Słynna Farma Stonewall wystawiona na sprzedaż

Data publikacji: 2018-06-02

 

Ta farma zapiera dech w piersiach! Początki nieruchomości sięgają końca XVIII w., a jej bogata historia robi wrażenie. Gospodarstwo było niemym świadkiem wielu ważnych wydarzeń, które odmieniły losy stanu Kentucky, a z czasem całych Stanów Zjednoczonych. Przy tym wszystkim Farma Stonewall jest słynnym miejscem, w którym rodziły się i przebywały końskie gwiazdy wyścigów konnych czy też uznani reproduktorzy. Dziś Farma Stonewall jest wystawiona na sprzedaż – zapraszamy na spacer po tej niezwykłej nieruchomości!

 

Widok z lotu ptaka – Farma zajmuje aż 106 ha!
 
 

W przypadku tej nieruchomości nie sposób pominąć historię. Wszystko zaczęło się w 1790 r., kiedy powstało tu pierwsze gospodarstwo rolne. W 1852 r. właścicielem został Warren Viley – właśnie on założył tu farmę, na której rozpoczęto hodować konie pełnej krwi angielskiej. Od tej pory możemy już mówić o Farmie Stonewall. Viley organizował tu tradycyjne barbecue, a gośćmi byli m.in. John Cabell Breckinridge (wiceprezydent Stanów Zjednoczonych) czy James B. Beck (senator stanu Kentucky). Wojna secesyjna (1861–1865) bardzo dotknęła okolicę farmy – w pobliżu rozegrała się bitwa pod Chaplin Hills, która jest uznawana za jedną z najkrwawszych bitew tamtego okresu. Po wojnie secesyjnej powrócono do kontynuowania tradycji Farmy Stonewall. 

 

Dom widziany od góry, jest tu też dużo zieleni

 

Przepiękna brama wjazdowa

 

Farma Stonewall znajduje się – jak już wspominaliśmy – w stanie Kentucky, a dokładniej w miejscowości Versailles. Zaledwie pół godziny drogi stąd mieści się Lexington, miasto znane z wyścigów i pokazów konnych. To właśnie tam organizowane są zawody Land Rover Kentucky Three-Day Event, na których ostatnio wystąpił nasz rodak, Paweł Spisak (więcej o tym pisaliśmy TUTAJ). W pobliżu są też inne farmy, liczne parki, pola golfowe oraz  tor wyścigowy Keeneland Association.

 

Dom kryje w sobie 4 sypialnie oraz aż 6 łazienek, jest tu też osobny domek dla gości. Wszystkie wnętrza wykonano z materiałów najwyższej jakości. Co ważniejsze – tutejsze źrebaki mają zwyczaj zaglądania do domu przez… okno w kuchni! Mieszkańcy będą też mogli odpoczywać nad jeziorem lub wędkować, a to wszystko w towarzystwie pasących się koni.

 

 Wejście do domu 
 

Wszystkie wnętrza są bardzo wytworne 

 

Duża kuchnia z wyspą
 

Jest tu gdzieś kawałek marchewki? Właśnie przez te okna zaglądają źrebaki :) 

 

Salon, w tle widoczna kuchnia 

 

Żyrandol i elegancki kominek robią wrażenie!

 

Sypialnia przypomina królewską komnatę!
 

Wygląda jak salon, ale to… łazienka
 

Garderoba, w której zmieści się każda ilość ubrań 
 

Kolejny salon

 

Klatka schodowa ze wspaniałą, wykonaną z drewna, balustradą
 

Przestronny i jasny salon z kominkiem
 

Kolejna łazienka

 

Sypialnia – szczególnie warto zwrócić uwagę na zjawiskowy sufit 
 

Piwniczka na wino
 

Urocza weranda
 

Na terenie farmy jest też basen!
 

Farma Stonewall ma do dyspozycji aż 10 stajni, w których łącznie znajduje się aż 121 boksów z pełnym wyposażeniem. Najpiękniejsza stajnia powstała specjalnie dla ogiera Medaglia d'Oro (El Prado – Cappucino Bay/Bailjumper), który stacjonował tu w latach 2006-2009. Ogier jest obecnie jednym z najlepszych reproduktorów pełnej krwi angielskiej na świecie, dał już 100 zwycięzców gonitw „stakes”. Roczniaki po tym ogierze osiągają rekordowe ceny na aukcjach, a wśród jego potomków można wymienić np. Rachel Alexandrę (Medaglia d'Oro – Lotta Kim/Roar). Ta rewelacyjna klacz wyścigowa ma na koncie wiele sukcesów, jak chociażby zwycięstwa na Kentucky Oaks oraz Preakness Stakes, a także w 2009 r. otrzymała tytuł Konia Roku.

 

Stajnia i wspaniałe pastwiska

 

Uwagę zwraca to, że Farma Stonewall jest zadbana i stale rozwijana. Są tu myjki, lonżownik, paszarnia i rozległe pastwiska, czyli wszystko, co potrzebne na tak dużej farmie. Personel Stonewall zapewne wciąż wspomina wspaniałe konie, który dawno temu wyszły z tej stajni i rozsławiły ją. W 1858 r. urodziła się tu Capitola (Vandal – Margrave Mare/Margrave), która wygrywała miejscowe wyścigi konne. Przebywał tu również ogier Lexington (Boston – Alice Carneal/Sarpedon), urodzony w 1850 r. Koń zajął 1. miejsce Phoenix Hotel Handicap oraz aż 16 razy otrzymał tytuł Czołowego Reproduktora USA.

 

Wejście do stajni

 

Wnętrze

 

Na ścianach powieszono zdjęcia najwspanialszych koni, które tu przebywały 
 

Myjki i miejsce do pielęgnacji
 

 Korytarz między boksami 

 

Wygląd tej stajni naprawdę robi wrażenie!
 

Kolejna stajnia  
 

Idealne miejsce na całym świecie? :) 

 

Jedna z rzeźb na terenie farmy 

 

Farma Stonewall cieszy się renomą na całym świecie, stąd cena tej nieruchomości wynosi aż 16 900 000 USD (ok. 61 879 350 PLN). Ta szalona kwota zawiera też ciekawą historię tego miejsca. 

 

 

 

 

fot. lexingtonhomepros.com, tekst i opracowanie: equista.pl 

 

 

 

Konie - zobacz rodowody

Medaglia d'Oro

Inspiracje

Facebook

Instagram