In memoriam: UB 40

Data publikacji: 2018-03-13
UB 40 fot. Iron Spring Farm
UB 40 (Olivi x Michelangelo), fot. Iron Spring Farm, grafika: Equista.pl

 

W wieku 17 lat w USA uśpiono holenderskiego ogiera UB 40. Sylwetkę tego zasłużonego reproduktora przybliżamy krótko poniżej. 

 

Rodowód

UB 40 przyszedł na świat w Holandii i był zapisany do księgi KWPN. Jego ojcem był zwycięzca korungu KWPN, ogier Olivi (Jazz x Aktion), a dziadkiem słynny Jazz (Cocktail x Ulster), ojciec m.in. wałacha Parzival, na którym medale ME i IO zdobywała Adelinde Cornelissen. UB 40 był kontynuatorem rodu założonego przez francuskiego Furioso II (Furioso xx x Talisman). Ogier ten niewątpliwie jest jednym z kamieni milowych współczesnej hodowli koni sportowych, a poprzez synów (For Pleasure, Voltaire) i wnuków (Kannan, Concorde, Cocktail) ma ugruntowaną pozycję na arenie międzynarodowej.

Matka ogiera UB 40 - Kilucienne pochodziła po trakeńskim Michelangelo od klaczy Tilucienne po Farn. Oba wymienione ogiery bardzo dobrze zaznaczyły się w hodowli, dość powiedzieć, że Farn to ojciec m.in. og. Nimmerdor. Sama Kilucienne dała jeszcze jednego uznanego w KWPN ogiera, eleganckiego Davino (Hotline). 

 

Kariera sportowa & hodowlana

Jak większość ogierów KWPN, UB 40 rozpoczął karierę podczas korungu. Wypadł na nim doskonale, zajmując trzecie miejsce w gronie ogierów ujeżdżeniowych. Po korungu sprzedano go na aukcji, gdzie uzyskał cenę 145 000 euro. Rok później trafił do USA gdzie kontynuował karierę hodowlaną i sportową (doszedł do poziomu Małej Rundy). 

Mimo stosunkowo ograniczonego użycia, UB 40 zdołał pozostawić w Holandii m.in. bardzo dobrze się zapowiadającego ogiera Apache (od klaczy po Krack C), który startuje już w międzynarodowych konkursach Grand Prix i ma pierwszych uznanych synów - w tym Czempiona KWPN Hengstkeuring 2016, ogiera Igor

 

 

 

Najlepszy z synów UB40 - ogier Apache (od klaczy po Krack C), startujący z powodzeniem w międzynarodowych konkursach,
5. w Grand Prix Freestyle CDI-W 's-Hertogenbosch 2018
fot. Oliwia Chmielewska/Equista.pl

 

 

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie na stronie Iron Spring Farm przyczyna śmierci ogiera UB 40 jest nieznana - w jej ustaleniu ma pomóc sekcja zwłok. 

 
tekst: Equista.pl

 

 

 

Konie - zobacz rodowody

UB 40