In memoriam: Clinton

Data publikacji: 2017-10-12
Clinton fot. Team Nijhof
Clinton (Corrado I x Masetto)

 

W wieku 24 lat odszedł wspaniały, holsztyński Clinton (Corrado x Masetto x Landgraf I). Informację o jego śmierci podała holenderska stajnia Team Nijhof, w której ogier przez lata stacjonował. Sylwetkę tego wybitnego konia sportowego i reproduktora przybliżamy poniżej. 

 

Rodowód

Clinton przyszedł na świat 25 lutego 1993 roku. Jego hodowca – Rudolf Wieck postanowił skojarzyć córkę Masetto, klacz Urte I z młodym wtedy Corrado I (Cor de la Bryere x Capitol I). Dziś Corrado I ma na swoim koncie takie konie jak Mistrzyni Europy Corradina, Corofino I i II czy Indorado i mimo 30 lat wciąż zachwyca charyzmą. Co ciekawe połączenie Corrado I i Urte I okazało się na tyle udane, że w 1996 Wieck powtórzył je. Jego efektem była klacz Ms Franziska – matka uznanego ogiera Contact Van De Heffinck (Concept).

Clinton reprezentował rodzinę holsztyńską (Stamm) nr 8829, z której wywodzą się takie uznane ogiery jak Boris van het Kluizebos (Hearbreaker) czy Catalani (Caretino). 

 

Kariera sportowa

Rodowód Clintona mógł dawać nadzieje na spektakularną karierę sportową i rzeczywiście tak było. Ogier ten z powodzeniem startował na największych imprezach sportowych, zajmując m.in. 4. miejsce w IO Ateny oraz 4. miejsce w Wielkiej Nagrodzie Akwizgranu. W 2005 roku Clinton wygrał konkurs Grand Prix podczas CSIO Poznań, a dwa miesiące później zakwalifikował się do ścisłego finału ME San Patrignano, zajmując w nim ostatecznie 13. miejsce. We wszystkich wspomnianych startach dosiadał go Dirk Deemersman (BEL).

 

Dirk Deemersman (BEL) & Clinton, IO Ateny 2004

 

 

Kariera hodowlana

Zasługi Clintona dla światowej hodowli koni sportowych są wielkie. Ten wspaniały holsztyński ogier był uznany nie tylko w rodzimym Związku Holsztyńskim, ale również w innych czołowych, europejskich związkach takich jak BWP, KWPN. Przez lata swojej działalności hodowlanej liczną grupę koni sportowych, uznanych ogierów i doskonałych matek w tym  takie konie jak:

  • Cornet Obolensky (od Rabanna van Costersveld/Heartbreaker) ur. 1999, BWP, Cornet Obolensky (oryginalnie Windows VH Costersveld) to żyjąca legenda hodowli i sportu. Ogier ten nie dość, że z powodzeniem startował w międzynarodowych konkursach, zdobywając m.in. drużynowe złoto ME Madryt 2011 to szybko okazał się doskonałym reproduktorem. Już z pierwszego rocznika źrebiąt pochodzą m.in. takie wspaniałe konie sportowe jak Cornado NRW (Marcus Ehning), Cocoshynsky (Emanuele Gaudiano) czy Conte Bellini (Kristaps Neretnieks, Clarissa Crotta)
  • Eldorado van de Zeshoek (od Bijou/Toulon) ur. 2004, BWP, ambasador księgi BWP, sprawdzony w międzynarodowym sporcie, ojciec m.in. uznanego w KWPN Grandorado TN
  • Cordess (od Usminka/Heartbreaker), ur. 2006, KWPN, młody ogier z powodzeniem wykorzystywany w sporcie i hodowli (Hengstation Beerbaum), jego trzecia matka - Usminka to pełna siostra klacz Wominka, trzeciej matki ogiera Totilas

Jak podkreśla Janette Benedict-Nijhof z Team Nijhof, Clinton szczególnie dobrze łączył się z córkami i wnuczkami Heartbreakera, co wyraźnie widać choćby na powyższych przykładach. 

Polscy hodowcy również sięgali po Clintona. Użyła go m.in. SK Nad Wigrami. Kibice konkurencji skoków przez przeszkody kojarzą też z pewnością wałacha Clayton, który z powodzeniem startuje w kokursach międzynarodowych pod Janiną Strzałkowską. W 2015 roku para zajęła m.in. 2. miejsce w Finale Średniej Rundy podczas Cavaliady Lublin.

 

Tekst: Equista.pl, fot. Team Nijhof

 

Konie - zobacz rodowody

Clinton