KWPN Hengstkeuring 2016

Data publikacji: 2016-02-09
KWPN Hengstenkeuring 2016
 Apache, fot. wittescholtens.nl

 

KWPN Hengstenkeuring to wielkie święto holenderskich hodowców koni. W ciągu trzech dni odbywa się nie tylko uznawanie młodych, trzyletnich ogierów, ale również targi jeździeckie, gala KWPN Horse of The Year (w tym roku tym tytułem wyróżniona ogiera Heartbreaker) oraz konkursy dla licencjonowanych ogierów skokowych i ujeżdżeniowych. Tegoroczny KWPN Hengstenkeuring odbywał się w Brabanthalle w 's-Hertogenbosch w dniach 3-6 lutego.

 

KWPN Hengstenkeuring - wyniki uznawania ogierów z rocznika 2013

Korung młodych ogierów KWPN chętnie obserwują hodowcy i sportowcy z całego świata. Każdego roku, dzięki starannej i wieloetapowej selekcji komisja wyłania po kilkanaście ogierów skokowych i ujeżdżeniowych, które uzyskują w ten sposób prawo udziału w testach. Po ich pozytywnym zaliczeniu ogier zyskuje prawo krycia w księdze KWPN, jednej z najlepszych i najbardziej prestiżowych na świecie. 

Ogiery skokowe

W tym roku tytył najlepszego skoczka przyznano ogierowi In Between (Toulon x Berlin), który od początku był faworytem publiczności. Komisja przyznając mu zwycięstwo tak uzasadniła swoją decyzję: Nie zawsze słuchamy głosu publiczności, ale tym razem tak zrobiliśmy. Jakość tego ogiera nie uszła naszej uwadze i z przyjemnością przyznaliśmy temu synowi ogiera Toulon tytuł czempiona. W trakcie obu rund In Between skakał fantastycznie, prezentując dużą siłę odbicia, dobry refleks i wrażenie ogólne. Co więcej pochodzi on od bardzo dobrej klaczy, uczestniczącej w Narodowym Czempionacie i mającej doskonały rodowód. 

Do tzw. ringu czempionów (Kampioenskeuring) komisja wybrała łącznie 6 ogierów skokowych. Wszystkie wymieniono poniżej. 

Najlepsze ogiery skokowe 2016

 1. In Between (Toulon x Berlin) hod/wł. De Radstake BV
 2. I.Wellie R 58 (Dexter R x Mermus R) hod. Stal Roeloefs, wł. Stefan Adamowicz
 3. Itoulon van de Katenhorst (Etoulon VDL x Corland) hod.  J.A.J. Verschoor & R.Scheppink/VDL Stud
 4. Ivaro (VDL Bubalu x Quidam de Revel) hod. Th.H. Gelink/wł. VDL Stud
 5. Inferno U (Arezzo VDL x Ukato) hod. W. Uenk/wł. Egbert Schep and Cor van der Linden
 6. Idrigill van de Groote Kamps (Kannan x Indoctro) hod/wł. E.W.J. Bakker

 

In Between (Toulon x Berlin), fot. KWPN

 

Ogiery ujeżdżeniowe 

Do ostatniej selekcji KWPN Hengstkeuring 2016 przystąpiło 40 ogierów, z czego 8 wybrano do "ringu czempionów". Podobnie jak w przypadku ogierów skokowych, także czempion ujeżdżeniowy był jednocześnie faworytem publiczności. Za najlepszego ogiera ujeżdżeniowego 2016 uznano ciemnogniadego, eleganckiego og. Igor (Apache x Vivaldi). Igor to niezwykły syn Apache, udowadniający swoją jakość, każdym swoim ruchem. Ogier ten prezentuje nowoczesny typ, świetne chody i już w trakcie licencji zdobył wielu fanów - powiedział po ogłoszeniu wyników jeden z czlonków komisji - Bert Rutten. Ogier ten, tak jak In Between, pochodzi od znakomitej matki. Klacz Cristjena była jako trzylatka Czempionką Klaczy Ujeżdżeniowych.

Najlepsze ogiery ujeżdżeniowe 2016

 1. Igor (Apache x Vivaldi) hod. Jan de Bruijn/wł. Ad Valk
 2. Ierland (Dream Boy x Jazz) hod./wł. Stoeterij Broere
 3. It's A Pleasure (Dark Pleasure x Zack) hod. W.L. Plaizier/wł. G.R. Plaizier
 4. Iniesta VDT (Apache x Ferro) hod./wł. Ad van den Tillaart 
 5. Idool N (Bordeauxx Jazz hod. J.A. and B. Naber/wł. Joop van Uytert
 6. Indiana Jones Platinum (Cupido x Special D) hod.H.P. Cazemier/wł. Titant Wilaras
 7. Incredible (Charmeur x Gribaldi) hod./wł. M. Eekhof
 8. Inferno M (Davino V.O.D. x Jazz) hod./wł C.F. van Mook & Gebr. Van Mook

 

Igor (Apache x Vivaldi)

 

Aukcja

Już po ogłoszeniu wyników korungu odbyła się aukcja. Najdroższym ogierem skokowym okazał się I.Wellie R 58 (Dexter R x Mermus R) - sprzedany za 70 000 euro, a ujeżdżeniowym Ixilon V (Johnson x Ferro), którego wylicytowano za 85 000 eur. Łącznie aukcja ogierów skokowych i ujeżdżeniowych przyniosła ponad 1,5 mln euro, przy średniej cenie na poziomie ok. 33 tys. euro. 

Przed rozpoczęciem licytacji ogierów, odbyła się jeszcze licytacja stanówki dwoma ogierami, skokowym High Shutterfly i ujeżdżeniowym Daily Diamond, z której dochód przekazano fundacji DVB Foundation, wspomagającej osoby z niepełnosrawnościami. 

 

 

Inspiracje

Facebook

Instagram