił w Polsce doskonałe potomstwo na czele z klaczą Boliwia (Maksymilian Wechta), oraz klaczy Wominka, która jest "trzecią matką" Totilasa.

 

Marcela Krinke Susmelj & Smeyers Molberg 15.09.2013 | CDI-W ***Wrocław 2013

 

W tegorocznym rankingu indywidualnym najlepszym potomkiem Michellino jest Smeyers Molberg (od klaczy Athene/Rambo), który na MŚ w Caen zajął wysokie, 16-te miejsce. Na tych samych mistrzostwach startowała córka Michellino - My Lady, wraz z duńską drużyną zajęła ona miejsce 7-me.  

 

7. Sandro Hit (Sandro Song - Loretta/Ramino)
ur. 1993, hod. Gabriele Harder-Brune

Numerem siedem w zestawieniu za rok 2014 jest kary, szalenie szlachetny i urodziwy oldenburski Sandro Hit. Jego ojciec - Sandro Song, wywodzący się z rodu ogiera Sacramento Song xx, zasłynął jako ojciec doskonałych koni skokowych i ujeżdżeniowych - dał m.in. doskonałego og. Sandro Boy, który z powodzeniem startował pod Marcusem Ehningiem. Równie niezwykła jest żeńska strona rodowodu ogiera Sandro Hit.

 

Sandro Hit

 

Jego matka Loretta (Ramino) była doskonałą klaczą hodowlaną - dała łącznie aż trzy uznane ogiery - poza Sandro Hitem są to Diamond Hit (Don Schufro), który w tegorocznym rankingu WBFSH zajmuje 11-te miejsce oraz nieżyjący już Royal Hit (Royal Dance)! Co ciekawe praprababka Loretty, siwa bezimienna klacz urodziła się w Polsce i pochodziła po racockim ogierze Barabasz (Brankard - Balala/Artus).

 

Katharina Wunscheck & Salieri, fot. Oliwia Chmielewska

 

W tegorocznym rankingu uwzględniono wyniki 12 potomków ogiera Sandro Hit. Najwięcej punktów zgromadził wałach Santana (Rafinesse/Rubinstein I) - 11-ty koń Mistrzostw Europy 2013.

 

8. Ferro (Ulft - Brenda/Farn)
ur. 1987 - 2005, hod. H.J. Gerrits

Kolejny przedstawiciel księgi KWPN, ogier Ferro (Olympic Ferro), jako trzylatek był zwycięzcą testu dla młodych ogierów w Ermelo (Holandia), a później z powodzeniem startował w najtrudniejszych konkursach ujeżdżenia zdobywając m.in. srebrny medal (drużynowy) w trakcie IO Sydney w 2000 roku. Podobnie jak Jazz i Florestan I reprezentuje on ród ogiera Furioso xx.

Ferro jest ojcem m.in. uznanego ogiera Negro, znanego przede wszystkim jako ojciec rekordzisty świata - Valegro.

 

Coby Van Balen & Ferro

 

Edward Gal & Glock's Undercover, fot. Oliwia ChmielewskaEdward Gal & Glock's Undercover, ME Herning 2013, fot. Oliwia Chmielewska

 

Zdecydowanie najwięcej, bo 2644 punktów, zdobył dla Ferro jego syn - wałach Glock's Undercover (od klaczy Mimosavrouwe/Donnerhall), który zajął 3-cie miejsce w rankingu indywidualnym za rok 2014. Wysoką pozycję w rankingu Undercover zawdzięcza m.in. świetnej, trzeciej pozycji w tegorocznym Finale Pucharu Świata.

 

9. Don Schufro (Donnerhall - Fiesta/Pik Bube I)
ur. 1993, hod. Herbert Meier

Na miejscu 9-tym znajduje się w tym roku oldenburski Don Schufro, który swój talent i oryginalną maść odziedziczył po słynnym ojcu, ogierze Donnerhall. Bardzo ciekawa jest także jego żeńska strona rodowodu. Z tej samej linii pochodzi m.in. uznany ogier Don Primero (Donnerhall).

  

 Don Schufro, fot. bluehors.dk

 

Don Schufro urodził się w Niemczech, ale swoją karierę sportową i hodowlaną kontynuował już w Danii, w słynnej stajni Blue Hors. W 2008 roku, wraz z drużyną duńską, zdobył brązowy medal podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. 

Najbardziej znanym synem Don Schufro jest bez wątpienia wspomniany wcześniej Diamond Hit. Natomiast najwięcej punktów rankingowych - 1370 pkt zdobył dla niego Bocelli 1044 (Ballerina/Bernstein).

 

10. Come Back II (Cor de la Bryere - Amoene/Landgraf I)
ur. 1992, hod. P. Kritzmann

Czołową "10" zamyka holsztyński ogier Come Back II, syn epokowego Cor de la Bryere sf. Jak przystało na typowego przedstawiciela swojej rasy, Come Back II w zakładzie treningowym zaprezentował bardzo duże możliwości i uzyskał zdecydowanie najwyższy indeks skokowy w 40-konnej stawce. W trakcie testu okazało się również, że wykazuje się on także dużym talentem ujeżdżeniowym. Podobną wszechstronnością wykazał się jako ojciec dając konie z powodzeniem startujące zarówno w skokach, ujeżdżeniu jak i WKKW!

Potomstwo ogiera Come Back II zgromadziło 8013 pkt do najnowszego rankingu WBFSH. Troje z nich - Mariett, Toy Story i Calecto V uplasowało się w czołowej "50" rankingu indywidualnego.

 

Lars Petersen & Mariett, CDI5* Palm Beach 2013