De Niro na hodowlanej emeryturze?

Data publikacji: 2016-05-04
De Niro fot. Klosterhof Medingen
 fot. Klosterhof Medingen

 

Nr 1 światowego rankingu reproduktorów ujeżdżeniowych, ogier De Niro (Donnerhall - Alicante/Akzent II) został wycofany z użytkowania hodowlanego. Zdrowie tego 23-letniego konia uległo jakiś czas temu poważnemu pogorszeniu i w trosce o jego dobrostan, właściciele postanowili zrezygnować z jego dalszego użytkowania. Ostateczna decyzja o wycofaniu ogiera jeszcze wprawdzie nie zapadła (wciąż mówi się o czasowej przerwie), ale wszystko wskazuje na to, że od teraz dostępne będzie wyłącznie nasienie mrożone De Niro.

 

De Niro (Donnerhall x Akzent II)
fot. Klosterhof Medingen 

 

Hanowerski De Niro to żyjąca legenda hodowli koni. Wyhodowany przez Brigitte Pahl reproduktor jest synem epokowego Donnerhalla i klaczy Alicante po Akzent II. W 1995 roku w Verden, De Niro uzyskał licencję rodzimej księgi stadnej. Dwa lata później został wicezwycięzcą próby dzielności w Adelheidsdorf. Komisja sędziowska przyznała mu wtedy najwyższe w stawce noty za jezdność, a jego indeks ujeżdżeniowy wyniósł 145,41 pkt!

W kolejnych latach De Niro kontynuował karierę sportowca (z powodzeniem startował w międzynarodowych konkursach klasy Grand Prix) i reproduktora. W 2004 jego syn Dancier (od klaczy Lacarna/Lancier) został wybrany Czempionem Korungu Hanowerskiego. W 2013 roku podczas Mistrzostw Europy w Herning, a także rok później w trakcie Mistrzostw Świata w Caen, w złotej drużynie niemieckiej znalazło się aż dwóch synów De Niro - Desperados i D'Agostino. Do dziś, na całym świecie uznano ok. 80 jego synów, a ok. 1000 córek włączono do hodowli. Jego potomstwo wygrało prawie 2,5 mln euro!

 

Kristina Sprehe (GER) & Desperados, Mistrzostwa Europy 2013
fot. Oliwia Chmielewska/equista.pl

 

W 2012 i 2015 De Niro uplasował się na 1. miejscu w rankingu reproduktorów ujeżdżeniowych WBFSH. W 2008 roku Związek Hanowerski uhonorował go tytułem Ogier Roku. 

De Niro stacjonuje w Klosterhof Medingen (Niemcy), gdzie wciąż jest dostępne jego nasienie mrożone. Cena porcji wynosi 1500 euro. Dla hodowców są także dostępni jego synowie m.in. Dancier (SO Celle), Desperados (Gestuet Sprehe) czy Danone (Klosterhof Medingen).

 

De Niro & Isabell Werth