In memoriam: Wachlarz

Data publikacji: 2017-09-16
Wachlarz (Arbil - Warsowia/Tallin) hod. SK Michałów fot. Oliwia Chmielewska

 

W wieku 27 lat odszedł zasłużony ogier czystej krwi arabskiej Wachlarz (Arbil - Warsowia/Tallin) hod. SK Michałów. Ten zasłużony reproduktor ostatnie lata spędził w macierzystej stadninie, dzieląc stajnię z legendarnym, pięć lat starszym Eldonem. 

Wachlarz przyszedł na świat 2 lutego 1990 roku. Jego ojcem był Arbil (Banat - Arba/Comet) - ogier użyty nie tylko w Polsce (krył w SK Janów Podlaski, SK Michałów i SO Białka), ale również w USA. Matką Wachlarza była Warsowia (Tallin - Wendeta/Palas), dość bliska kuzynka zasłużonego Wojsława (Tallin - Wilejka/El Paso). Wachlarz był jednym z nielicznych ogierów z najstarszego polskiego rodu ogiera Krzyżyk or.ar. i co ciekawe pochodził z tej samej rodziny żeńskiej, z której wywodzi się m.in. słynna Wieża Mocy. 

Rodowód

 

Zanim Wachlarz został wcielony do hodowli został poddany próbie dzielności na torze wyścigowym. Biegał trzy sezony, siedemnaście razy zajmując miejsca płatne i pięć razy wygrywając. W 1996 roku zadebiutował w hodowli. Był w niej aktywny przez kilkanaście lat, kryjąc m.in. w polskich stadninach państwowych - SK Janów Podlaski, SK Michałów i SO Białka. 

Aktualnie w hodowli państwowej jest aktywny jeden syn Wachlarza, skarogniady Forman (od Formia/Gazal Al Shaqab) hodowli SK Michałów i stacjonujący w macierzystej stadninie. Mamy nadzieję, że młody 6-letni Forman zapewni kontynuuację cennego rodu męskiego Krzyżyk or.ar.

 

Forman (Wachlarz - Formia/Gazal Al Shaqab) hod./wł. SK Michałów

 

 

 

 

Jedno z tegorocznych źrebiąt po ogierze Forman - ogierek Del Rio (od Dama Pik/Enzo),
półbrat II Wiceczempiona Narodowego Młodzieżowego Pokazu Białka 2017 - og. Dastan (Equator)

 

 

 
fot. Oliwia Chmielewska/Equista.pl

 

 

Konie - zobacz rodowody

Wachlarz

Inspiracje

Facebook

Instagram